B2B Sitenizin Performansını İyileştirmek İçin İpuçları
6 Ağustos 2021
B2B Firmalarının Yararlanabileceği En Etkili Kampanya Türleri
9 Ağustos 2021

B2B’de Satış Odaklı Yazı Yazmak İçin Neler Yapılmalıdır?

B2B’de Satış Odaklı Yazı Yazmak İçin Neler Yapılmalıdır?

B2B’de satış odaklı yazı yazmak, müşteri isteklerini dikkate almamak demektir. Bu durumda satış yapmak için daha baskıcı yöntemler uygulanmaktadır. Yani burada esas amaç para kazanmaktır. Eğer böyle bir hedefiniz varsa bunu uygun çalışmalar hazırlayabilirsiniz.

Müşterileri satışa ikna etmek satış odaklı olmanın en temel şartlarından birisidir. Müşterilerin ürünlerinizi satın alması için çeşitli reklam kampanyaları ve tanıtımlar düzenleyebilirsiniz. Ayrıca çalışanlarınızın da ikna kabiliyetinin yüksek olmasına dikkat edebilirsiniz. İkna kabiliyetinin yükselmesi için çeşitli eğitimler düzenleyerek ekibinizi geliştirebilirsiniz.

B2B’de satış odaklı çalışan şirketler çoğunlukla reklam kampanyalarına önem verir. Bunun için de iyi bir bütçe planlaması yapar. Reklamlar şirketlerin kar oranlarının artmasını sağlar ve daha çok müşteriye ulaşmasını sağlar. Daha çok müşteriye ulaşmak için de sosyal medya hesapları üzerinden reklam çalışmalarını arttırabilirsiniz. Çünkü şimdiki dönemimizde genellikle müşteriler sosyal medya hesaplarında gezinmektedir.

Ürün Açıklamalarına Özen Gösterin

Satış odaklı çalışmanın en önemli yollarından biri de ürün açıklamalarıdır. Ürün açıklamalarında özellikle müşterilerin merak ettiği konulara değinmeniz gerekir. Ayrıca ürünün öne çıkan özelliklerini ve diğer özelliklerini eksiksiz olarak yazmanız gerekir. Yani müşteri ürüne baktığında kafasında bir soru işareti kalmamalıdır. Bunun için rakip firmaların neler yaptığını, neleri eksik bıraktığını görerek kendinizi geliştirebilirsiniz.

Aynı ürünü satan binlerce firma olabilir. Ancak ürünün tüm özelliklerini özenli bir şekilde yazarsanız rakiplerinizi kısa sürede eleyerek müşterilerin sizden alışveriş yapmasını sağlayabilirsiniz. İyi yazılmış ürün açıklaması ve iyi bir reklamla kısa sürede büyük paralar kazanabilirsiniz. B2B’de toplu alımlar gerçekleştiği için tek bir müşteri memnuniyeti bile çok değerlidir. Ayrıca bu sektörde her geçen gün rakiplerinizin arttığını unutmayınız.

Reklam çalışmalarınızda ürünün özelliklerini sesli ve videolu olarak açıklayabilirsiniz. Videolu anlatımlar müşterilerin daha çok hoşuna gider. Çünkü videolar ürünün gerçekçiliğini açık bir şekilde gözler önüne serer. Bu yüzden de kısa sürede müşteriler ürünü almaya ikna olabilir. Videolardaki ses tonu da birçok müşteriyi cezbeden yönlerden biridir. Ses tonunun ikna edici olması, tok olması müşterileri almaya yöneltir. Bu konuda iyi bir reklam yapmanız iyi gelirler elde etmenizi sağlayacaktır.

Hangi ürünü satacağınızı belirledikten sonra hedef kitlenizin neler istediğini düşünün ve ürün yazılarınızda, reklam kampanyalarınızda buna özellikle dikkat edin. Genç bir kitleye mi hitap etmek istiyorsunuz, yaşlı bir kitleye mi? Buna göre yapmanız gereken kampanyalar değişecektir. Ayrıca cinsiyet de reklam kampanyalarının farklılaşmasını sağlayacaktır. Çünkü her yaşın kendine göre ilgi alanları vardır. Her cinsiyetin hissettiği, görmek istediği detay farklıdır. Yani burada empati kurarak karşıyı düşünmek çok faydalı olacaktır.

Müşterilerinizle İletişim Kurun

Müşteri iletişimi b2b’de son derece önemlidir. Bunun için onların yazdığı yazılara cevap vermeniz gerekir. Bunu da çok kısa süre içerisinde gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bu müşterilere ne kadar özen gösterdiğinizi kanıtlayacaktır. Size sorulan bir soru varsa buna anında cevap vermeniz veya müşteriyi aramanız gerekir. Müşterinin telefon numarası varsa veya e-maili varsa çok daha ikna edici olabilirsiniz. Bunun için sitenize e-mail ve telefon bilgileriyle müşterilerin giriş yapmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca şikayet gibi bir durum varsa hemen müşteriyle iletişime geçip onu memnun etmeye uğraşmanız gerekir. Bir hediye gönderebilirsiniz, sorun neyse çözüm odaklı olabilirsiniz.

Müşterileriniz ürünü satın almak için satın al butonuna bastığında hangi üründen kaç tane aldığı açık ve net bir şekilde görülebilmelidir. Yani müşteri ne aldığını görmelidir. Aksi takdirde size olan güvenini kaybedebilirler. Ayrıca ürününüzün maliyeti yüksekse müşterilerinize fiyatın yüksek olmasının ürün için uygun olduğunu açık ve net bir şekilde ifade etmeniz gerekir. Müşteri fiyatı uygun bulursa alıma geçer. Ürünü nasıl pazarladığınız bu anlamda en önemli detaylardan biridir. Birçok kişi aynı ürünü satabilir ama nasıl sattıkları müşterilerin alması için çok önemlidir.