B2B Sektöründe En Çok Satan Ürün Kategorileri
17 Eylül 2021
B2B de Ürün Sayfası Dönüşümlerini Arttırmak
20 Eylül 2021

B2B Sektöründe Link Kısaltma İşlemi

B2B Sektöründe Link Kısaltma İşlemi

B2B firmalarının web sitelerinin spesifik bir sayfasına gidebilmek için karakter sayısı 2000’in üzerinde olan uzun bir link gereklidir. Fakat bu uzun linklerin kullanımı hem kullanıcı için hem de firmalar için oldukça zordur. Karmaşık bir görünüme sahip olduğu için de kullanıcılara güvenilir gelmemektedir. Bu durumda B2B site sahipleri link kısaltma servisleriyle kısa linkler oluşturabilmekte ve daha pratik bir kullanım sunabilmektedir. Peki, link kısaltma işlemi hakkında B2B firmaları tarafından bilinmesi gerekenler nelerdir? Gelin bir göz atalım.

Link Kısaltma İşleminin B2B Firmalarına Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Link kısaltma işleminin tek amacı uzun linkleri kısaltmak değildir. Bu işlemin pek çok amacı ve avantajı vardır. Link kısaltma işleminin B2B firmalarına sağladığı avantajlar şunlardır:

  • Alan adı içermediği için kullanıcılarda merak duygusu uyandırmaktadır Böylelikle tıklanma ihtimalini arttırmaktadır.
  • Görünümü, kullanımı, paylaşımı, kopyalanması ve gönderimi oldukça kolay olan linkler ortaya koymaktadır.
  • B2B firmaları için oldukça önemli olan sosyal mecralarda daha dikkat çekici reklamlar oluşturmaktadır.
  • Sosyal medya kanallarında gönderi, açıklama ve biyografi kısımlarındaki karakter limitine takılmayan linkler hazırlamaktadır.
  • Kullanıcıların karmaşık olmayan pazarlama SMS’leri göndermesini mümkün kılmaktadır. Bu sayede tıklanma oranını arttırmaktadır.
  • Entegre bir reklam alanı oluşturarak link paylaşan firmaların gelir elde etmesini sağlamaktadır.

Sizler de link kısaltma servisleri aracılığıyla linklerinizi kısaltmanın yanı sıra sıraladığımız avantajlara sahip olabilirsiniz.

Link Kısaltma İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Sadece birkaç saniye içerisinde link kısaltabilmek mümkündür. Bu noktada web üzerinde bu hizmeti veren bir servise ihtiyaç vardır. Her link kısaltma servisinin farklı taktikleri vardır. Fakat temelde aynı mantıkla çalışmaktadır.

E-ticaret firmaları da web sitelerine ait uzun URL’lerin yerini daha anlaşılır ve güvenilir kısa linklere bırakmak istemektedir. Bu durumda link kısaltma işlemi yapmak isteyen site sahiplerinin uygulaması gereken adımlar şunlardır:

•        Link kısaltma servisinin sitesine girin.

•        Web sitenizin uzun linkini kopyalayın.

•        Uzun linki sitedeki uygun yere yapıştırın.

•        Kısaltma işlemini gerçekleştirecek olan butona basın.

•        Servisin oluşturacağı kullanıma hazır kısa link ile işlemi tamamlayın.

Popüler Link Kısaltma Servisleri Nelerdir?

Bit.ly

Bit.ly, dünyanın pek çok ülkesinde kullanıma açık olan ve popüler olarak kullanılan link kısaltma servislerinden biridir. Bu servis eksiksiz bir hizmet sunduğu için büyük markaların ilk tercihidir. Link kısaltma işleminin yanı sıra kullanıcıları konumu gibi onlarca istatistiğin takip edilmesine olanak sağlamaktadır. Ücretsiz kullanım olanağının yanı sıra ekstra özelliklere sahip olmak için ücretli bir planı da mevcuttur.

Rebrandly

Dünyaca ünlü markalar tarafından kullanılan bir diğer link kısaltma servisi de Rebrandly’dir. Bu servisin ücretsiz planı pek kullanışlı olmasa da ücretli planları zengin içeriklere sahiptir. Ücretli planı ile izlenebilir tıklanmalara, özel alan adı oluşturmaya, bağlantı geçmişine, para iade garantisine ve markalı bağlantılara sahip olmak mümkündür.

L24.im

L24.im, Türkiye merkezli bir URL kısaltma servisi olarak ön plana çıkmaktadır. Servisin öne çıkan özellikleri hızlı yönlendirme, özel link oluşturma, güvenlik sertifikasına sahip reklamsız yönlendirmedir. L24.im’in sınırlı süreli ve sınırlı özellikli bir ücretsiz planının yanında aylık ya da yıllık ödeme periyodu ile alınabilecek bir ücretli planı vardır.

Buff.ly

Buff.ly, sosyal medya planlama aracı olarak hizmet veren Buffer tarafından sunulmuş olan popüler bir link kısaltma servisidir. Bu servisin kullanıcıları Buffer aracına özeldir. Buffer planlarından birini satın alan ya da bu aracı ücretsiz olarak kullanan tüm üyeler Buff.ly servisinden de yararlanabilmektedir. Ancak servisin zengin içeriklerine erişebilmek için ücretli bir plan satın almak gereklidir.

Polr

Polr, açık kaynaklı bir link kısaltma servisidir. Bu nedenle diğer servislerden farklılaşmaktadır. Daha çok teknik bilgiye sahip olan geliştiriciler tarafından tercih edilmektedir. Diğer hizmetlerle entegre olabildiği için oldukça kullanışlıdır. Bunun yanı sıra servisi denemek isteyen kullanıcılar için Polr Demo adı bir hizmet sunmaktadır.