B2B Alanında Kampanya Dönemlerinde Neler Yapılmalı?
8 Haziran 2022
B2B Alanında Yaz Mevsimi Nasıl Değerlendirilmelidir?
10 Haziran 2022

B2B Alanında Müşteri Dikkat Çekme Yöntemleri

B2B Alanında Müşteri Dikkat Çekme Yöntemleri

B2B alanı bir işletmeden başka bir işletmeye satış yapılabilmesine olanak vermektedir. Bu alanda satış yapmak ya da satış rakamlarını artırabilmek için en önemli unsur müşterilerin dikkatini çekebilmektir.  Bunun en büyük nedeni de B2B alanında faaliyet göstermekte olan binlerce işletmenin bulunuyor olmasıdır. Bu binlerce işletme arasından marka değeri yaratabilmek ve ön plana çıkmak oldukça zor olsa da bazı ipuçlarını değerlendirerek başarıya ulaşılabilinmektedir.

B2B alanında müşterilerin dikkatlerini çekebilmek için öncelikle onları en iyi ve en doğru şekilde tanımak gerekmektedir. Firmaların müşterileri tanımaları içinde bazı çalışmalar yapmaları gerekmektedir.  Müşterileri tanımak, onlara nasıl davranabileceği konusunda yol göstermektedir. Her firmanın hedef kitlesi farklı olduğundan firmaların bireysel çalışmaları yapmaları gerekmektedir. B2B alanında müşteri dikkat çekmek için bazı ipuçları şunlardır;

Müşteri Analizleri Yapmak

B2B alanında müşterilerin dikkatini çekmek için müşteri analizleri yapılması gerekmektedir. Bu analizler sadık müşteriler veya yeni müşteriler ile alakalı olabilir. Müşteri analizleri yapılırken daha önceden alışveriş yapmış olan müşterilerin ödeme şekilleri, adresleri, cinsiyetleri ve yaşları pek çok ipucu alabilmeyi sağlamaya yardımcı olabilmektedir. Bu sebeple de daha önceden alışveriş yapmış olan müşterilerin analizlerinin yapılması gözden kaçırılmamalıdır. Analiz yapabilmek için kullanılabilecek olan farklı programlar ve uygulamalar yer almaktadır. Yeni müşterilerin dikkatini çekebilmek içinde sitede gezinen müşterilerin kimler olduğu, hangi ürünlerle ilgilendikleri ve ürünlerin daha çok hangi özelliklerine dikkat ettikleri gibi konular hakkında çalışmalar yapılmasında yarar vardır. Bu çalışmalar sayesinde yeni müşterilerin dikkatlerini kısa sürede çekebilmek mümkün olmaktadır.

Müşteriler ile İletişim Kurmak

Firmaların müşterilerin dikkatini çekebilmesi için onlara çok uzak ve mesafeli olmamaları gerekmektedir. Müşterilerin sorularına cevap vermeye özen göstermek, onlara önerilerde bulunmak, sorunları ile ilgilenerek çözümler üretmeye çaba göstermek, müşterilerin memnun kalmalarını sağlama konusunda oldukça önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Ayrıca müşteriler ile kurulan iletişimlerin son derece özenli ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesine dikkat edilmesi gerekmektedir. B2B alanında faaliyet gösteren firmaların, müşterileri soru sorduğunda veya bir sorunla karşılaştıklarında onlara oldukça detaylı bir biçimde cevap verebilmeleri müşterileri açısından oldukça önemlidir.  Ayrıca müşteriler ile iletişimde firma çalışanlarının ikna kabiliyetlerinin yüksek olmaları gerekmektedir. İkna gücü yüksek olan çalışanlar, satış oranlarının artmasını sağlamada oldukça büyük bir role sahiptir. Ürün satışlarında da en önemli unsur müşteriler ile iletişim kurabilmek olduğundan müşterilerle sıklıkla iletişime geçilmesine özen gösterilmesi gerekmektedir.

Kampanya Dönemlerinde Etkileyici İçerikler Oluşturmaya Özen Göstermek

Firmaların hızlı satış yapabilmeleri ve müşterilerin dikkatini çekebilmeleri açısından kampanya dönemleri oldukça önemlidir. Bu nedenle B2B firmalarının kampanya dönemlerinde hızlı satış yapabilmeleri ve müşteri dikkatini çekebilmeyi başarabilmeleri açısından kampanya dönemlerinde alıcıları harekete geçirebilecek niteliklerde içeriklere sahip kampanyalar hazırlamaları gerekmektedir.

Bu nedenle firmalar kampanya dönemlerine ait içerikleri, içerik yöneticileri ile birlikte çalışarak hazırlamaya özen göstermelidir. Kampanya dönemlerinde özellikle ürünlerin ön plana çıkabileceği görsellerin kullanılmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.  ayrıca firmaların kampanya dönemleri için önceden hazırlıklarını yapmış olmaları gerekmektedir.

Müşterilere Mesaj Göndermeye Özen Göstermek

B2B alanında müşteri dikkatini çekebilmek için uygulanabilecek olan bir yöntemde müşterilere telefon numarası veya e-mail yoluyla kampanyalar, reklamlar ya da özel günlerle ilgili hatırlatmalar yapmak amacıyla mesajlar gönderilmesidir. Gönderilen mesajlar sayesinde müşteriler marka ismini yeniden hatırlayabilmekte ve siteye yeniden yönelmeyi isteyebilmektedir. Bu hatırlatıcı mesajlar ile pek çok işletmenin geri dönüşler aldığı bilinmektedir. Ayrıca müşteriler hatırlanmış olmaktan memnunluk duyarak sadık müşterilere dönüşebilmektedir.

Yeni müşteriler edinmenin yanı sıra var olan müşterilerin elde tutulabilmesi de oldukça önem taşımaktadır. Var olan müşterilerinize yönelik onları elde tutabilmek amacıyla onlara özel kampanyalar ya a özel indirimler uygulayarak müşteri dikkati çekmek mümkün olabilmektedir. Böylece müşteriler kendilerini daha özel hissedebilmekte ve kendilerine değer verildiğini düşünerek alışveriş yapmaya yönelebilmektedir.