B2B Lead Generation
15 Ağustos 2020
B2B Blog Çalışmaları ve Yapılması Gerekenler
18 Ağustos 2020

B2B ve E-ticaret İle İlgili Bilinen Yanlışlar

Business yo business kelimelerden ortaya çıkan B2B, firmadan firmaya yapılan ticaret manasına gelmektedir. Ülkemizde de sık sık e-ticaret modeli olarak kullanılır. Firmalar birbirleriyle anlaşır ve ürün aktarımı yaparlar. Yani alıcı firmalar ve satıcı firmalar bir araya gelerek ürün ve hizmetler hakkında anlaşırlar.

Firmadan firmaya ürün alışverişi gerçekleştirmeye izin veren B2B e-ticaret siteleri günümüz koşullarında tüm Dünya’da oldukça fazla ilgi görüyor. Türkiye’de bu alandaki nasibini alarak büyümeye katkı sağlıyor. B2B işlem hacmi bakımından B2C’den daha büyük bir potansiyele sahip olduğundan daha fazla dikkatleri üzerine topluyor. B2B e-ticaret sitenizin işlevsel ve şık görünmesi son derece önemlidir.

İşletmelere satış yapan firmalar daha az sayıda müşteriye hitap ederler. Yani bir etek satacaksanız daha fazla müşteri sizden alım gerçekleştirir ancak dikilmemiş sade bir etek kumaşı ise daha az müşteri bulur. Bu durum da B2B e-ticarete hızlı bir şekilde başlangıç yapılmalıdır. Hızlı başlangıçlar rakipleri geri bırakma yolunda sağlam adımlardandır.

B2B e ticaret siteleriyle ilgili bilmeniz gereken ayrıntılar vardır. Birçok firmanın doğru bildiği yanlışlar mevcuttur. Burada algıda ayırt ediciliği yakalayabilmek için bu yanlışlardan bahsedeceğiz.

SEO Çalışmalarına Önem Verin

Birçok firma ve şirket SEO çalışmalarının e ticaret için daha uygun olduğunu düşünüyor. Ancak B2B için de çok büyük bir önem taşıdığı gerçektir. Kurumsal olarak satın alma işlemi yapmak isteyenler de aradıkları ürünlere hızlı bir şekilde ulaşmak isteyeceklerdir. Bunun için de arama motorları mutlaka anahtar kelime girilerek kullanılacaktır. Bu yüzden sattığınız ürün ne olursa olsun arama motoru optimizasyonu açısından değerlendirerek doğru anahtar kelimeler kullanmalısınız.

B2B Sosyal Medya’dan Aktif Olarak Faydalanabilir

Birçok firma ve şirketin bildiği yanlışlardan biri de sosyal medyada pazarlama yapılamayacağıdır. Sosyal medya gibi ortamlar doğrudan müşteriyle iletişim kurulacak ortamlar olduğundan alım-satım işlemlerinde son derece önemli bir yer tutar. Sosyal medya üzerinden potansiyel müşterilerinize ulaşarak hedef kitlenizi belirleyebilirsiniz. Özellikle sosyal medya ağlarından Facebook, Instagram ve Twitter gibi ağlar son kullanıcıya ulaşmak açısından büyük etkiye sahiptir. Diğer işletmelere erişmek için özellikle Linkedin sizin için profesyonel bir hizmet sunar.

B2B E-ticarette Görselliğe Önem Verin

Birçok firma ve şirket ürünlerin tek bir fotoğrafının yeterli olduğunu düşünebilir. Ancak alıcılar ne kadar çok fotoğraf görürse o kadar fazla güven duyacaktır. Satın alım işlemi gerçekleşmeden önce müşteriler ince eleyip sık dokuyarak ürünleri birçok farklı sitede kontrol ederler. Rakiplerinizi geçebilmek için net ve sade fotoğraflar seçerek ürününüzü 4 bir tarafından fotoğraflayın. Görsellik kısmı sadece fotoğraf da değildir. Videoların satın alma işlemlerinde çok daha büyük bir etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Bu yüzden ürününüze ait etkili bir video yaratarak bunu sitenizde veya sosyal medya ağlarında paylaşabilirsiniz. Görselliğin diğer önemli bir ayağı da sitenin tasarım kısmıdır. Site tasarımınızı seçerken göz yormayan sade tasarımlardan yana olmanızda büyük fayda vardır. Karmaşık siteler müşterilerin aradıklarını bulamamasına sebep olur. Bu da sitenize olan trafiği azaltacaktır. Bu durumda sade bir tasarımla önemli butonları ön plana çıkarabilirsiniz.

Sitenizi Hızlandırın

Ziyaretçi sitenizi kolay bir şekilde kullanmak ister ve hızlı bir site olmasını ister. Sitenizin açılması 3 saniyeyi geçiyorsa bu bir dezavantaj durumuna düşer. Sitenizin açılma hızını yükseltmek için bazı çalışmalar yapmanız gerekecektir. Satın almak isteyen kişiler biraz aceleci davranır ve geç açılan bir siteye güven duymaz.  Rakiplerinizin önüne geçmek için bir an önce bu bahsettiğimiz işlemleri yerine getirmeniz gerekir. Eğer B2B e-ticarete başlama konusunda hala şüphe duyuyorsanız sizin için söylemek istediğimiz en önemli şey bir an önce karar verip başlamanızdır. Bu alanda birçok firma kendisini geliştirerek yoluna devam etmektedir. Özellikle pandemi süreciyle beraber B2B yazılımı eskisine göre çok daha önemli bir hale gelmiştir.