B2B Firmaları Nasıl İçerik Pazarlamalı?
14 Ağustos 2020
B2B ve E-ticaret İle İlgili Bilinen Yanlışlar
17 Ağustos 2020

B2B Lead Generation

Lead Generation; potansiyel müşteri anlamına gelir. Potansiyel müşterilerin ayırt edilmesi ve siteye çekilmesi son derece önemlidir. Size uymayan lead’leri ayırt etmeniz ve bunlarla zaman kaybetmemeniz gerekir.

Müşteri Profilinizi Belirleyin

Kendi lead’lerinizi iyi bir şekilde belirlerseniz potansiyel müşterilerinize daha rahat yönelebilirsiniz. Eğer ürün almak isteyen müşteriniz varsa ona bu alımı gerçekleştirmesi için elinizden geleni yapmalısınız. Her satış yapmanın başında da mutlaka bir ön yatırım bulunmaktadır. Lead’lerinize gereğinden fazla zaman ayırmanız da sakıncalıdır. Satış ekibinizin boşa zaman kaybetmesine izin vermeyin. Bunun için ideal müşteri profilinizi oluşturursanız siz ve ekibiniz bu konuda çok fazla zaman kaybetmeyecektir. Satış ekibinize güvenilir tavsiyelerde bulunun.

İşin ilk başlarında kaliteli müşteriye ulaşmak için lead generation stratejisine önem vermeniz ve daha fazla zaman ayırmanız gereklidir. Başarılı müşteri profili yapmanız satış ekibinizin bulmasını kolaylaştıracaktır. Zamandan tasarruf edebilmeniz için ilk başta bu aşamaya çok özen gösterin. Potansiyel müşterilerinizi belirlerken onların yaş aralığı, mesleği, nakit akışı gibi durumlar size ip uçları verebilir.

Müşterilerinizi İyi Tanıyın

Müşterilerinizi tanımanız ürününüzü nasıl pazarlayacağınız konusunda fikirler verecektir. Lead’lerinizin gerekli ilgi ve alakayı ördüklerine emin olun. Ürün içeriklerinizi potansiyel müşterilerinizin beğeneceği ve almak isteyeceği şekilde düzenleyin. Blog yazılarını her gün güncel tutmanız ve trafik çeken aktivitelere yer vermeniz markalaşma yolunuzdaki en önemli adımlardandır.  Müşterilerinizin e-mail kutusuna indirim ve kampanyalarınızı içeren otomatik mesajlar göndermeniz müşterilerinizin bir şekilde ilgisini çekecektir.

Özgün ve Zengin İçerikler Üretin

İçeriklerin çok fazla olması bazen işinizi zorlaştırır bazense kolaylaştırır. Müşterinin tam anlayabileceği gerekli bilgilere yer vermeniz işinizi kolaylaştırır. Zaten zengin içeriğin anlamı da budur. İçi boş içerikler ve gereksizce uzatılmış içerikler müşterilerin yorulmasına ve sitenizi terk etmesine sebep olur. Pazarlama stratejilerinin en önemli ayağı özgün ve zengin içerikler üretebilmektir. İçerikleriniz ilgi çekici olmalı ve müşteriye bir şeyler katmalıdır. Düzenli içerik paylaşımları ve yüksek kaliteli içerik paylaşımları sayesinde istediğiniz yöne kolayca gidebilirsiniz. İçeriklerinizi düzgün yönetin ve başarıyı yakalayın.

Ölçütlerinizi Doğru Seçin

Web sitesi trafiğinizi ve sosyal medya kullanım ölçümlerinizi izlemek size iç görüler sağlar ve resmi net bir şekilde görmenize yardımcı olur. Sürekli olarak kendinizi ve rakiplerinizi takipte kalın. Sürekli olarak ölçümler yapın ve sitenize giren, çıkan, alışveriş yapan kişileri gözlemleyin. Bunlar size bir fikir yardımında bulunarak kendinizi geliştirmenizi sağlayacaktır.

Sosyal Medya Kullanın

Sosyal medya B2B için en önemli ortamdır. Artık satışların büyük bir kısmı sosyal medya üzerinden gerçekleşmektedir. Çünkü hemen herkesin bir sosyal medya ağı var ve gün içerisinde sıklıkla bu alanda dolaşıyorlar. Dolaşan kullanıcılar bir şekilde reklamlar aracılığıyla istedikleri ürünlere ulaşıyorlar veya istemeseler de hoşlarına giden bir ürün dikkatlerini çekiyor. Bu sayede siteniz müşteri trafiği çekiyor. Sosyal medya üzerinde yaptığınız paylaşımlar da bunda çok etkili. Özellikle videolar, canlı yayınlar müşterilerin sizlere daha fazla güven duymasını sağlıyor. Bu alanlarda müşterilerinizle birebir etkileşime geçebilir ve onlardan fikir alabilirsiniz. Bir ürün çok satmıyorsa bunun nedenini de bu ortamlardan öğrenebilir ve yeni bir ürün satışına geçebilirsiniz. Sosyal medyayı aktif kullanmak için bütün ayrıntıları öğrenmek ve takipçi sayısını arttırmak gerekir. Bu konuda organik takipçilere ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Başlarda satın alınan takipçilerin büyük faydası olur ancak sonrasında organik takipçiler elde edemezseniz gerilemeye başlarsınız. Bu yüzden her zaman özgün içerikler ve dikkat çekici içeriklerle müşterilerinizi karşısına çıkın. Özgün olmanız müşterilerin sizi beğenmesine ve arkadaşlarına tavsiye etmesine etki eder. Bu şekilde memnun kalan müşteriler de siteniz üzerindeki trafiği arttıracaktır. Gördüğünüz gibi sosyal medya çok önemlidir ve asla es geçilmeyecek bir konumdadır. Eğer B2B yazılımı alanında etkili olmak istiyorsanız hemen bir işletme hesabı açarak çalışmalarınıza başlayın. Rakiplerinizi de analiz etmeyi unutmayın.