B2B Pazarlama Yapmak İçin İp Uçları
14 Eylül 2020
B2B Pazarlama Nedir?
17 Eylül 2020

B2B’de Linkedin Neden Önemli

B2B pazarlama yönteminde şirketler satış rakamlarını arttırmak için çeşitli stratejiler geliştirmek zorundadır. Bunun için de araştırmak ve güncel kalmak çok önemlidir. B2B sisteminde iş birliği, farklı fiyat teklifleri, satın alma departmanları çok önemlidir.

B2B’de eskiden beri önemini koruyan Linkedln hakkında bazı detayların bilinmesi gerekmektedir. B2B’de Facebook, Instagram, Twitter gibi kanallardan önde tutulan Linkedln, firmaların aktif olarak bulunduğu bir kanaldır. Karar alıcıların bu ortamda yer alması sebebiyle B2B pazarlama da çok önemli bir yer tutar. Yani Linkedln’in önemi birçok şirketin bu kanalda aktif olarak bulunmasından geliyor. Özellikle işverenlerin yüzde 90’dan fazla Linkedln kullanıyor. Ayrıca milyonlarca aktif iş ilanı ve şirket bu ortamda bulunuyor. Bu sayede B2B pazarlamacılar içeriklerini dağıtmak için Linkedln tercih ediyor.  Pazarlama yöneticilerinin birçoğu da kaliteli içerik bulma konusunda Linkedln’i ziyaret ediyor. Potansiyel kitlenin bu alanda olması B2B sektöründeki en büyük etkiyi yaratıyor diyebiliriz.

B2B pazarlama açısından önemli bir yer alan Linkedln’de aktif olmak ve iyi bir yer edinmek için aşağıda sizler için 5 adım sıraladık.

Web Sitenizi Güncel Tutun

Web siteniz ziyaretçilerin uğraması gereken alan olduğu için güven verici olması çok önemlidir. Bunun için de sitenizin yenilikçi ve modern olması gerekmektedir. Ayrıca sürekli güncel kalmak, müşteri ihtiyaçları hakkında bilgiler vermek de müşterileri etkileyecektir. Sade, karmaşık bir yapıya sahip olmayan, mobil uyumlu bir web sitenizin olması şarttır. Hangi kanalda çalışmalar yaparsanız yapın müşterileri kendi sitenize yönelttiğinizi unutmayın. Doğal olarak bu alan kusursuz olmalıdır.

Linkedln Sayfanızı Profesyonel Bir Şekilde Oluşturun

B2B pazarlamada önemli bir yeri olan Linkedln için özenli bir sayfa oluşturmanız gerekmektedir. Bu sayfada aktif çalışmalar yapmanız da çok önemlidir. Aktif kalmanız birçok firma tarafından keşfedilmenizi ve sizinle çalışan diğer firmaların da sizinle yeniden çalışma isteğini arttıracaktır. Bu sayede markalaşma yolundaki engelleriniz ortadan kalmış olacaktır. Ancak Linkedln’de çok aceleci davranmamanız ve biraz zamana yaymanız gerekmektedir. Bu alanda birçok farklı rakibiniz olduğunu unutmamanız gerekmektedir. Adım adım ilerleyerek sürekli güncel kalara başarıyı yakalabilirsiniz.

Özgün Ve Faydalı İçerikler Oluşturun

Linkedln kanalında özgün ve faydalı içerikler oluşturup yayınlamanız dikkatleri üzerinize toplama da çok önemlidir. Şirket sayfanız ve markanızla alakalı olarak içerikler oluşturmalı ve bunları yayımlamalısınız. Bunun haricinde faaliyet gösterdiğiniz sektörle alakalı ve ilgi duyduğunuz alanlarla alakalı olarak da bilgiler oluşturabilirsiniz. Ancak içeriklerin büyük bir kısmı markanız ile alakalı olmalıdır. Ayrıca bu içerikleri düzenli bir şekilde paylaşmanız da çok önemli bir ayrıntıdır. Hafta bazlı bakıldığında en az 2 veya 3 içerik girilmelidir.

Çalışanlarınızın Linkedln Sayfanızı Desteklemesini Sağlayın

Çalışanlarınızın Linkedln ile ilgili tüm ayrıntıları bilmesi çok önemlidir. Ayrıca sadece bilmekle yeterli kalınmaması gerekir. Bunun yanında şirket sayfanızın desteklenmesi gerekecektir. Marka içeren mesajları şirket çalışanlarının paylaşması çok daha fazla fayda getirecektir. Bu sayede 8 kat daha fazla etkileşim almanız sağlanabilir. Bu yüzden çalışanlarınız markanıza ilgi göstererek içeriklerinizi kendi ağları üzerinden de paylaşmalıdır. Sonucun ne kadar başarılı olacağını yaptıktan sonra rahatlıkla görebilirsiniz.,

İnfluencer’lar İle İşbirliği Yapın

Influencer kavramı Instagram üzerinden sıklıkla duyurulmaktadır. Bu kavram bilinen kişilerin sizin reklamınızı yapması manasına gelir. Bu bilinen kişileri bularak etkili bir pazarlama stratejisi yürütebilirsiniz. Özellikle Linkedln üzerinde yer alan fikir liderleri ile iletişime geçerek yardım alabilirsiniz. Fikir liderlerinin sizin hakkınızda detaylar vermesi ve sizi tanıtması satış rakamlarınıza direkt olarak yansıyacaktır. Burada güven kazanmış kişiler ve deneyim son derece önemlidir diyebiliriz. Zaman kaybetmeden farklı kanallar üzerinde sayfanızı oluşturarak buralardaki aktivitenizi arttırmanız gerekmektedir. Ayrıca Linkedln kanalı unutulmaması gereken bir kanaldır. Bunun için de hızlı bir şekilde Linkedln tanımaya başlamanız gerekmektedir. Yukarıdaki adımlar büyük oranda işinize yarayacaktır.