b2b menü hazırlama
B2B’de Menü Hazırlama Yöntemleri
16 Haziran 2020
B2B’de Büyümenin Etkili 7 Yolu
13 Ağustos 2020

B2B Bütçe Yönetimi

Küçük Firmaların Bütçe Konusundaki Bilmesi Gerekenler

Şirketinizin bütçesine göre hareket etmek ileride yaşanacak mali sıkıntıların önüne geçmek demektir. Bu bağlamda bütçe yönetimi oldukça önemli bir konumdadır. Elinizdeki sermayenin paylaşımı, analizi ve bu analizler doğrultusunda alacağınız yolu belirlemek için yapılan planlardır. Bir nevi büyümenin farklı bir koludur. Bütçeniz, şirketin finans olarak ayakta durmasını sağlarken aynı zamanda şirketin hedeflerine giden yolun önünü açmaktadır. Bütçe yönetimi yeni projelere girmenize olanak sağlarken aynı zamanda büyümenin olunda da engellenir kaldırmış olacaktır. B2B yazılımı Doğru bir bütçe planlaması ile nelere yatırım yapılıp nerelere yapılmaması gerektiğini biliyor olmanız son derece önemlidir.

Kusursuz Bir Gelir Gider Tablosu Hazırlama

Finans yönetimini yaparken bilinmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlardan biri de gelir ve giderin iyi hesaplanmasıdır. Gelir girişinde sıkıntı yokken gider takibindeki dikkatsizlik sizi mali bakımından zorlu bir sürece sokabilir. Bunun İçin gider tablosundaki nakit akışını yüksek tutmalısınız. Giderler için ayrılan bütçeyi olduğundan daha fazla tutmanız sizi her türlü negatif duruma hazırlamış olacaktır. Bunun yanında yaşanacak olan bazı sürprizler için ve dalgalanmalar için sıkıntılı bir süreç yaşamanızı ortadan kaldıracaktır.

Bütçe hususunda diğer bir önemli detay ise muhasebe kolunun güçlü olmasıdır. İşini bilen ve ön görülü bir muhasebe ile anlaşmalısınız. Elinizdeki bütçenin dağıtımı son derece önemlidir. Nereye ne verilmeli ne kadar verilmeli? Sorularına net bir cevap veriyor olmalısınız. Bu analizleri yapmak için şirketin tüm finans verilerini biliyor olmanız da gerekmektedir. İyi bir muhasebeci ile çalışıyor olsanız da bütçe analizlerini mutlaka sizin de göz geçirmeniz ve elinizin altında bulundurmanız gerekmektedir. Bu sayede yeni bir atılım yapacakken şirketin bütçe durumundan haberdar olmuş olursunuz.

Diğer bir yandan ise bütçe planını yapmak alacağınız yol için önemli bir adım olacaktır. Elinizde olan sermayeyi nereye ve ne kadar yatırılması gerektiğinin planını önceden yapmış olmanız gerekmektedir. Bütçe analiz planlamasını öyle birkaç haftalık ya da aylık şeklinde yapmayınız. Başarı uzun vadede gelen bir olgudur. Bu bakımdan bütçe planlamanız da uzun vadeyi kapsamalıdır. Yapacağınız reklam çalışmaları, ürün kalitesini arttırmak ve müşteri memnuniyeti gibi bazı stratejik yöntemler uzun vadeli nakit akışını isteyen tekniklerdir ve nakit akışınızı sadece belli bir noktaya ya da yöne yapmamalısınız. Bu şirketinizin dengesini bozacaktır. Dengeli ve eşit bir şekilde nakit akışını sağlamalısınız. Böylece bir tarafa nakit akışı sağlanırken diğer tarafın çökmesine, sizi sıkıntıya düşmenize yol açmamış olacaksınız.

Bütçe Yönetiminde İhtiyaç Listesine Göre Sıralayın

Bütçe planlasında önemli olandan başlamak gereklidir. Bununla ilgili bir önem listesi hazırlayabilirsiniz. Öncelik verdiğiniz konularda bütçenizdeki nakit akışını o yöne kullanmakta fayda vardır. Bunun amacı yolda kalmamak ve sıkıntıya girmemektir. Diğer bir husus ise şirketin eksik yönlerinin gelişmesini öncelik listenin başına almak gerektiğini bilmektir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bütçeyi eşit şekilde dağıtmak bu noktada ortaya çıkan bir kavramdır. Şirketin daha fazla geliştirilmesi gereken noktaları belirleyip noktaların nasıl daha iyi gelişebileceğini belirlemeniz yararlı olacaktır. Bu durum da sizi rakipleriniz karşısında eksi taraflarınızı ortadan kaldırmaya yaracak bir işlemdir. Zayıf alanlarınızı sonlandırıp rekabette öne geçmek gerekmektedir. E – ticaret dünyası bu konuda son derece hassas bir noktadadır.

Ayrıntılı Bir Bütçe Analizi Yapın

Buradaki amaç her türlü gelir ve giderin kalem kalem not alınmasını sağlamaktır. Bunların notlarının detaylı bir şekilde analizini yapmak e-ticaret bünyesinde önemli noktaya gelmenize yarayacak bir yöntemdir. Yaptığınız tüm çalışmaları detaylandırın. Harcadığınız her şeyin analizini mutlaka yapınız. Harcamanız size nasıl bir etki sağladı, şirketin büyümesi yolunda nasıl bir yararda bulundu? Gibi sorulara net cevaplar vermelisiniz. Örneğin yatırımda bulunduğunuz reklam ve pazarlama adına yaptığınız çalışmaların yaptığınız nakit akışına göre aldığınız verimi orantı kurarak değerlendirmelisiniz.