B2B Firmaları Nasıl Facebook Sayfa Analizi Yapabilir?
13 Ekim 2021
B2B Sitelerinin Google’da Sıralama Kaybetmelerinin Nedenleri
15 Ekim 2021

B2B’ye Atılmak İsteyenlere İlham Veren Girişimcilik Hikayeleri

B2B’ye Atılmak İsteyenlere İlham Veren Girişimcilik Hikayeleri

B2B sektörüne giriş yaparak internetten ürün ve hizmet satmak isteyenlerin en büyük korkusu başarısızlıktır. Bu nedenle pek çok girişimci B2B sektörüne girmekten vazgeçmekte ya da bu korku nedeniyle B2B’ye atılma zamanlarını ertelemektedir. Bu durum da girişimcilerin zarara uğramasına neden olabilmektedir. Bu noktada B2B’ye atılmak isteyenlerin incelemesi gereken ilham verici girişimcilik hikayeleri vardır. Biz de bu yazımızda girişimciliğin ne olduğundan ve B2B’ye atılmak isteyenler için ilham verici girişimcilik hikayelerinden bahsedeceğiz. Sizler de yazımızdan yararlanarak vakit kaybetmeden B2B sektöründe yerinizi alabilir ve büyük başarılara imza atabilirsiniz.

Girişimcilik Nedir?

Girişimcilik, ürün ya da hizmet üretebilmek için tüm faktörlerin bir arada kullanılarak ekonomik bir değere dönüştürülmesinin ardından elde edilen fırsatların değerlendirilmesi olarak tanımlanmaktadır. Başarılı bir girişimci; sektörel bazda pazardaki eksikleri ve ihtiyaçları gözlemleyerek yaratıcı çözümleri piyasaya süren, girişimcilik ruhuna sahip kişidir. Bu kişiler özellikle B2B sektöründe başarılı hikayeler ortaya çıkarmıştır.

Başarılı Bir Kadın Girişimci: Demet Mutlu

Demet Mutlu, Türkiye’nin başarılı kadın girişimcilerinden biridir. Türkiye’nin en büyük pazaryerlerinden biri olan Trendyol’u hayata geçirmiştir. Peki, Peki, Trendyol’un kurucusu Demet Mutlu’nun başarılı girişimcilik hikayesi nedir? Gelin bir göz atalım.

Harvard’da eğitim gören Demet Mutlu, eğitimini bırakıp iş kurma kararı almasının üzerine evini ofise çevirerek Trendyol’u hayata geçirme adımları atmıştır. Evini ofise çevirmesiyle başlayan girişimcilik serüveni, Trendyol’u kurma yolunda devam etmiştir.

Tüm olumsuzluklara karşı pes etmemesi ve hayallerine tutunması Demet Mutlu’nun Trendyol’u kurma sürecini hızlandırmış ve markasının başarısını arttırmıştır. Demet Mutlu’nun başarılı girişimcilik hikayesi de B2B’ye atılmak isteyen diğer girişimcilere adeta bir örnek olmuştur.

Bir Online Ticaret Öncüsü: Amazon

Başarılı bir online ticaret firması olan Amazon, 1994 yılında Jeff Bezons tarafından kurulmuştur. Üniversite öğreniminin ardından birçok bilişim firmasında üst düzey yönetici pozisyonlarında çalışan Bezons, aldığı bir kararla 1994 yılında Amazon’u kurmuştur. Bezons’un ilk başlardaki amacı, yalnızca kitap satmaktır. Bunun için de evinin bir odasını ayırmıştır. Fakat Bezons’un ilk aylarda daha satışlarını arttırarak 80 bin dolar ciro elde etmesi beraberinde pek çok yeniliği getirmiştir. Bu da tamamen Bezons’un detaycı kişiliğini ve asla pes etmeyen kararlı duruşunu göstermektedir. Aynı zamanda B2B sektörüne atılmak isteyen kişiler için de ilham verici bir girişimcilik örneği olmuştur.

Çocukluk Yıllarından Gelen Bir Girişimcilik Hikayesi: Zara

Dünya üzerinde pek çok ülkede mağazası bulunan Zara, 1975 yılında Amancio Ortega tarafından kurulmuştur. Çocukluk yıllarında terzi çırağı olan Amancio Ortega ilerleyen zamanlarda da tekstil atölyesinde çalışmaya başlamıştır. Bununla yetinmeyen Ortega, 1963-1975 yılları arasında pek çok fabrika kurmuştur. 1975’te de ilk mağazası olan Zorba’yı açmıştır. Ardından eşinin önerisi ile mağazasının ismini Zara olarak değiştirmiştir. Zara, 1980’lerden itibaren de Inditex Group olarak dünya modasında yerini almıştır. Bu noktada dikkat çeken ise Amancio Ortega’nın hedeflerine ulaşmak için çocukluk yıllarından beri gösterdiği çabadır. B2B’ye atılmak isteyen kişiler de Amancio Ortega’nın çocukluk yıllarından gelen girişimcilik hikayesini örnek alarak harekete geçmelidir.

Herkese İlham Veren Bir Girişimcilik Hikayesi: Herkese Lazım

Günümüzün en yeni e-ticaret oluşumlarından biri olan herkeselazım.com.tr, 2020 yılının Kasım ayında kurulmuştur. Kurucusu ve başarı hikayesinin sahibi Erdem Silay’dır. Erdem Silay, başarılı girişimcilik hikayesine fotoğraf seven kişilerin en kaliteli fotoğraf makinelerine ve aksesuarlarına ulaşmasını sağlama isteğiyle adım atmıştır. 15 senelik tecrübesini değerlendirmesiyle de ortaya Herkese Lazım çıkmıştır.

Başarılı girişimcilik hikayeleri içerisinde yer alan Herkese Lazım’ın kuruluş hikayesi ve online ticarette hızla büyüyüp gelişmesi, tecrübenin online ticaret sektöründe ne kadar önemli olduğunu tüm girişimcilere göstermektedir. Bu noktada B2B’ye atılmak isteyen kişiler de herkeselazım.com.tr’nin kuruluş hikayesini göz önünde bulundurarak vakit kaybetmeden B2B sektöründe yerini almalıdır. B2B sektörünün sağladığı avantajlara sahip olmalıdır.