B2B Sisteminde Mobil Uyumluluk
9 Eylül 2020
B2B’de Linkedin Neden Önemli
17 Eylül 2020

B2B Pazarlama Yapmak İçin İp Uçları

B2B’de İçerik Pazarlamak İçin İpuçları

B2B yazılımı alanında yapılan yenilikler günden güne değişiyor. B2B alanına giren firmaların özellikle dikkat etmesi gereken nokta çağa ayak uydurmaktır. Bunun için sürekli araştırmak ve güncel kalmak önemlidir. B2C’de olduğu kadar B2B’de de önemli olan noktalardan biri de içerik pazarlamadır. Bu yazımızda içerik pazarlamak için bazı ipuçlarından bahsedeceğiz.

İçerik pazarlama İngilizce karşılığı olan Content Marketing olarak da kullanılmaktadır. Bunun anlamı markanın hedef kitlesine erişebilmesi için yapılan dijital çalışmalardır. Yani müşterilerle bağ kurmanın en önemli yollarından biri içeriklerin özgün bir şekilde hazırlanması ve göze hitap etmesidir.

İçerik pazarlama yöntemlerinin en büyük faydası da marka bilinirliğinin artmasıdır. İçeriğin özgün ve net olması herkesin ilk bakışta görmek istediğini görmesini sağlar. Bu yüzden karmaşık ifadelerden, gereksiz uzatmalardan uzak durmak gerekir. Ürün ve hizmetlerinizin satılmasını sağlayan yani pazarlanmasını sağlayan en önemli unsur içerik yazılarıdır ve bunlar asla es geçmemelidir.  Content Marketing ile diğer rakiplerinizi eleyebilirsiniz. Örneğin; iki ayrı firma aynı ürünü satıyor olabilir. Ancak içerik kısmı daha açık ve net olan ürün kişilere daha fazla güven verecektir. Bu yüzden içeriğini güçlü oluşturan kişi rakibini eler. Aşağıda sizler için içerik pazarlama ipuçları sunulmuştur. Bunlara bakarak kendiniz de aynılarını uygulayabilirsiniz.

Müşterilerinizin İhtiyaçlarına Karşılık Olun

İçerik yazılarınızda dikkat etmeniz gereken noktalardan biri müşterilerin gönlünü fethetmektir. Bunun için müşteri ihtiyaçlarını görerek buna uygun içerikler oluşturabilirsiniz. Müşterilerinizin sık sorduğu sorulardan hareketle ürün içeriklerinizi oluşturabilirsiniz. Örneğin; bir ayakkabı satıyorsanız müşteriler onunla ilgili hangi soruları sormuş araştırarak o özellikleri ön plana çıkarabilirsiniz. Ayakkabının hafifliğinden, derisinden veya diğer öne çıkan özelliklerinden bahsedebilirsiniz. Açık bırakılan bir soru sonrasında sorun olarak karşınıza gelebilir. Bu yüzden içeriklere önem vermeniz gerekir.

E-posta İçerikleri Oluşturun

Müşterilerinize kendinizi hatırlatmak adına indirim ve kampanyalarınızı güzel bir içerik yazısıyla e-posta olarak gönderebilirsiniz. Sizden daha önce alışveriş yapanlara kendinizi bu sayede hatırlatmış olursunuz. E-posta içeriklerinden web sitenize mutlaka geri dönüşler olacaktır.

Özgün İçerikler Üretin

İçeriklerin üretilmesi kadar özgün olması da çok önemlidir. Kopyala yapıştır yapılan içeriklerin hiçbir değeri yoktur. Google özgün içerikleri ön sayfalara çıkararak satış oranlarınızın artmasını sağlar. Ancak özgün olmayan içeriklerin cezası bile vardır.  Bu konuda özenli olmaya dikkat etmeniz gerekir. İçerikler özgün, herkesin anlayabileceği ve 600 kelime civarında olmalıdır. Bu 600 kelimeyi ürün içeriği olarak yazmak çok zordur ancak sitenin Blog sayfasında 600 kelimelik içerikler oluşturmak son derece önemlidir. Google uzun yazıları bazen ödüllendirmekte ve siteyi ön plana çıkarmaktadır. Yazılarınızın kaliteli olması da çok önemlidir. Gelen ziyaretçiler boş ve uzun bir yazıyı okumaktan vazgeçerek sitenizi terk eder ve bir daha gelmek istemez.

Anahtar Kelime Kullanın

İçeriklerin oluşturulmasında anahtar kelimeler çok önemlidir. Anahtar kelimelerinde uzun olması çok önemlidir. Kısa ve genel anahtar kelimelerden kaçının. Örneğin; ayakkabı satıyorsanız “beyaz spor ayakkabı” şeklinde bir anahtar kelime girerek arayan kişilerin size ulaşmasını kolaylaştırırsınız. Bu sayede Google aramalarında da daha üst sıralara çıkma imkanı bulabilirsiniz. Anahtar kelimelerinizi kalın ve ilk cümlelerde kullanmaya özen gösterin. Bu konuda bilgilenmek için SEO kurallarını bilmeniz gerekmektedir. SEO kuralları satış rakamlarınızın artmasında son derece etkilidir.

Her Gün Düzenli Olarak Yazın

Düzen, güncel kalmak B2B sisteminde çok ama çok önemlidir. Ara vererek yazmak müşterilerinizi kaybetmenize sebep olacaktır. Çünkü müşteriler sürekli aktif kalan sitelere daha fazla güven duyar ve alışverişlerde sorun yaşatmayacak düzenli bir site olduklarına inanırlar. Dışarıdan görülen izlenim marka bilinirliği açısından son derece önemlidir. Marka bilinirliğinizi zora sokacak davranışlardan kaçınmak için her konuda düzenli ve güncel kalın. Bu durum ileride mutlaka başarıyı yakalamanıza yardımcı olacaktır. Sitemizden B2B ile ilgili diğer bilgilere göz atabilirsiniz.