B2B’de Büyümenin Etkili 7 Yolu
13 Ağustos 2020
B2B Lead Generation
15 Ağustos 2020

B2B Firmaları Nasıl İçerik Pazarlamalı?

B2B’de İçerik Pazarlama

İçerik pazarlama çalışmaları B2B firmaları açısından son derece önemlidir. İçerik pazarlama konusunda etkili çalışmalar yapılırsa organik trafik mutlaka artacaktır. Bu sayede farklı hedef kitlelere ulaşarak markalaşma yolunuzda hız kazanabilirsiniz. Ayrıca sosyal ağlardaki etkileşiminizi de arttırırsanız çok daha büyük kazançlar sağlayabilirsiniz.Bunun için hazır B2b yazılımı alırsanız işiniz iki katı kolaylaşacaktır.

B2B sistemi kullanan firmalar arasında birçoğu içerik pazarlama konusuna çok önem vermemektedir. Ancak önem vermeyen firmalar geriye düştüklerini kısa süre sonra göreceklerdir. İçerik pazarlama stratejileri bazı zamanlarda değişebilmektedir ve B2B firmaları bu trendi sürekli olarak takipte kalmalıdır. İçerik pazarlamaya önem veren firmalar diğerlerine göre daha fazla geri dönüşümler almaktadır.

İçerik Pazarlama Stratejisi Nasıl Olmalı?

– Öncelikle ana amaç belirleyin ve bu doğrultuda ekibinizle beraber hareket edin.

– İçeriklerinizi türlerine göre ayırın ve hangisini kullanacağınızı belirleyin. Bu sayede çalışmalarınız daha da kolaylaşacaktır.

– Ekibinizin istediği kaynaklara ulaşabilmeleri için onlara her türlü fırsatı sunmaya çalışın.

– Hedef kitlenizi belirleyin ve belirlediğiniz hedef kitlenizi ekibinizle paylaşın.

– Hangi konuların üzerinde duracağınızı iyi bir şekilde belirleyin.

Videolu İçerikler Üretmeye Çalışın

İnternet ortamında en fazla dikkat çeken içerikler videolu içeriklerdir. Bunlar B2B için en fazla geri dönüşüm sağlayan içeriklerdir ve bu yüzden çok önem verilmelidir. Firmaların büyük kısmı canlı yayınlar ve videolu içerikler üreterek hedef kitlelerinin güvenlerini kazanıyor. Ayrıca resimler, GIF çalışmaları, grafikler de kullanıcılar tarafından ilgiyle karşılanıyor. Ancak yazılı içerikler her zaman ikinci plana atılıyor. Bu yüzden firmaların görsel yönde çalışmalar yapmaları çok önemlidir.

B2B firmalarının bir kısmı içeriklerini pazarlarken yeni müşteri kazanmayı veya abone kazanmayı hedefliyor. Ancak firmaların büyük bir bölümü e-posta pazarlamayı kullanarak tüketicileri bilgilendirmeyi hedefliyor. Bu tarz uygulamalar şuanda daha fazla ön plana çıkıyor diyebiliriz.

Hedef Kitle Analizi Yapın

B2B firmalarının en fazla dikkat etmesi gereken noktalardan biri de hedef kitlesi analizi yapmaktır. Bu analiz sayesinde ekibin geri bildirim oranı ve website analitik verileri elde dilmektedir. Hedef kitle analizi yaparken çok küçük bir kısım firma, yüz yüze görüşme ve fikir alışverişinde bulunuyor. Yani bu demek oluyor ki artık satışlar online olarak ilerliyor. Bu durum da gerçek hedef kitlenizi bulmanız sitenize trafik çekmenizde son derece önemli olacaktır. B2b yazılımı hususunda daha net bilgiler için sitemizi ayrıntılı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Ücretli Dağıtım Kanalları Daha Fazla Dönüt Sağlıyor

B2B firmalarının büyük bir bölümü ücretli içerik dağıtım kanallarını tercih ediyor. Yani ücretsiz kanallardan fayda bulamayan firmalar ücretli kanallarla yollarına devam ediyor. Bu reklamların büyük bir bölümü de sosyal medya ağları üzerinde gerçekleşiyor. Ayrıca Adwords reklamlarını kullanan firmalar da bir çoğunluk oluşturmakta. Ücretli reklam çalışmaları sayesinde B2B çalışmaları hız kazanıyor ve markalaşmanın önündeki engeller kalkıyor. Ücretsiz olan hiçbir şeyden doğru fayda göremediğimiz gibi burada da göremiyoruz maalesef.

SEO Uygunluğuna Dikkat Edin

Araştırmalara göre firmaların en çok zorlandığı konu SEO ve algoritma değişiklikleridir. SEO için en uygun anahtar kelimelerin seçilmesi gerçekten zorluyor. Çünkü insanların aradığı şeyler sıklıkla değişiyor ve sezon sezon da değişiklik gösteriyor. Daima site olarak aktif ve güncel kalmanız gerekiyor. Ürün stoklarının da sıklıkla kontrol edilmesi gerekiyor. Stokları biten ürünler müşterilerin sitenizi terk etmesine sebep oluyor.

Özgün İçerikler Üretin

İçerik pazarlama yapılırken başka sitelerden esinlemeler yapılabilir ancak kesinlikle özgünlük yaratılması şarttır. Google özgün olmayan sayfaları geride bırakarak ön plana almamaktadır. Ayrıca sitenizdeki aynı cümle ve görsellerin başka sitelerde olduğu müşteriler tarafından da mutlaka görülecektir. Müşteriler bir ürünü almaya karar verdiğinde birçok farklı siteden araştırma yapar. Onlar için en uygun ve net içerik hangi sitedeyse alışverişi oradan yapmaya karar verir. Yani içeriğin net, anlaşılır ve ürünün dikkat çeken yönlerini ifade etmesi gerekmektedir. Gereksiz bilgilerle göz yoran siteler terk edilmeye mahkum kalacaktır.