B2B Reklam Analizlerinin Faydaları
30 Kasım 2021
B2B Sektöründe SEO Danışmanlığı Hizmeti Hakkında Merak Edilenler
2 Aralık 2021

Sunum Ne Demektir ve En Çok Kullanılan Sunum Programları Hangileridir?

POWERPOINT ile ETKİLİ SUNUM

Sunum Ne Demektir ve En Çok Kullanılan Sunum Programları Hangileridir?

Sunum, bir araştırma konusu hakkında bilgi verecek veya bir ekibi bilgilendirecek,  bir toplantıyı yönetecek, topluluk önünde konuşma yapacak olan kişilerin hem görsel iletişim hem de yazılı iletişim araçlarından yararlandığı slâyt gösterilerine verilen addır.

Sunum hazırlamak isteyen kişiler sunum hazırlayacak olduklarında belirli araçları ve programları kullanmaktadır.

Sunum Hazırlarken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Sunum hazırlamak istemekte olan kişilerin etkileyici ve akıcı sunumlar hazırlayabilmeleri için göz önünde bulundurmaları gereken bazı önemli noktalar yer almaktadır:

 • Slâyt hazırlayacak olan kişilerin ilk önce dikkat etmesi gereken nokta hazırlayacağı slâyt zeminidir. Sunumlarda kullanılması gereken arka plan veya şablonların açık renkli tercih edilmesi oldukça önemlidir.
 • Sunum şablonlarını seçerken sade şablonlar seçilmesi sunumu izleyecek olan kişilerin farklı detaylara takılmasına engel olacaktır.
 • Hazırlanan sunumlarda metinler bulunuyorsa bu metinlerinin renginin sunum şablonu ile uyum içerisinde olmasına önem verilmesi gerekmektedir.
 • Sunum renklerinin birbirleri ile zıt olmamasına dikkat edilmemesi gerekmektedir.
 • Sunumlarınızı hazırlarken görsellerden yararlanmaya önem vermeli ve sunumunuzda yer vereceğiniz görselleri seçerken görsel boyutlarını ve pixelini göz önünde bulundurmayı unutmamanız gerekmektedir.
 • Sunumlarınızda dinleyicilerin dikkatini dağıtacak olan uzun cümleler kurmaktan kaçınılmalıdır.

Konu ile alakalı hatırlatıcı başlıklar eklemeye dikkat edilmelidir.

 • Sunumlarınızı başlıklara bölerek kullanıcıların hangi konuyla ilgili anlatım yaptığınızı anlamasına yardımcı olmanız gerekmektedir.
 • Slâyt hazırlarken kullanacağınız karakter boyutuna ve yazı şekline önem vermeniz gerekmektedir.
 • Slâyt hazırlarken başlıkların 44 punto, alt başlıkların 32 punto ve metinleri de 28 punto olarak ayarlamanız gerekmektedir.
 • Sunumlarınızı hazırlarken konuşacak olduğunuz metnin bütününü sunum içerisine yazmamaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü bu durum dinleyicilerin sunumunuzu takip etmesini zorlaştırarak sunumdan kopmalarına sebep olacaktır. Sunumunuzdaki önemli olan noktaları slâydınıza ekleyebilir geri kalan kısımları ise kendiniz anlatmayı tercih edebilirsiniz.

Sunum hazırlayacak olduğunuz zaman bu durumları göz önünde bulundurarak daha profesyonel sunumlar hazırlayıp etkinizi artırabilirsiniz.

En Çok Kullanılmakta Olan Sunum Hazırlama Programları Hangileridir?

Sunum hazırlamak isteyen kişiler genel olarak sunum hazırlama programlarını tercih etmektedir. Sunum hazırlama programları ücretli programlar ve ücretsiz programlar olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Pek çok kişi piyasada ücretli olarak bulunan Power Point’i sunum hazırlama işlerinde kullanırken kimileri de Powerpoint alternatifi programları tercih etmektedir.

 • Power Point programları
 • Prezi
 • Slide Rocket
 • Google Slâytlar
 • Canva
 • Libre Office

Sunum hazırlamak isteyen kişilerin kullanabilecekleri bazı sunum hazırlama araçlarındandır.

Power Point:

Power Point, Microsoft tarafından geliştirilmiş olan bir sunum hazırlama programı olarak bilinmektedir. Power Point, Microsoft Office programlarının bulunduğu bir paket şeklinde satılmaktadır.

Power Point, sunum hazırlamak isteyenlerin ilk aklına gelen sunum hazırlama programıdır. Program içerisinde bulunan temalar ve şablonlar profesyonel şekilde sunumlar hazırlanabilmesini kolaylaştırmaktadır. Sunum hazırlayacak kişiler bu tema ve şablonları kullanarak sunumlarını etkileyici bir halde sunabilmektedir.

Prezi:

Prezi, 2009 senesinde piyasaya sunulmuş olmakla birlikte, Power Point’e alternatif olarak kullanılabilecek bir programdır. Prezi, mobil cihazlar ve internet tarayıcıları üzerinden kullanılabilen sunum hazırlama programıdır.

Slide Rocket:

Slide Rocket, 2006 senesinde piyasaya sunulmuş olan sunum hazırlama programıdır. Power Point’e alternatif sunum programı arayan kişilerin kullanmayı tercih ettikleri sunum araçlarından birisidir.

Google Slâytlar:

Google Slâytlar, sunum hazırlama programlarından Power Point’e alternatif olarak 2006 yılında piyasaya sunulmuş olan bir onlıne sunum programıdır.

Google Slâytlar ile sunum hazırlayacak olan kişilerin öncelikle bir Gmail hesaplarının bulunması gerekmektedir. Gmail hesabı ile oturum açan kişilerin sağ üst köşede bulunan menüye tıklayarak slâytlarını seçmeleri gerekmektedir. Bu bölüm seçme işlemi gerçekleştikten sonra Google Slâytlar ile sunum hazırlamak artık mümkün olacaktır.

Canva:

Canva, Avustralya’da 2013 senesinde geliştirilerek piyasaya sürülmüş olan sunum hazırlama tasarım aracıdır. İçerisinde farklı alanlarda tasarımların yapılabileceği pekçok özelliğin bulunduğu bir tasarım aracıdır.

Libre Office:

Libre Office, The Document Foundation tarafından 2011 senesinde piyasaya sunulmuş, açık kaynak kodlu sunum hazırlama programıdır.