B2B Yazılımı
9 Eylül 2020
B2B Pazarlama Yapmak İçin İp Uçları
14 Eylül 2020

B2B Sisteminde Mobil Uyumluluk

Günümüz teknolojisi içerisinde hemen hemen herkesin kişisel telefonlara sahip olmazı ticaretin mobil üzerinden yapılmasını zorunlu hale getirmiştir. B2B sisteminde firmalar birbirleriyle alışveriş yaparken mutlaka mobil süreci devrede tutmalıdır. İletişimin önemi ticaret sisteminin tamamında çok değerlidir. B2B sisteminde yer alan web siteniz mobil uyumlu hale getirerek daha fazla müşteriye ulaşmanız mümkündür. Bunun için neler yapabileceğimizi gözden geçirelim.

Mobil Uyumlu Bir Web Site

Web sitenizin alt yapısında mobil cihazlardan kullanıma izin veren basit bir yapı bulunmalıdır. Bu sayede isteyen bulunduğu yerden anında sitenize erişebilecektir. Sitenizin açılma hızı da mobil cihazlar için uyumlu olmalıdır. Sitenizin açılması 3 saniyeyi geçiyorsa müşterileriniz sitenizin güvenilmez ve teknik açıdan yetersiz olduğunu düşünür. B2B’de bu tarz eksiklikler çok çabuk fark edilir. Çünkü B2B sisteminde müşteri bir firmadır veya şirkettir. Bu durumda karşınızda belli bir birikime sahip olan ne aradığını bilen kişiler yer alacaktır. Çalışmalarınızı bunu dikkatli düşünerek titizlikle yürütmeniz gerekmektedir.

Mobil Uyumlu Bir Ekip

B2B sisteminde bir firma olarak sağlam bir ekibe ihtiyacınız olacaktır. Çağın gerektirdiklerini takip edemeyen, teknolojiye ayak uyduramayan kişiler ekibinize bir şey katmayacaktır. Bu yüzden bir ekip oluşturulurken mutlaka belli elemeden geçirerek size olan faydasına bakmanız gerekmektedir. Ekip birbiriyle koordine bir şekilde çalışmalı ve ne yapması gerektiğini iyi bilmelidir. Ekibinizle zaman zaman bir araya gelerek onlara seminer verebilirsiniz. Bu tarz eğitici çalışmaların büyük faydası olduğunu söylemek mümkündür. Ekip içerisinde güler yüzlü ve konuşmayı bilen kişiler olması kriz zamanlarınızın kolay atlatılmasını sağlayacaktır. Bu konuda tecrübeli kişilerden faydalanmanız daha mantıklı olacaktır.

Mobil’de Sosyal Medyanın Önemi

Telefonu olan hemen herkesin mutlaka kişisel bir sosyal medya hesabı bulunmaktadır. Kişiler güne başlamadan veya günün büyük bir kısmında mutlaka sosyal medya hesaplarını gözden geçirir. Bu alanlarda birçok rakip firma satışlarını gerçekleştirmek için çeşitli stratejiler yürütür. B2B sisteminde de büyük faydası olabilecek bir sosyal medya hesabı bulunmalıdır. Web sitenizi yansıtan, özgün içerikleri bulunan güvenilir bir sosyal medya profili oluşturmanız rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlayacaktır. Sosyal medya üzerinde güncel olarak yapacağınız özgün paylaşımlar ve canlı yayınlar müşterilerin güvenini kazanmanıza yardımcı olacaktır. Web sitenizin bir bölümünde mutlaka sosyal medya ağlarınızı gösteren işaret ve yazılar bulunmalıdır. Telefonla internete giren kesimin bilgisayarla giren kesimden daha fazla bir kitle oluşturduğunu unutmayınız.

Mobil Üzerinden Güvenli Ödeme

Müşteriler ve firmalar açısından en önemli noktalardan biri ödeme sistemidir. B2B sisteminde müşteri firma ödeme noktasına geldiğinde pek çok seçeneğin karşısında olmasını ister. Bunun yanında güvenli ödeme koşullarını da görmek ister. Bunlardan biri bile eksik olduğunda güven problemi yaşanız ve alışveriş gerçekleşmeyebilir. Bu yüzden çeşitli ödeme koşullarıyla müşterilere kolaylıklar sağlanmalıdır. B2B’de alıcı firmalar toptan alım yapacağından taksit seçenekleri onlar için son derece önemlidir. Bu noktada kredi kartına taksit seçeneklerinin sunulması büyük bir fırsat olacaktır.

Mobil Üzerinden Takip

Ürün siparişi oluşturan müşteriler ürünlerinin nerede olduğunu görmek ister. Bu yüzden onların üye olabilecekleri bir web site profili yaratmanız gerekir. Bunun için B2B yazılımı konusunda destek alabilirsiniz. Müşteriler üyelik sayfalarından sipariş durumlarını, ödeme durumlarını ve diğer tüm bilgileri görebilme imkanı bulmalıdır. Bu sayede müşterilerle olan bağınız daha da güçlenecektir. Ayrıca müşteriler bir sorun olduğunda size anında ulaşabilmelidir. Size ulaşan müşterilere anında dönüt vermeniz, problem neyse onu çözmeniz çok önemlidir. Müşterileri kazanmak için göstereceğiniz çaba çok önemlidir. B2B yazılımı alıcı firmalar olduğu için memnuniyet koşulları çok önemlidir. Memnun olmayan bir firma size büyük bir eksi olarak döner. Çünkü toptan alınan ürünlerin değeri tek tek alınan ürünlere göre çok daha fazladır. Durum böyle olunca kayıp oranının en aza indirilmesi için müşteri memnuniyeti önemsenmesi gereken bir durumdur.