B2B’de Sosyal Medya Pazarlamasına Yönelik İpuçları
27 Eylül 2021
B2B Sektöründe Showrooming ve Webrooming Nedir?
29 Eylül 2021

B2B Firmalarının Blog Çalışmalarında En Çok Yaptığı Hatalar

B2B Firmalarının Blog Çalışmalarında En Çok Yaptığı Hatalar

Dijital dönüşümünü tamamlayarak işini B2B sektörüne tamamlayan firmalar, hedef kitlelerinde yer alan ve belirli konularda araştırma yapan kişilere ulaşabilmek için içerik çalışmaları yapmaktadır. Bazı firmalar içerik çalışmalarını sosyal medyadan yürütürken bazı firmalar ise web sitelerinde blog bölümü oluşturmaktadır. Blog çalışmalarıyla büyük başarılara imza atan firmaların yanı sıra bazı hatalarla başarısızlığa sürüklenen firmalar da mevcuttur. Peki, B2B firmalarının blog çalışmalarında en çok yaptığı fakat yapmaması gereken hatalar nelerdir? Gelin bunlara bir göz atalım.

Blog Çalışmalarının B2B Firmalarına Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Blog yazıları; insanlara belirli konularda bilgi verebilmek, deneyim ve düşünce biçimlerini yansıtabilmek amacıyla kaleme alınarak internet siteleri üzerinde paylaşılan yazılardır. B2B firmaları gibi ticari faaliyet gösteren işletmeler blog yazılarından yararlanarak çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Böylelikle pek çok avantaja sahip olmaktadır. Yalnızca firmalar değil tüketiciler de bu avantajlardan yararlanmaktadır.

Blog çalışmalarının B2B firmalarına ve tüketicilere sağladığı avantajlar şunlardır:

 • B2B firmaları blog çalışmalarıyla hedef kitlelerinde yer alan kişilere kısa sürede ulaşabilmektedir.
 • Blog yazıları belirli konularda bilgi veren yazılar olduğu için B2B firmalarının ürün ve hizmetleri hakkında tüketicilere bilgi vermesini mümkün kılmaktadır.
 • B2B firmaları blog çalışmalarıyla SEO stratejilerini güçlendirmektedir. Böylelikle firmaların web siteleri Google gibi arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmektedir.
 • Firmalar rakipleri ile daha kolay bir şekilde rekabete girebilmektedir.
 • Blog yazıları sayesinde firmalar web sitelerine organik bir şekilde trafik çekebilmektedir. Böylelikle firmalar dijital pazarlama çalışmalarına daha az masraf yapmaktadır.
 • Farklı içerik türlerinde paylaşımlarla tüketicilerin ilgisini çeken B2B firmalarının sosyal medya hesaplarını kolay bir şekilde güçlendirmesi mümkündür.

Sizler de sıraladığımız avantajlara sahip olmak istiyorsanız hem firmanıza hem de tüketicilerinize değer katacak içeriklere sahip blog yazıları ortaya koyabilirsiniz.

Blog Yazılarında B2B Firmalarının En Çok Yaptığı Hatalar Nelerdir?

Özensiz içeriklerin ortaya konulması

Blog çalışmalarında B2B firmalarının en çok yaptığı hatalardan biri özensiz içerikler ortaya koymaktır. Blog yazıları yazarak B2B firmalarına değer katmak isteyen markaların özenli blog yazıları yazması gereklidir. Çünkü üzerinde düşünülerek ve özen gösterilerek yazılan blog yazıları okuyuculara daha fazla değer kazandırmaktadır. Özenli yazılarak ortaya konan blog yazıları sayesinde B2B firmaları Google’da üst sıralarda yerini almaktadır. Böylelikle firmaların hedef kitlelerine kısa sürede ulaşabilmeleri mümkündür. Sizler de ortaya koyacağınız içerikleri özenli bir şekilde hazırlarsanız tüketicilerin dikkatini ürün ve hizmetlerinize çekebilirsiniz. Bu sayede onların satın alma kararlarını olumlu bir şekilde etkileyebilirsiniz.

Kopya içeriklerin paylaşılması

Blog çalışmalarında B2B firmalarının uzak durması gereken hatalardan biri kopya içeriklerdir. Günümüzde pek çok firma blog yazılarına değer katabilmek amacıyla bir başka firma tarafından üretilen içerikleri kopyalamakta ve bloglarında paylaşmaktadır. Bu blog çalışmalarında yapılmaması gereken bir hatadır. Çünkü kopya içerikler firmalara değer katmak yerine firmanın kurumsal imajını zedelemektedir. Bu nedenle firmalar içeriklerini hazırlama sürecinde yazılarını kopya içerik testinden geçirmelidir. Test sonucunda %100 özgün olduğu görüldüğünde paylaşım yapılmalıdır. Böylelikle özgün içerikler ortaya koyarak markaya değer katabilmek mümkündür.

SEO çalışmalarına uyumsuz içeriklerin oluşturulması

B2B firmalarının web sitelerinin blog bölümünde paylaşılacak olan içeriklerin SEO uyumlu olması oldukça önemlidir. Böylelikle firmaların Google arama motorlarında daha rahat bir şekilde taranması mümkündür. Ancak SEO uyumsuz içerikler ortaya koyan firmalar hataya düşerek başarısız olmaktadır. Bu noktada firmalar;

 • Anahtar kelime
 • Yazı başlıkları
 • Görsel kullanımı
 • Meta tag
 • Meta Description

Gibi konuları göz önünde bulundurarak SEO uyumlu içerikler oluşturmalıdır.

İçeriklerin kelime sayısına önem verilmemesi

Blog çalışmalarında B2B firmalarının yaptığı hatalardan biri de içeriklerin kelime sayısına önem verilmemesidir. Genellikle firmalar içeriklerini 100-200 aralığında kelimeden oluşturmaktadır. Fakat 100-200 kelimelik metinler genellikle okuyuculara herhangi bir değer katmamaktadır. Bu nedenle firmaların metinlerinde kelime sayısına önem vermeleri gereklidir.

İçeriklerin kelime sayısı için net bir aralık yoktur. Çünkü içeriklerde kelime sayısı konuya ve firmaya göre değişiklik göstermektedir. Bu noktada firmaların anahtar kelimelerde ön plana çıkan içerikleri inceleyerek kelime sayısını tespit etmesi gereklidir.