Z Kuşağının B2B’deki Yeri ve Önemi
5 Ağustos 2021
B2B’de Satış Odaklı Yazı Yazmak İçin Neler Yapılmalıdır?
7 Ağustos 2021

B2B Sitenizin Performansını İyileştirmek İçin İpuçları

B2B Sitenizin Performansını İyileştirmek İçin İpuçları

B2B siteleri yoğun trafik alan ve hızlı işlem gerçekleşen site türlerinden biridir. Bu site türü, kampanya dönemlerinde yaşanan yoğunluktan dolayı artan trafiği karşılayamamaktadır. Sonucunda da sitede yaşanan çökmeler marka imajını olumsuz etkilemektedir. Bu noktada B2B firmalarının yapacağı çalışmalar siteyi olumsuzluklara karşı hazırlayabilmektedir. Peki, bu çalışmalar nelerdir? Bu yazımızda sizlere B2B sitenizin performansını iyileştirecek ipuçları vereceğiz. Sizler de yazımızdan yararlanarak sitenizin performansını iyileştirebilir ve marka imajınızı yükseltebilirsiniz.

Küçük Resim Kullanımına Dikkat Edin

B2B sitelerinin ana sayfalarında öne çıkanlar, en çok satanlar gibi pek çok kategori bulunmaktadır. Bu kategorilerde ise ürün sayfalarında yer alan küçük resimler görüntülenmektedir. Bu küçük resimler genellikle yüksek çözünürlüklü ve büyük boyutlarda olduğu için sayfa hızını olumsuz etkileyebilmektedir. Bu nedenle B2B firmalarının küçük resim kullanımına dikkat edilmesi gereklidir.

B2B firmaları web siteleri için küçük resim tasarlarken yerleşik resim boyu parametrelerinden yararlanabilmektedir. Böylelikle küçük resimlerin çözünürlüğü korunurken site hızında yaşanacak problemlerin de önüne geçilebilmektedir. Bu noktada gelişmiş tema seçeneklerini kullanmak da oldukça önemlidir. Bu sayede site performansında iyileştirmeler yaşanacaktır.

Sitenizde Yer Verdiğiniz Görselleri Sıkıştırın

B2B sitelerinde yer verilen görsellerin kalitesi sayfanın hızıyla doğru orantılıdır. Bir B2B sitesinin %50-%70 aralığında görsel içerdiği ve görsellerin kalitesinin yüksek olduğu düşünüldüğünde sitenin performansının yavaşlayabileceğini söylemek mümkündür. Bu durumda firmaların web sitelerinde optimizasyon çalışması yapması gereklidir. Böylelikle sitede yer verilen görsellerin kalitesi bozulmadan sıkıştırılmaktadır. Bu durum da sayfa yüklenme süresini azaltmakta ve site performansını arttırmaktadır. Sizler de sitenizde yer verdiğiniz görselleri optimizasyon çalışmaları yaparak sıkıştırabilir ve sayfa hızınızı arttırabilirsiniz. Böylelikle müşterilerinize kolay ve hızlı bir alışveriş hizmeti sunabilirsiniz.

Yardımcı Uygulamalardan Yararlanın

B2B firmalarının web site performanslarını iyileştirmesi için yapması gerekenlerden biri yardımcı uygulamalardan yararlanmaktır. Bu yardımcı kaynaklara örnek olarak;

 • SEO çalışmaları
 • Reklam ve dijital pazarlama çalışmaları
 • Analiz uygulamaları
 • Muhasebe uygulamaları

Verilebilmektedir. B2B firmaları yardımcı uygulamaları deneyerek kullanıp kullanmamaya karar vermektedir. Fakat deneme amaçlı indirilen ve kaldırılmayan uygulamalar site performansını olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle firmaların yardımcı uygulama indirirken öncelik olarak ‘Site performansı etkiler mi? Marka değerine zarar verir mi?’ sorularına cevap araması gereklidir. Bu sorulara göre yardımcı uygulamalardan yararlanmalıdır.

B2B firmalarının işlerine yaramayan ve web sitelerine zarar veren uygulamaları kaldırması gereklidir. Uygulamaları kaldırdıktan sonra da Page Speed Insight gibi yardımcı araçları kullanarak site performansını test etmelidir. Böylelikle sitede yaşanan değişikliklerin önüne geçebilmek mümkündür.

Pop-up Kullanımını Sınırlandırın

Bir web sitesine girerken veya çıkarken kullanıcıların karşısına çıkan reklamlara pop-up adı verilmektedir. Bazı pop-up türleri kullanıcıları ürün, hizmet ve kampanyalar hakkında bilgilendirirken bazı pop-uplar da kullanıcıları farklı bir yere yönlendirmektedir. Bu durum da tüketicilerin alışveriş deneyimini olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle firmaların pop-up kullanımını sınırlandırması gereklidir.

Pop-uplar firmalara pek çok zarar verebilmektedir. Bu zararlar şunlardır:

 • Kullanıcıların karşısına çıkan pop-up reklamlar onları farklı sayfalara yönlendirmektedir.
 • Pop-up reklamlara yanlışlıkla tıklayan kullanıcılara problem yaşatmaktadır.
 • Pop-uplar firmaların sitelerinde yer alan sayfaların yüklenme hızını olumsuz etkilemektedir.
 • Kullanıcıların pop-upları ürün sayfaları ile karıştırmasına neden olabilmektedir. Bu da firmaların müşteri ve gelir kaybetmesine sebebiyet vermektedir.

Mobil Performansı Güçlendirin

Günümüzde mobil cihaz kullanımının giderek artması, kullanıcıların alışveriş alışkanlıklarının mobil uygulamalara kaymasına neden olmaktadır. Bu nedenle B2B firmalarının mobil uygulamalarının performansını güçlendirmesi gereklidir. Bu noktada;

 • B2B firmalarının site performanslarını rakip firmaların site performanslarıyla karşılaştırması gereklidir.
 • Arama motorlarının optimizasyon önerileri incelenmeli ve buna uygun düzenlemeler yapılmalıdır.
 • Page Speed Insight gibi analiz araçlarını kullanarak mobil site hızı test edilmelidir. Aynı zamanda bu araçlar sayesinde dönüşüm oranlarına ait analizler incelenmeli oranları arttıracak hesaplanmalar yapılmalıdır.

Sizler de mobil uygulamanızın performansını güçlendirerek müşterilerinize kolay ve hızlı bir alışveriş deneyimi sunabilirsiniz.