B2B Alanında En İyi E-posta Pazarlama Araçları Nelerdir?
28 Aralık 2022
Bulut-Tabanlı-Olan-Depo-Yönetim-Sistemleri
B2B Alanında Öne Çıkmış E-Ticaret Uygulamaları Nelerdir?
30 Aralık 2022

B2B Marka Tescili Ne Demektir ve Nasıl Yapılır?

b2b-marka-tescili

B2B alanında marka tescili yapmak son zamanlarda B2B ticarette en çok kullanılan kavramlardandır.  Bu kavram, iletişim görseli dili ve biçimleri, slogan, logo benzeri unsurlardan meydana gelmektedir. Her geçen gün gittikçe yoğunlaşan bir rekabet içerisinde olan B2B e-ticaret sektöründe fark yaratmanın en fonksiyonel yollarından biri olarak görülmektedir.  Ancak B2B alanında bir marka kimliği oluşturma ve markalaşma çalışmaları hukuki bir zemine oturtulmalıdır. Bunun ilk yolu marka tescilinden geçmektedir.

B2B Alanında Marka Tescili Ne Demektir?

B2B alanında marka tescili, genel olarak bir B2B markaya ait bütün öğelerin bir işletmeye veya şahsa tahsis edilme işlemidir. Gerçekleştirilen bu işlem ardından konu edilen öğelerin tüm kullanım hakları hukuki açıdan yalnızca o şirket veya şahsa ait olur. Başka bir kurum veya şahıs o markaya ait öğeleri kesinlikle kullanamaz ve taklit dahi edemez. Bu sebeple kendine özgün bir marka kimliği oluşturmayı amaçlayan her girişimci, daha başlangıç aşamasındayken marka tescili yaptırmaya özen göstermelidir.

İlginizi Çekebilir: B2B İşletmeleri İçin Amazon Komisyon Oranları Nasıldır?

Marka tescil işlemi, renk tasarım veya kullanımı, sembol, işaret, logo gibi pek çok değişik detayı içine alacak şekilde gerçekleştirir. Bu kısımda belirleyici durum, tescil edilmesi istenmekte olan işaretin ayırt edici özelliğe sahip olmasıdır. Daha önce tescillenmiş hizmet, ürün veya diğer öğelerden net şekilde değişik olabilen bütün işaretler tescillenme hakkına sahiptir. Böylece üçüncü kişiler yaratılmış olan B2B markayı ve ona bağlı öğeleri kullanarak hiçbir şekilde haksız kazanç elde edemez.

Bu sebeple üçüncü kişilerin B2B markası üzerinden haksız kazanç elde etmesini istemiyorsa daha satış işlemine başlamadan marka tescili işleminin işletme adına tamamlanması sağlanmalıdır.

B2B Alanında Marka Tescili Nereden ve Nasıl Yapılabilir?

Markaları tescil etme yetkileri Türk Patent Enstitüsü’ne aittir. B2B markalarını tescil ettirmek isteyen işletmeler gerekli olan tüm evraklarını tamamlayarak bu kuruma doğrudan doğruya başvurabilmektedir.

Marka tescili ettirme işlemlerini kişiler şahsi olarak yapabildikleri gibi gerekli durumlarda bu işlemleri aracı kurumlara da devredebilmektedir.  Bu konuyla alakalı alanında uzman marka tescili işlemleri ile ilgilenen firmalar, verilmiş olan vekâlet doğrultusunda tüm süreçleri kişiler adına takip etmektedir. Eğer marka tescil işlemleri ile ilgili yeterli tecrübe bulunmuyorsa bu süreci B2B işletmeniz adına aracı kurumların takip etmesini sağlamak en doğru yöntemdir.

Marka tescili yaptırmak için ticari bir şirket olma zorunluluğu bulunmamaktadır. Gerçek kişiler de marka tescil işlemleri için başvuruda bulunabilmektedir. Aynı zamanda tescil ettirilmek istenen her marka için ayrı başvurularda bulunulması gerekir.  Tek başvuru ile birden çok marka tescil ettirilememektedir.

B2B E-ticaret Siteleri İçin Marka Tescilinin Önemi

B2B e-ticaret ile uğraşmaya karar verenlerin bu durumda faaliyetlerini internet ortamlarında gerçekleştirmesi gerekmektedir. Dijital alanlarda B2B markayı temsil edecek bir işareti,  herhangi bir görseli veya metni kopyalamak oldukça basittir. Yani sizlerin üzerinde çok uzun zaman emek harcayarak oluşturmuş olduğunuz ve oldukça önemli bir bütçe ayırdığınız markanıza ait değerlerin yalnızca birkaç saniyede başkalarının eline geçmesi mümkündür.  Bu sebeple her çeşit ticari kurumda önemli olan marka tescili işlemleri, B2B e-ticaret alanlarında daha da önem verilmesi gereken bir durum olarak karşımıza çıkar. İnternet üzerinden satış yapmaya karar vermek amacıyla iş kuruluyorsa marka tescili özellikle gerçekleştirilmesi gereken konuların başında yer alır. Marka tescilinin B2B e-ticaret ile uğraşmakta olan kişiler için önemli olmasını sağlayan diğer unsurlardan bazıları da şunlardır:

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Ticaret Yapmak İçin Dubai’de Nasıl Şirket Kurulabilir?

  • Marka değerini artırıyor olması,
  • Müşteri işletmeler tarafından güven oluşmasını sağlaması,
  • Markanın yanı sıra ürünleri de koruyor olması,
  • Rakipler karşısında fark yaratıyor olması,

B2B alanında marka tescil başvuruları, gerekli evraklar tamamlandıktan sonra fiziksel ortamda Türk Patent Enstitüsü’nden randevu alınarak gerçekleştirilebilmektedir. Aynı zamanda çevrimiçi marka tescili başvuru işlemi de gerçekleştirilebilmektedir. Bu başvuru işlemi için kurumun resmi internet sitesinden başvuru yapılabilmektedir. Bu işlem için sisteme e-devlet şifresi ile giriş yapılır. İşlemin tamamlanması ile marka tescil belgesi şahsınıza teslim edilmektedir.