B2B Bütçe Yönetimi
22 Haziran 2020
B2B Firmaları Nasıl İçerik Pazarlamalı?
14 Ağustos 2020

B2B’de Büyümenin Etkili 7 Yolu

B2b’de Bütçe Planlaması

Şirketler kendi mali durumlarına göre hareket ederlerse herhangi bir mali krizin önüne geçebilirler.  Bu yüzden şirketler için bütçe yönetimi birinci sırada yer tutmaktadır. Şirket olarak elinizde bulunan sermayeyi iyi bir şekilde analiz etmeli ve doğru yolu seçmelisiniz. Şirketlerin büyümeleri için seçtikleri en doğru yol bütçe planlaması yapmaktır.

Bütçe planlaması şirketlerin ayakta durmasını ve hedefine hızlı bir şekilde ilerlemesini sağlar. Bu sayede yeni projelere adım atarken özgüven daha yüksek olur. Şirketin büyümesinin önündeki engeller yavaş yavaş ortadan kalkar. B2B yazılımı sayesinde çok daha hızlı bir şekilde sorunlarınızı aşmanızı sağlayacaktır.

B2b’de Destek Hizmetleri

B2B Sitenizin büyüyor olması sizin de bazı önlemleri almanız anlamına gelmektedir. Büyüyen şirketlerin en büyük ihtiyacı bir müşteri destek ekibine sahip olmaktır. Çalışanların iyi bir şekilde değerlendirilmesi ile güler yüzlü, kibar ve bilgili bir ekibe sahip olabilirsiniz. Müşterilerinizle iletişim sağlayacak olan destek ekibinizde yaşanan herhangi bir sorun direkt olarak sizlere yansıyacaktır. Bu yüzden sırtınızı yaslayacağınız doğru bir ekip son derece önemlidir. Destek ekibinizin sabırlı olması da çok önemli bir özelliktir. Karşı taraftan gelen olumsuz eleştirilere sabırlı olup kibar konuşmayı eksik etmeyen destek ekibine ihtiyacınız olacaktır.

B2b’de Aktif Sosyal Medya Kullanımı

B2B birçok satış kollarında aktif olmalıdır. Bu satış kolları sayesinde şirketler hızlı bir şekilde geri dönütler alır ve daha geniş kitlelere sesini duyurur. Bu konuda hazır B2B yazılım özellikleri bulunmaktadır ve büyük faydalar sağlamaktadır. Sosyal medyada aktif olmak günümüz koşullarında çok önemlidir. Birçok kişi aktif olarak sosyal medya ağlarını kullanmaktadır. Birçok insanın uğrak yeri olması sosyal medya ağlarının aktif olarak Pazar alanı olmasını sağlamaktadır.  Sosyal medya platformları müşterilerle satıcıların birbirleriyle en kolay şekilde etkileşim kurabileceği ortamlardır. Marka olma sürecinde tüm şirketlerin mutlaka sosyal medya ağlarını aktif olarak bilmesi ve kullanması gerekecektir. B2B sistemi sizler için sosyal medya’nın kapılarını araladı.

B2b’de Güncellik

B2B güncel olma sayesinde şirketler bulunduğu konumun bir adım ötesine geçebilir. Gerek blog yazıları gerekse sosyal medya ağlarında aktif olarak, düzenli bir şekilde paylaşımlar yapılmalıdır. Güncel olmayan siteler şirketler küçülmeye ve ölmeye mahkumdur. Ayrıca güncel olmanın yanında tüketicilerle sürekli etkileşim içerisinde olmalıdır.

B2b’de Doğru Ürün Açıklaması Kullanma

Ürün açıklamaları yapılırken ürünün en dikkat çekici özellikleri ön plana çıkarılmalıdır. Bu açıklamalar kolayca bulunabilecek şekilde olmalıdır ve ürünü net bir şekilde tanımlamalıdır. Ürün açıklamaları ürünün sağ tarafında bulunmalı ve kısa olmalıdır. Ayrıca ürünün hemen yanında stok durumu ve sepete at butonu da yer almalıdır. Bu sayede müşteriler kolayca ürünün durumunu görür ve almak için karar verdiklerinde hemen sepete at butonuyla ürüne ulaşabilirler.

B2b’de Ürün Görsellerinin Net Olması

Ürün görsellerinin net ve doğru yönden çekilmiş olması çok önemlidir. Bazı müşterileri sadece görsel cezp eder. Eğer ürünün farklı açılardan çekilmiş net birkaç fotoğrafı varsa müşterinin kafasındaki soru işaretleri tamamen yok olur. Bunun için iyi bir fotoğrafçıyla anlaşabilirsiniz veya hazır ürün fotoğraflarını da satın alabilirsiniz. Ama her konuda özgün olmanız gerektiği gibi bu konuda da özgün olmanız çok daha önemlidir. Bu yüzden başka hiçbir yerde olmayan fotoğraflar kullanmanız çok daha faydalı olacaktır.

B2b’de Rakip Analizi

Ürün satışları yapılırken rakiplerinizi kontrol etmeniz çok önemlidir. Bu size hem ilham verir hem de neyi yapmamanız gerektiğini bildirir. Ortamda bulunan rakiplerinizi kontrol edin ancak onlar gibi asla aynı almayın. Daima farklı olmaya dikkat edin. Rakip kontrolü size fikir verir ve bir kaç daha büyümenizi sağlar. Rakiplerinizin önüne geçmek istiyorsanız mutlaka rakip analizine önem verin. Bu bilgiler ışığında ilerlerseniz markalaşma yolunuz hızlı bir şekilde açılacaktır.