Gelişmekte Olan Ülkelerin (B2B) Elektronik Pazaryerleri
15 Mayıs 2020
b2b destek hizmeti
B2B Muhasebe Entegrasyonu Nedir?
18 Mayıs 2020

B2B E-Ticaret Sistemi’nin 7 Önemi

Günümüzde ticaret sektöründe faaliyetlerini sürdüren firmaların satış ve pazarlama stratejileri de teknolojik gelişmeler ekseninde tüketim alışkanlıklarına göre yeni formatlara dönüştürülmektedir. Bunlar arasında online alışveriş öne çıkmaktadır. Yapılan araştırmalara göre tüketicilerden 30’lu yaş ortalamasında olanların büyük bir kısmı ürün veya hizmet arayışlarında ihtiyaçlarını internet üzerinden alışveriş yaparak karşılamaktadır. Bu yüzden e-ticaret sistemlerinde öne çıkmak adına firmaların yenilikçi sistemlere yoğunlaşması faydalı olacaktır.

E-ticaret sektöründe günden güne kızışan rekabette söz sahibi olmak ve daha fazla müşteriye etkili biçimde ulaşarak yüksek satış rakamları elde etmek isteyenlerin B2B stratejileri uygulayarak internet ortamında yer almaya devam ettikleri bilinmektedir. B2B e-ticaret mağazalara yatırım yapan işletmeler, hedefledikleri kar oranlarına çok daha kısa sürede ulaşmanın avantajlarından yararlanabilmektedir.

B2B Profesyonel Müşteri Deneyimi Sağlar

B2B uygulamalarını e-ticaret sektöründe faaliyet gösteren işletmelere pek çok alanda avantaj sunduğu için önemli bir strateji olduğu bilinmektedir. İnternet üzerinden alışveriş yapmaya devam eden müşterilerin sağlıklı bir şekilde alışveriş yapabilmelerine imkan tanıyan B2B sistemleri sayesinde müşteri deneyimi en üst seviyede oluşturulabilmektedir. Tüketiciler, internete bağlanabilen herhangi bir teknolojik cihazla erişim yapabildikleri gibi, etkileyici içerikler arasında derecelendirme ve incelemeye yapabilecekleri platformlara yoğun ilgi göstermektedir.

Karmaşık olmayan, kolay kullanıma sahip ürün ve hizmet sunan e-ticaret sitelerinde müşteri deneyimini memnuniyetle sonuçlandırılmasını sağlayan kolay ve hızlı dijital ödeme yöntemleri de kullanılmaktadır. İşte bu sistemlerin bir saatin parçaları gibi tıkır tıkır işlemesini sağlayan tüm özellikler B2B güncel pazarlama stratejileri içinde yer almaktadır. E-ticaret sektöründe B2B modelini ve altyapılarını kullanan işletmelerin, sektördeki rakiplerine kıyasla her zaman müşteri deneyimi açısından bir adım önde olduklarını söylemek mümkündür.

B2B Kaliteli İçerikler İle İlgi Çeker

İçerik pazarlama konusu da B2B e-ticaret sektörünün en büyük önem taşıyan aşamalarından biri haline gelmiş durumdadır. Müşterilerin ilgisini çekebilecek zengin ve özgün içerik oluşturulması aşamalarını da kapsayan B2B modellerinde iyi bir içerik sağlayarak tüketicilerin ürün veya hizmeti satın alma konusunda ikna edilmesinde de büyük görev üstlenmektedir. B2B içerik modelleri arasında;

 • Stok tutma birim (SKU) numaraları,
 • Ürünün coğrafi orijini,
 • Ürün özellikleri,
 • Ölçü birimi,
 • Güncel fiyatı

gibi tüm ayrıntılar tüketicilerin bilgisine sunulmaktadır. Bunun yanı sıra kısa veya uzun açıklamalarla zenginleştirilen içeriklerle müşterilerin satın alma kararı vermesinde ve e-ticaret sitesi hizmetlerinden memnun kalmasında önemli adımlar atılabilmektedir.

B2B Kişiselleştirmeye Olanak Tanır

Müşteri deneyiminin alıcılara hangi ürün ve promosyonlarla sunulacağını belirlemede B2B modeli uygulamaların büyük katkısı bulunduğu bilinmektedir. E-ticaret sektöründe çok büyük önem taşıyan satış ve kampanya dönemlerinde indirim ve benzeri promosyonların aktifleştirilmesinde B2B sisteminin e-ticaret sitesi sahiplerine kişiselleştirme imkanı sunmasıyla fayda sağladığı görülmektedir. Bir alıcının e-ticaret sitesi üzerinde kişisel bilgileri ile oturum açtıktan sonra bireyselleştirilmiş ve kampanyalardan yararlanabileceği bir sistemle karşılaşması kadar müşteri deneyimini artıran bir uygulama yoktur.

B2B Entegrasyon Kontrolü Sağlar

E-ticaret sektöründe entegrasyonlar sayesinde firmalar stratejik hedeflerini tutturabilmektedir. Müşteri kayıtlarını tutma, ürünlerin fiyatlandırılması ve ürün stoklarını içeren birçok sisteme derinlemesine ve kusursuz entegrasyon çektiren B2B uygulamamalarında şu sistemlerin başarılı şekilde kontrolü mümkün olmaktadır:

 • Müşteri bilgileri
 • Fiyatlandırma
 • Sipariş yönetimi
 • Sipariş geçmişi
 • Vergi sistemleri
 • Nakliye sistemleri
 • Kredi kartı ödeme altyapıları

B2B Dijital Pazarlamada Fark Yaratır

E-ticaret sektöründe her geçen gün artan rekabette rakiplerin önüne geçilmesi için yaratıcı stratejilerin uygulanması temel esastır. Firma sahiplerine ve girişimcilere, planları doğrultusunda sınırsız bir hareket alanı sağlayan profesyonel B2B uygulamaları, e-ticaret sektöründe firmalar arasındaki farkın yaratılmasında büyük bir görev üstlenmektedir. Yenilikçi ve teknolojik avantajlar sayesinde tüketicilere kaliteli bir e-ticaret deneyimi sunulması da sanal mağazası bulunan işletmelerin faydalanabildikleri en büyük avantajlar arasında yer almaktadır.

B2B Sürdürülebilirlik Avantajı Sunar

E-ticaret sitelerinin geniş müşteri kitlesine ulaşması, satış grafiklerini başarılı seviyede gerçekleştirmesi gibi temel başarı kriterlerinin yanı sıra bu hedeflerini uzun süre boyunca belirli standartta sürdürmesi de oldukça önemlidir. Aksi halde e-ticaret sektörünün değişen dinamikleri ile birlikte çok kısa sürede işlerin tepetaklak gitmesi kaçınılmaz olmaktadır. Yoğun rekabetin yaşandığı e-ticaret alanında sürdürülebilir başarılar sağlanmasında en yenilikçi sistemlerin uygulandığı B2B modelleri tercih edilmelidir.

B2B Kurumsal İmajı Artırır

Ticari müşterilerin standart müşterilere kıyasla çok daha fazla kalite beklentisi içinde oldukları bilinmektedir. Bu yüzden sipariş geçmişinden envanter kullanımına, nakliye seçeneklerinden kolayca erişim olanaklarına kadar e-ticaret firmalarında bütünleşik bir pazarlama stratejinin güdülmesini sağlayan B2B paketleri uygulamaları, başarılı sonuçlanmasıyla firmaların kurumsal imajının da artırılmasın etkili olmaktadır.

Müşteri beklentilerini en iyi şekilde karşılamak için B2B çalışmalarına özen gösterilmesi gerekmektedir. E-ticaret alanında fark yaratan bir internet sitesine ve güvenilir altyapı sistemlerine sahip olmak istiyorsanız, siz de firmamızın profesyonel çalışanlarından hizmet alabilirsiniz.