Yeni Ürün Satışı ve Pazarlaması Hakkında B2B Firmalarının Bilmesi Gereken Teknikler
12 Şubat 2022
B2B Sektöründe Gelişmiş Stratejiler
18 Şubat 2022

B2B Özel Günler İçin Kampanyalar

B2B sektörü için firmalar birbirleriyle her geçen gün bir yarış halinde ilerlemektedir. Bu yarışın kazananları güncel haberleri takip ederek, planlamarını buna uygun şekilde yapanlardır. Planlı çalışma olumlu sonuçlar doğuracağından mutlaka şirketin geleceği için çeşitli öngörüler hazırlanmalıdır. Elbette ki bu tek bir kişi ile değil birden fazla kişinin bir araya gelmesi ile çok daha hızlı gerçekleşir. Bunun için birbiriyle etkileşim halinde olan bir ekibin varlığı gerekmektedir. Sizler de iyi bir ekip kurarak şirketinizin geleceğini değiştirebilirsiniz.

B2B sektöründe planlı çalışma için mutlaka şirketin bir takvimi olmalıdır ve bu takvimde neler yapılacağı gösterilmelidir. Özel günleri içeren günler için hangi kampanyaların yapılacağı kararlaştırılmalıdır. Özel gün hazırlıkları 1 ay öncesinden başlar. Bu süreçt ehangi ürünlere ne gibi indirimler uygulanacağı belirlenir. Özellikle stok azaltmak isteyen şirketler hangi ürünlerin daha fazla satılmasını istiyorsa o  ürünler için indirim planı yapabilirler. Özel günlerde o güne uygun ürünleri satan firmalar satış rakamlarını çok daha hızlı bir şekilde tamamlar. Önümüzdeki özel günlere bakacak olursak Dünya Kadınlar Günü yaklaşmak üzere gözüküyor. Bu dönem için çeşitli planlamalar yapılabilir.

Kadınlar Günü Kampanyalarınızı Oluşturmaya Başlayın

Kampanya dönemleri şirketlerin ürünlerini hızlı bir şekilde sattığı en önemli dönemlerden birisidir. Bu dönemi etkili bir şekilde geçirerek kar payınızı arttırabilirsiniz. Özel günler dini, milli veya kültürel açıdan bir anlam ifade eder. Önümüzdeki özel gün Kadınlar Günü, planlama yapılması gereken önemli günlerdendir. Bu dönem için ürünlerinizin cinsiyetine dikkat etmeniz gerekir. Kadın ürünlerinde inidirmler yaparak, göze hoş gelen görseller hazırlayabilirsiniz. Reklam çalışmaları bu dönemdeki kampanyalarınızı en iyi şekilde duyuracağınız yöntem olacaktır. Bunun için de içeriklerinizi güçlendirmeniz ve belli bir bütçe ayırmanız gerekmektedir. İyi bir bütçe planlaması sayesinde reklamlarınızı çeşitli ortamlarda paylaşarak hedef kitlenize ulaştırabilirsiniz.

Sosyal Medyanın Gücünden Faydalanın

Yapılan içeriklerin reklamı çeşitli platformlarda paylaşıldığında çok daha kısa sürede sonuçlar gelmeye başlar. Sosyal medya bu anlamda fikirlerin, düşüncelerin çok daha hızlı bir şekilde yayılmasını sağlar. Instagram, facebook ve twitter bunlardan en meşhur olanlarıdır. Burada binlerce hatta milyonlarca insan dolaşmakta ve birçok farklı görsele bakmaktadır. Buralardan hedef kitlenize ulaşmak ve sitenize çekmek için reklamlarınızı paylaşmanız gerekir. Hikayelerde dolaşırken kişilerin karşısına kendi reklamınızın gelmesini sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte profilinizi güçlendirerek biraz daha özenli çalışmalar yapabilirsiniz. Profilinizde kampanya dönemi için paylaşımlar yapabilirsiniz. Bununla birlikte takipçi sayınızı ve beğeni sayınızı artırarak güven dolu bir sayfa var edebilirsiniz.

Müşteri İletişimini Güçlendirin

Kampanyalarınızı duyurduğunuz müşterileriniz, sizlere sorular yöneltebilir. Bunun yanında müşterileriniz size farklı yollardan mesajlar da gönderebilir. Bu müşterileri kendi müşteriniz yapmak için hemen harekete geçmeniz gerekir. Yani müşterilerinizin sorularına hızlı yanıtlar oluşturmanız gerekecektir. Bunun için ekip çalışması son derece önemlidir. Müşterileriniz herhangi bir durumdan memnun olmadığını belirtiyorsa, bu durumu en iyi şekilde telafi ederek  müşterinizi memnun etmeniz gerekir. Hızlı dönütler kesin alıcılara ulaşmanızı sağlayacaktır. Alıcılar bir ürün almak istediklerinde ve una karar verdiklerinde şirketten emin olmak isterler. Bunun için de çeşitli yollardan sorularını yöneltirler. B2B sektörü için bir müşteri dahi oldukça önemlidir. Müşteriler çoklu alımlar yaptığından bir müşteri size büyük kazançlar getirebilir. İletişim bölümünüzü konu hakkında bilgilendirerek, durumun önemini söyleyen çalışmalar düzenleyebilirsiniz. Seminerler böyle durumlarda çalışanları bilgilendirmek için oldukça değerlidir.

B2B sektöründe hızla büyümek ve gelişmek tutumlu çalışmaların sonunda gerçekleşir. Sizler de sabırla çalışmalarınıza yön vererek işinizi büyütebilirsiniz. Aktif ve güncel çalışmalar sizi diğer firmalardan ayıracak en önemli özelliklerdendir. Kampanya dönemlerinde çeşitli çalışmalar yapın ve yaparken de mutlaka geçmişinizden faydalanın. Rakip firmaların neler yaptığınız gözlemleyerek ilhamlar alın. Onların yaptığı aynı yanlışları yapmayın. Rakipleri izlemek sizi hatadan korur ve olumlu sonuçlar aldıran çalışmalar yapmanızı sağlar.