B2B Başarıya Götüren Yollar
5 Mart 2022
B2B Ödeme Kolaylığının Önemi
7 Mart 2022

B2B Sektörüne Yeni Girecek Olanlara Fikirler

B2B Sektörüne Yeni Girecek Olanlara Fikirler

E-ticaret alanında pek çok iş modeli bulunmaktadır ve B2B de yaygın olarak kullanılan ve öne çıkan iş modelleri arasında yer almaktadır. B2B iş modeli, hem çevrimiçi ticaret alanında hem de geleneksel ticaret alanında kullanılmaktadır.

B2B Ne Demektir?

B2B İngilizcede Business to Business tanımının kısaltması olarak kullanılmaktadır. Türkçe karşılığı ise İşletmeden İşletmeye olarak çevrilmektedir. Bu iş modelinde, işletmeler doğrudan tüketicilere ulaşmak yerine, toplu ürün alımı yapan firmalara ve perakende satış yapmayı tercih eden firmalara ulaşmaktadır. Bu sebeple bu iş modeline İşletmeden İşletmeye adı verilmiştir.

B2B iş modeli yönteminde, toptan ürün alış ve satışı yapan firmalar dışında; perakende firmaları ve üretici firmalar da satış yapabilmektedir. Bu sebeple B2B’nin değişik modelleri bulunmaktadır.

Ürün Tabanlı Olan B2B Modeli

B2B’nin bu türünde, fiziki ürün alım satım işlemleri üzerinden ticaret yapılmaktadır. Fiziki olan ürünlerin tümü bu kategoriye ait olarak tanımlanabilmektedir.

Servis Tabanlı Olan B2B Modeli

B2B’nin bu türünde, fiziksel olan ürünler yerine ilgili firmalara çözümler üretebilen hizmet ürünleri ve hizmet odaktadır. Finansal çözüm sunan işletmeler, reklam ya da pazarlama ajansları B2B’nin bu iş türüne örnek gösterilebilmektedir.

Yazılım Tabanlı Olan B2B modeli

B2B’de bir diğer iş modeli de yazılım odaklı çözüm yollarının sunulmakta olduğu işlerdir. B2B’nin bu türünde, firmaların ihtiyaçlarına yönelik doğrudan özel yazılım çözümleri sunulmaktadır.

E-ticaret ve B2B

İnternet üzerinden yapılmakta olan alışverişlerde de işletmeden işletmeye satış yapabilme imkânı bulunmaktadır.  Günümüz şartlarında yeni hedef kitlelere ulaşarak, müşterilerinin tabanlarını büyütmek amacıyla pek çok B2B firması çalışmalar yapmaktadır.

E-ticaret sitelerini geliştirebilmenin yanında gerçekleştirecekleri dijital pazarlama çalışmaları sayesinde yeni hedef kitlelere ulaşıp markalarının bilinirliklerini artırabilmek için yeni yöntemler geliştirmektedir.

B2B alanına yeni adım atanlar, farklı işlere yönelerek farklı girişimlerde bulunmak isteyebilmektedir.  Ancak hangi ürünleri pazarlayabilecekleri konusunda kararsız olabilmektedir. Bu şekilde kararsız olanların B2B alanında yapabileceği bazı iş fikirleri şunlardır;

Ahşap ve Seramik Benzeri El Yapımı Ürünler

Son zamanlarda ahşap ve seramik benzeri el yapımı ürünler, tüketiciler tarafından oldukça çok talep görmekte olup, internette satılan ürünler arasında yerini almış durumdadır. Bu sebeple B2B alanı açısından iş fikirlerinin arasına ahşap ve seramik tarzı el yapımı ürünlere yer verilmelidir. Ayrıca özel tasarım ürünler ile kendinize ait marka oluşturarak bu ürünlerin satışı gerçekleştirilebilir.

Hobi Ürünleri

2020 yılının başlarından itibaren devam etmekte olan salgın hastalık nedeni ile pek çok insan evlerinde daha çok vakit geçirmeye başladığından, internette hobi ürünleri en çok satılan ürünler arasında yer almaktadır. Bu nedenle B2B sektörüne yeni adım atacak olan kişiler hobi ürünlerine yer vererek satış yapmayı düşünebilir. puzzle, boyama, resim ve oyunlar gibi birçok hobi ürününe yer vererek çevrimiçi satış yapılabilir.

Anne Bebek Ürünleri

Anne ve bebek ürünleri talebin her zaman çok fazla olduğu ürün grupları arasında yer almakla birlikte son dönemlerde internet mağazacılığı alanında anne ve bebek butiklerinde oldukça büyük bir artış görülmektedir.

Bu sebeple B2B sektöründe anne ve bebek ürünleri satışı iş fikirleri arasında bulundurulmalıdır. Oyuncaklar, battaniyeler, beşik, yastık, bebek ve hamile kıyafetleri gibi bebeklerin ve annelerin kullanabilecek olduğu ürünlere yer verilebilir.

Özel Tasarımlı Ürünler

B2B sektörüne yeni adım atacak olan kişilerin iş fikirleri arasında tercih edebilecek oldukları iş fikirleri arasında özel tasarımlı ürünler de yer almalıdır. Kişilere özel olarak tasarlanacak ve kendilerine ait baskıların bulunacağı ürünler sayesinde kişiler kendi markalarını oluşturabilir. Marka yaratmak,  markalaşma sürecini kolaylaştırarak tüketicilere farklılıklar sunulmasına da yardımcı olabilmektedir.

Çay Ürünleri

Dünya geneline bakıldığında en fazla çay tüketilen ülkelerden biri Türkiye’dir. Özellikle de son zamanlarda siyah çay çeşidine alternatif olabilecek pek çok çay çeşidi talep görmeye başlamıştır. Bu nedenle B2B sektöründe iş fikirleri arasında çay ürünleri yer alabilir.