B2B’de Kullanıcıları Satın Almaya İkna Etmenin 6 Yolu
4 Eylül 2021
B2B’de Başarılı Bir Dönüşüm Oranı Optimizasyonu İçin Bilinmesi Gerekenler
7 Eylül 2021

B2B’de Blog Oluşturma Süreci Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

B2B’de Blog Oluşturma Süreci Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Sosyal medya kanallarının hayatımıza girmesiyle birlikte çok kullanışlı bir içerik üretme mecrası doğdu: Bloglar. Türkçe tabirle ‘ağ günlüğü’ anlamına gelen blog, weB-LOGin kelimesinin kısaltmasıdır. Blog, web tabanlı bilgi paylaşım ağı olarak bilinmektedir. Bu paylaşım ağında kullanıcılar yaşadıklarını, düşündüklerini ve hayal ettiklerini paylaşmaktadır. Kullanıcıların ya  nı sıra B2B firmaları da blog oluşturarak pek çok avantaja sahip olmaktadır. Biz de bu yazımızda sizlere blog içerikleri hakkında bilgi vererek B2B’de blogların yerinden bahsedeceğiz. Sizler de yazımızdan yararlanarak B2B’de blog içerikleri oluşturabilir, yaşayan ve dinamik bir marka ortaya koyabilirsiniz.

Blog Türleri Nedir? B2B’de Hangi Blog Türünden Yararlanılır?

Sosyal medyayla birlikte blogların yaygınlaşmasına bağlı olarak pek çok farklı blog türü ortaya çıkmıştır. Her biri farklı amaç ve beklentiye hizmet eden blog türleri şunlardır:

Kişisel bloglar:

Genellikle tek bir internet kullanıcısı tarafından oluşturulan ve kullanıcının özel bir alandaki bilgi ve fikirlerinden bahsettiği blog türü, kişisel blogtur.

Moda blogları:

Bu blog türü, kıyafet ve aksesuar trendlerini takip ederek modaya dair gelişmelere değinmektedir.

Tema içeren bloglar:

Sadece belli bir konu üzerinde durulmuş ve genellikle bu konuya hakim uzmanlar tarafından oluşturulmuş blog türüdür. Edebiyattan spora, matematikten politikaya kadar pek çok farklı alanda oluşturulabilmektedir.

Kurumsal bloglar:

Firmalar kurumsal blog içerikleriyle müşteriler ile yakından bir iletişim kurabilmektedir. Müşterilerle iletişim kurmak da marka kimliğini oluşturma da oldukça önemlidir. B2B firmaları genellikle kurumsal blog türlerinden yararlanmaktadır. Kurumsal blog türleriyle firmalar ürün ve hizmetlerini doğrudan ve samimi bir yolla tüketicilere ulaştırmaktadır. Aynı zamanda web sitelerine trafik çekerek potansiyel müşterilere erişebilmektedir.

Blog Sitelerinin Ortak Özellikleri Nelerdir?

Blog siteleri çok farklı konulara odaklanabilmekte ve farklı amaçlara hizmet edebilmektedir. İşledikleri konular ve amaçları ne kadar farklı olsa da ortak özelliklere sahiptirler. Blog sitelerinin ortak özellikleri şunlardır:

  • Hem bilgisayarlar üzerinde hem de mobil cihazlar üzerinden içeriklere ulaşılabilmektedir. Dolayısıyla kullanım potansiyelinin oldukça yüksek olduğunu söylemek mümkündür.
  • Metinlerin yanı sıra görsel, video, ses ve animasyon gibi dosyaları da içermektedir.
  • Blog sitelerine üye olan kullanıcılara farklı içerik ve yeni güncellemeler hakkında bilgilendirici mailler gönderilebilmektedir.
  • Blog sitelerinin oluşturulması, kullanılması ve yönetilmesi oldukça kolaydır.
  • Etiket ve kategori sistemleri sayesinde kolaylıkla içerik sınıflandırılması yapılmaktadır. Böylelikle kullanıcılar blog içeriklerine vakit kaybetmeden erişim sağlayabilmektedir.

Blogların B2B Sitelerine Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

B2B dünyası için blog kullanımı oldukça önemlidir. Böylelikle firmalar pek çok avantaja sahip olabilmektedir. Bu avantajlar şunlardır:

  • Blog içerikleri, firmaların müşterilerle yakından iletişim kurması konusunda köprü görevindedir. Bu sayede kullanıcılar firmalara karşı kendilerini daha yakın hissetmektedir. Firmalar da bu sayede sadık müşteriler kazanabilmektedir.
  • Başarılı bir şekilde oluşturulmuş blog içerikleri Google’da üst sıralara çıkmaktadır. Böylelikle B2B web sitelerinin potansiyel müşterilerin karşısına çıkma ihtimali bir hayli artmaktadır.
  • Marka kimliğinin oluşmasında, markayı ve vizyonunu yansıtacak içeriklerin ortaya konulması oldukça önemlidir. Marka kimliği oluşmuş bir marka da müşteriler tarafından kolay bir şekilde fark edilmektedir.
  • Blog içeriklerinde firmanın ürün ve hizmetlerine yer verilebilmektedir. Böylelikle müşterileri ürün ve hizmetler hakkında bilgilendirmek ve onların satın alma kararlarını olumlu bir şekilde etkileyebilmek mümkündür.
  • Blog oluşturmak firmaların satış oranlarını ve marka bilinirliklerini büyük ölçüde arttırabilmektedir.

B2B Firmalarının Blog Oluşturma Sürecinde Dikkat Etmesi Gereken Unsurlar Nelerdir?

Bir B2B sitesinin blog oluştururken dikkat etmesi gereken iki temel unsur vardır. Bunlar yayın stratejileri ve yayın planıdır. Bu noktada yayınlanan içeriklerin uzun ve geniş kapsamlı olmasına özen gösterilmesi gereklidir. Böylelikle Google sıralamalarında üst sıralarda yer alabilmek ve rakip firmalara fark yaratabilmek mümkündür.

Blog oluşturma sürecinde dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de güncelliğini yitirmeyecek içeriklere yer vermektir. Bu sayede site trafiği ve SEO başarısı sürekli kılınabilmektedir. Aynı zamanda da blog içeriklerine ürün sayfası linkleri koymak da B2B’de başarıyı yakalamak için oldukça önemlidir.