B2B ‘de Etkili Facebook Sayfa Yönetimi
10 Nisan 2022
B2B’de Kampanya Dönemlerinde Yapılması Gerekenler
13 Nisan 2022

B2B Sektöründe Çoklu Satışın Faydaları

B2B Sektöründe Çoklu Satışın Faydaları

B2B sektöründe çoklu satış için en güçlü araçlardan birinin Linkedin olduğu bilinmektedir. Yapılan araştırmalar, Linkedin’in diğer sosyal medya alanlarına göre daha fazla müşteriyi B2B satış kanallarına yönlendirdiğini ve daha etkili bir ağ olduğunu göstermektedir. B2B odaklı işletmelerin Linkedin’i pazarlama kanalı olarak kullanabilmeleri için bazı unsurlara dikkat etmeleri gerekmektedir.

Etkili Bir Vitrin Oluşturmak

Tüm sosyal alanlarda olduğu gibi Linkedin’de yapılması gereken ilk unsur etkili sayfa oluşturabilmektir.  Sayfa en önemli vitrin olmakla beraber çekiciliği olmayan vitrinle hedefe ulaşılabilmesi oldukça zordur. Hem teknik anlamda hem de dil bakımından iyi oluşturulmuş bir profil Linkedin üzerinden B2B merkezli pazarlamanın ilk adımlarındandır. İşletmeye ait linkler, paylaşılan gönderiler, sayfanın isimi ve açıklamalar, profil fotoğrafı yapılan işi en doğru biçimde yansıtmaya yardımcı olmaktadır.

Güçlü Bir İçerik Stratejisi Belirlemek

Kullanıcılar, güvenirliği düşük, gerçekliği tartışmalı, yoğun reklamlı içerikler görmekten hoşlanmamaktadır. Mevcut müşterileri satın almaya ikna edebilmek amacıyla ürünlerle alakalı faydalı, özgün ve gerçek paylaşımlar yapılması oldukça önemlidir.

Gönderileri Linkedin’e Göre Optimize Etmek

İçerikler oluşturulup etkili görseller seçildikten sonra Likedin gönderilerinin paylaşıma hazır bir hale getirilmesi için bilinmesi gereken bazı teknik konular yer almaktadır.

  • Linkedin paylaşımı yapılacaksa Linkedin’in önizleme bölümü uygun olarak düzenlenmelidir.
  • 5GB büyüklüğünü aşmayacak videoların paylaşılmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. 10 saniyeden uzun, 5 saniyeden kısa videolar paylaşılmamalıdır.
  • Gönderilerde söz edilen kişiler @ işaretiyle etiketlenmelidir.
  • Hedef kitlenin dikkatini çekebilecek hashtagler açmayı denemek gerekmektedir.

Çalışanlardan Paylaşım Desteği Talep Etmek

Şirket sayfasında paylaşılmakta olan gönderiler için personelden paylaşım desteği talep edilebilmektedir. Çünkü çalışanların kişisel hesaplarından yapmış oldukları paylaşımlar, işletme hesaplarına göre 8 kat daha fazla etkileşim almaktadır.

Web Sitesini Hazır Hale Getirmek

Linkedin profil sayfası uygun bir hale getirildikten sonra web sitesinin profesyonel ziyaretçilere hazırlanması gerekmektedir. Sektör ile alakalı dinamiklere uyumlu, aksiyon aldırıcı çağrılar, kullanıcı memnuniyetlerini ön planda tutan uygulamalar ile sayfa hazır hale getirilebilmektedir. Bu adımlar B2B merkezli pazarlamalara yönelik olan ücretsiz kullanılabilen bir araçtır.

B2B Sektöründe Çoklu Satış Stratejisi

Şirketlerin kişisel tüketiciler yerine Diğer şirketlere satış yapmasına B2B pazarlama denilmektedir. B2B satışlarını yapmak, tüketicilere satış yapmaktan daha zordur. Çünkü şirketler satın almak istedikleri ürünleri en az maliyetlerle satın almak istemektedir. Çoklu satışların avantajlı olan yanı yüksek miktarlarda ürün satışı yapabilme imkânı sağlamasıdır. Şirketlere yapılan pazarlamalarda tüketicilere yapılmakta olan pazarlamalardaki duygusal etkenler kullanılmamaktadır. Bu durumda ürünlerin fiyatları ve faydaları önem teşkil etmektedir.

Ürünleri şirketlere tanıtmak daha farklı stratejiler gerektirmektedir. Uygun şirketleri bulabilmek için de değişik çalışmalar yapılması gerekmektedir. Günümüz koşullarında şirketler birbirlerini sosyal medya alanları üzerinden takip ederek pazarlama yöntemi paylaşabilmektedir.

B2B’de Çoklu Satış ile Başarıya Ulaşma Yolları

Şirketlere ürün pazarlamaları yapılırken farklı yöntemler izlenmesi gerekmektedir. Bu alan oldukça profesyonel bir alandır. Şirketlerin yetkinliklerini diğer şirketlere göstermeleri önemlidir. Kullanılan dilin ve iletişimin profesyonel olması gerekmektedir. Şirket için değer yaratan etki sunmak gerekmektedir. Yani ürün satışlarının şirketlere ne kadar yararlı olacağının kanıtlanması gerekmektedir.

Şirketlerin en çok dikkat ettikleri nokta en iyi fiyat yani en az maliyettir. Bu durumda fiyat performans farkının en iyi şekilde anlatılması gerekmektedir.

B2B’de Çoklu Satış Nasıl Yapılır?

B2B’de hizmet ve ürünlerin çok iyi şekilde tanıtılması gerekmektedir. Şirketlerin ulaşabilmesi için internette görünür olunması gerekmektedir. Şirketler bir ürün aradıklarında arama motorlarında ilk sıralarda karşılarına çıkılması gerekmektedir. Bu nedenle SEO çalışmalarına oldukça önem vermek gerekmektedir. Çoklu satış yapabilmek için;

  • Müşterilerin çok iyi dinlenmesi gerekmektedir.
  • E- posta tanıtım imkânlarını en iyi şekilde kullanmak gerekmektedir.
  • İçerik çalışmalarına önem verilmesi gerekmektedir.
  • Hedef kitleye yönelik içerik çalışmaları oluşturulmalıdır.
  • Sosyal medya çalışmalarına önem verilmesi gerekmektedir.