B2B’de Müşterileri Alışveriş Yapmaya İkna Etmenin Püf Noktaları
20 Ağustos 2021
B2Bte İşletme Yönetimi
25 Ağustos 2021

B2B’de Zayıf İçerik Optimizasyonu İçin İpuçları

B2B’de Zayıf İçerik Optimizasyonu İçin İpuçları

Her geçen gün büyüyüp gelişen B2B sektörü beraberinde rekabet ortamını da getirmektedir. Firmalar rakiplerinden sıyrılmak ve onların önüne geçebilmek için farklı içerikler ortaya koymaktadır. Bu içeriklerin bazıları kullanıcıların işine yarayan içerik türleri arasında yer alırken bazıları da zayıf içerikleri meydana getirmektedir. Zayıf içerikler hem kullanıcılar tarafından hem de arama motorları tarafından hoş karşılanmamaktadır. Bu nedenle firmaların zayıf içerikleri tespit etmesi ve ardından da hızlı bir şekilde optimize etmesi gereklidir. Bizde bu yazımızda B2B firmalarına zayıf içerik optimizasyonu hakkında ipuçları vereceğiz. Sizler de B2B firması olarak ipuçlarından yararlanabilir ve web sitenizi daha geniş bir kitleye ulaştırabilirsiniz.

Zayıf İçerik Nedir?

Google gibi arama motorları tarafından herhangi bir katma değere sahip olmayan içeriklerin tümüne zayıf içerik denilmektedir. Bu içeriklerin genellikle kelime sayısı az ve anahtar kelimeleri yetersizdir. Fakat uzun içerikler oluşturmak, kelime sayısını fazla tutmak içeriğin kaliteli olduğunu göstermemektedir.

Pek çok zayıf içerik türü vardır. Bu içerik türleri şunlardır:

  • Otomatik içerikler
  • Kopya içerikler
  • Benzer içerikler

Gelin bu zayıf içerik türlerini tanımlayalım.

Zayıf İçerik Türleri Nelerdir?

1) Otomatik içerikler

Bir yazılım kullanılarak otomatik bir şekilde oluşturulan içerikler otomatik içerik olarak adlandırılmaktadır. Genellikle otomatik içeriklerde yazım hataları ve anlatım bozuklukları oldukça fazladır. Bu da Google tarafından kural ihlali olarak karşılanmaktadır. Karşılığında ceza alınabilmekte ve indekslerde sorun yaşanabilmektedir. Bu durum da internet sitesinin değerini ciddi oranda düşürmektedir.

2) Kopya içerikler

Kopya içerikler, daha önce bir web sitesinde yer alan içeriğin aynısının oluşturulması ve farklı web sitesine eklenmesiyle ortaya çıkan zayıf içerik türüdür. Google kopya içeriklere önem vermemektedir. Çünkü daha önce indekslenmiş olan içerik, kullanıcılar tarafından farklı bir internet sitesi üzerinden erişilmektedir. Dolayısıyla kopya içerikler hem kullanıcılara hem de firmalara fayda sağlamamaktadır. Aynı zamanda da web sitesinin geri planda kalmasına neden olmaktadır.

3) Benzer içerikler

Kimi internet siteleri yalnızca belirli konularda içerikler üretirken bazıları ise aynı konuları tekrar tekrar ele almaktadır. Tüm bunlar benzer içerikler olarak adlandırılmaktadır. Benzer içerikler Google tarafından zayıf içerik olarak adlandırıldığı için internet sitesinin değerini düşürmektedir. Bu nedenle web sitenizde benzer içeriklere yer vermemeye, yer verdiyseniz de bu içerikleri tespit etmeye özen göstermelisiniz. Benzer içeriklerin optimizasyonunu sağlayarak da bu içerik türlerine bir katma değer ekleyebilirsiniz.

Zayıf İçerik Optimizasyonu İçin Uygulanabilecek Adımlar Nelerdir?

Çeşitli SEO araçlarından yararlanın

Zayıf içerikleri tespit etmek isteyen firmalar bazı SEO araçlarından yararlanmaktadır. Bu araçlar şunlardır:

  • Screaming Frog: Google dizininde bulunan URL’lerin tamamını taramaya olanak sağlayan bir araçtır. Birçok konu hakkında firmalara raporlar sunmaktadır.
  • Hemingway App: Bu araç, içerikleri daha iyi bir hale getirmek için kullanılmaktadır. İçerik üzerindeki yazım hatalarının ve anlatım bozukluğunun önüne geçebilmektedir.
  • Siteliner: http://www.siteliner.com/ adresi üzerinden web sitenizi taratarak kolay bir şekilde zayıf içerik tespiti yapabilmek mümkündür.

İçerikleri indekse kapatın

Zayıf içerik optimizasyonu için uygulanacak adımlardan biri de içerikleri indekse kapatmaktır. İçerikleri indekse kapatmak, sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanları tarafından önerilmektedir. Bu noktada zayıf içerik tespiti yaptıktan sonra bu içerikleri geliştirip geliştiremeyeceğinize bakmanız gereklidir. Eğer geliştiremeyeceğinizi düşünüyorsanız ilgili içeriklere noindex ekleyebilir ve indekse kapatma işlemini tamamlayabilirsiniz. Bu sayede içeriklerin ve web sitenizin kalitesini arttırabilirsiniz.

Fotoğraf ve video koymaya özen gösterin

Bir içerik içerisinde yeterince fotoğraf veya video bulunmaması durumunda zayıf içerikler meydana gelmektedir. Bu nedenle web sitelerine katma değer eklemek isteyen firmalar içerik geliştirmek için fotoğraf ya da video koymaya özen göstermelidir. Bu noktada sizler de fotoğraf veya videolar için ücretsiz stok görsel sitelerinden yararlanabilirsiniz. Böylelikle içerikleriniz için daha fazla görsele ulaşabilir ve daha farklı içerikler oluşturabilirsiniz. Bu sayede de kullanıcıların dikkatini çekebilirsiniz.