B2B Nedir? Ne İşe Yarar?
30 Ağustos 2021
B2B’de Başarılı Ürün Araştırması İçin Uygulanması Gereken 8 Adım
1 Eylül 2021

B2B Sektöründe Site Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

B2B Sektöründe Site Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer B2B sektöründe iş yapmak istiyorsanız B2B sektöründe site kurarken dikkat edilmesi gerekenler nedir sorusunun cevabını çok iyi bilmelisiniz.

B2B Sektöründe Sitesi Kurmak İçin Neler Gerekiyor?

B2B sektörü günümüzde oldukça yaygın ve popüler bir hale gelmiştir. B2B sektöründeyseniz ve bir web sitesi kurmak istiyorsanız bu oldukça kolaydır. Site kurmanın oldukça kolay olmasına rağmen bu siteyi yönetebilmek bir o kadar zor ve detaylıdır.

Bir web sitesi kurarken o sitede yaptığınız satışlar için sanal posları ya da banka hesaplarını kullanırsınız. Bu durumun aksini yapamazsınız, nedeni ise ülkemizin anayasasıdır.

B2B Sektöründe Bir Web Sitesi Kurarken Neler Gerekir?

Eğer B2B için bir web sitesi kurduysanız bu sitede satış yapmanız için gereken birkaç belge bulunmaktadır. Bu belgeleri tamamlamanız gerekmektedir. Satış yapmanız için gereken şirket türüne göre gereken belgelerde de farklılıklar bulunmaktadır.

Eğer şirketiniz şahıs şirketi ise; vergi levhası, kimlik, imza beyannamesi ve banka hesabı gerekmektedir. Eğer şirketiniz limited ya da anonim ise; ticaret sicil gazetesi, vergi levhası, şirket sahiplerinin kimlikleri, imzalar ve banka hesaplarının teyit edilmesi gerekmektedir.

B2B Sitenizin Tasarımı Nasıl Olmalı?

 B2B sitenizin tasarımının yazılımında responsive kullanılmalıdır. Bu yazılım sayesinde B2B siteniz bütün cihazlara uyumlu bir şekilde açılacaktır. Kurduğunuz B2B sitenizin tasarımında farklılık yapmak için sitenin düzenini bozmamalısınız. Aksi halde farklı bir site düzeni oluşturmaya çalışırken karmaşık ve kullanışsız bir siteye sahip alabilirsiniz. Bu nedenle sitenizi olabildiğinde sade tutmalısınız. Sitenin tasarımında en ön planda olması gereken şeyler ürünlerinizdir. Müşteriler sitenize girdiğinde ilk önce ürünlere yönelmelidir. Bu nedenle başka dikkat çeken detaylardan uzak durmak gerekmektedir.

B2B Sitenize Ürün Eklerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikli olarak yüklediğiniz ürüne verdiğiniz ada dikkat etmelisiniz. Ürün adının ne çok kısa ne de çok uzun olmamalıdır. Ürününüzün açıklamasının kısa öz ve dikkat çekici olması gerekmektedir. Ürün açıklamasında ürünün adını muhakkak kullanmalısınız ve ürün açıklamasının 250 kelime civarında olması gerekmektedir. Ürünlerinizin açıklamalarında ek görseller de kullanabilirsiniz. En önemli diğer konu ise ürünlerin Google aramalarında görünecek olan başlığıdır. Bir diğer adıyla meta başlığı en fazla 60 karakter olmalıdır. Meta açıklaması da oldukça önemli bir detaydır. Ürünlerinizin meta açıklaması ana başlığın hemen altında yer almaktadır. Bu açıklamanın da ne çok uzun ne de çok kısa olmaması gerekiyor.

Müşterilerinizin en çok dikkatini çekecek olan şey ürünlerinizin fotoğraflarıdır. Ürünlerinize eklediğiniz fotoğrafların kalitesi çok önemlidir. Kullandığınız fotoğrafların kesinlikle profesyonel makinalarla çekilmesi gerekmektedir. Bu görsellerde ürünün her açıdan fotoğrafının bulunması oldukça önemlidir. Ürünlerinize yüklediğiniz görsellerin isimleri de ürün isimleriyle aynı olmalıdır. Ürünleriniz için internetten bulduğunuz görselleri kullanmanız çok büyük yanlış olacaktır. Bu durum fark edilir ise müşterilerinizin size olan güveni sarsılacaktır.  Bu da marka imajınız için büyük bir düşüş demektir.

B2B de Online Ödeme Sistemleri

Online ödeme sistemleri oldukça önemlidir. Bu ödemeler sanal poslarla yapılmaktadır. Sanal poslar sayesinde ürünlerinizin satışını hızlıca yapabilirsiniz. Hızlı olmasının yanı sıra sanal poslar sayesinde müşterileriniz oldukça güvenli bir şekilde sizden alışveriş yaparlar. Sitenizde bütün sanal posların bir arada olduğu sistemi kullanarak hem kendiniz hem de müşterileriniz için daha konforlu bir alışveriş deneyimi sağlayabilirsiniz. Bu sayede her bankayla anlaşmak zorunda kalmayacaksınız. Sanal posun yanı sıra havale ve EFT ile de satış yapabilirsiniz.

Kargo şirketleri de ödeme kısmında söz konusu olacak detaylardandır. Pek çok kargo şirketiyle anlaşma yaparak sitenize entegre edebilirsiniz. Bu sayede müşterileriniz istediği kargo şirketini seçebilecektir.

B2B de site kurarken bu detaylara dikkat ederek müşterilerinize daha iyi bir deneyim sunabilirsiniz. Bu konuda kafanıza takılan her soru için bizi arayabilirsiniz. B2B de site kurma konusunda sizlere destek olabiliriz.