B2B Alanında Storytelling Yöntemiyle Satışlar Nasıl Artırılabilir?
27 Aralık 2022
b2b-marka-tescili
B2B Marka Tescili Ne Demektir ve Nasıl Yapılır?
29 Aralık 2022

B2B Alanında En İyi E-posta Pazarlama Araçları Nelerdir?

B2B alanında e-posta pazarlaması, B2B markaların kar edebilecekleri bir müşteri aksiyonu yaratabilmesini ve hedef kitlelerine ulaşabilmesini sağlamakta olan dijital pazarlama yöntemlerinden biri olarak bilinmektedir. Ticari faaliyetlerini yürütmekte olan B2B işletmeler e-posta pazarlamasını, hem interaktif iletişim sağlanmasından hem de avantajlarından dolayı tercih etmektedir.

B2B markalar genel olarak ölçülebilir pazarlama kampanyaları oluşturabilmek amacıyla bazı e-posta pazarlama araçlarından faydalanmayı uygun bulmaktadır. Çünkü bu şekilde hem e-posta pazarlaması ile satış artırırken hem de kampanya başarılarının ölçümlenmesi mümkün olabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B İşletmeleri İçin Amazon Komisyon Oranları Nasıldır?

B2B Alanında E-posta Pazarlaması Ne Demektir?

B2B alanında e-posta pazarlaması veya bilinen bir diğer adıyla e-mail marketing;  B2B markaların kampanyaları hakkında tüketicileri bilgilendirmek, özel bir günü kutlamak, belirli bir konu hakkında bilgi vermek, satışını yapmakta olduğu hizmet ve ürünleri tanıtmak ve hedef kitlelerinde bulunan kişilere ulaşabilmek gibi amaçlar ile e-postalar aracılığıyla tüketicilerle iletişim yürütülen dijital pazarlama yöntemidir.

B2B Alanında E-posta Pazarlamasının Ne Gibi Avantajları Vardır?

E-posta pazarlamasını daha uygun bularak bu yöntemle dijital pazarlama stratejileri geliştirmeyi isteyen B2B işletmeler pek çok avantajdan da faydalanabilmektedir. Bu avantajlardan bazıları;

 • E-posta pazarlamasında maliyetlerin düşük olduğu bilinmektedir.
 • Gönderilmiş olan e-postalara karşı olan ilgi ölçümlenebilmektedir.
 • B2B markalar pazarlama faaliyetlerini takip edebilmelerinin yanı sıra analiz de edebilmektedir.
 • Bireyselleştirilmiş pazarlama stratejileriyle hedef kitlelerde bulunan kişilerin etkilenmesi mümkün olabilmektedir.
 • E-mail marketing yönteminde oldukça hızlı dönüşümler gerçekleşebilmektedir.
 • Kampanya, hizmet ve ürün tanıtımları kolay bir biçimde yapılabilmektedir.
 • Bu yöntemle ürün satışlarının artması sağlanabilmektedir.
 • Şablonlar ile pazarlama çalışmaları hızla tamamlanabilmektedir.

Bu avantajlardan yararlanabilmeyi isteyen B2B markaların e-posta pazarlamasına gereken önemi vermeleri ve pazarlama çalışmalarında e-posta pazarlama araçlarını kullanmaları gerekmektedir.

B2B Alanında E-posta Pazarlama Aracı Ne Demektir?

B2B alanında e-posta pazarlama araçları, e-posta pazarlaması çalışmaları sırasında özel şablonlardan yararlanılabilen, verilerin aktarılabileceği, yapılan pazarlama çalışmalarının ölçümlenebildiği araçlardır. B2B İşletmelerin genel olarak kullanmayı tercih ettikleri e-posta pazarlama araçları;

 • Mail chimp,
 • Sendin blue,
 • Constant contact,
 • Convertkit,

Gibi e-posta pazarlama araçlarını kullanmayı tercih ederek e-mail ve dijital iletim çalışmalarını yürütmektedir. B2B markalar bu araçlar ile hem daha basit bir şekilde e-maillerini hazırlayabilmekte hem de göndermiş oldukları e-maillerini kolayca analiz edebilmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Ticaret Yapmak İçin Dubai’de Nasıl Şirket Kurulabilir?

Mail Chimp

Mail Chimp, Mark Armstrong, Dan Kurziuz, Ben Chesnut tarafından 2001 senesinde kurulmuş e-posta pazarlama aracı olarak bilinmektedir. Mail Chimp, e-posta pazarlaması konusunda akla ilk gelen araçtır. Dünyada 7 milyondan fazla kişinin Mail Chimp kullandığı bilinmektedir. Bu araç ücretsiz ve ücretli olarak kullanılabilmektedir. B2B işletmeler ücretsiz olan özelliği ile aylık 12 bin adet e-mail gönderebilmektedir. Aynı zamanda e-posta pazarlaması yapabilmek için de 2 bin kişilik bilgilerini kendilerine ait panellerinden yürütebilmektedir. Ayrıca içerisinde kampanyalara ve pazarlama stratejilerine göre kullanılabilecek binlerce şablon yer almaktadır.

Sendin Blue

Sendin Blue, B2B e-ticaret alanında faaliyet göstermekte olan işletmelerin kullanabilecek oldukları profesyonel e-posta pazarlama araçlarından biridir. İçerisinde;

 • Ücretsiz e-posta şablonları,
 • Sürükle bırak düzenleyicisi,
 • Analiz,
 • Takip etme,

Özellikleri yer almaktadır. Ayrıca Sendin Blue,  B2B marka ve işletmelerle postaların kaç kişi tarafından görüntülendiğini ve açıldığını paylaşmaktadır. B2B işletmeler gönderdikleri e-posta sayısı kadar ödeme yapmaktadır.

Constant Contact

Constant Contact, 1995 senesinde çevrimiçi pazarlama hizmeti vermek amacıyla kurulmuştur. Piyasada bilinen en iyi e-posta araçları arasında bulunmaktadır. Büyük, orta ve küçük ölçekli olan B2B işletmelerin sorunsuz bir şekilde kullanabileceği bir araç olup, hem işlevselliği hem de kullanıcı dostu ara yüzüyle ön plana çıkmaktadır.

Convert Kit

Convert Kit, e-posta pazarlama araçları içerisine yakın zamanda girmiş olan bir araçtır. Ücretli bir e-posta pazarlama aracı olup, oldukça düşük ücretlerle satışa sunulduğu bilinmektedir. Diğer araçlarda bulunan tüm özelliklere da sahiptir.