B2B Firmaları Nasıl Sosyal Medya Raporu Hazırlar?
22 Aralık 2021
Instagram’da Yer Alan B2B Firmaları İçin Link Paylaşma Yöntemleri
25 Aralık 2021

B2B Firması Kurulumu Sürecinde En Doğru Firma İsmi Seçme Rehberi

B2B Firması Kurulumu Sürecinde En Doğru Firma İsmi Seçme Rehberi

B2B ile internetten ürün ve hizmet satışı yapmak isteyen girişimcilerin şirket kurulumu sürecinde firma ismi seçimine önem vermesi gereklidir. Her ne kadar firma ismi seçimi önemsiz gibi görünse de aslına bakılırsa pek çok firmayı zorlayan bir süreçtir. Çünkü bu süreçte kişilerin titiz ve seçici davranması oldukça önemlidir. Aksi takdirde yanlış bir firma ismi seçimi girişimcileri başarısızlığa sürüklemektedir. Biz de bu yazımızda en doğru firma ismi seçimi için B2B firmalarına rehberlik edeceğiz. Sizler de yazımızdan yararlanabilir ve firmanız için en doğru ismi ortaya koyabilirsiniz.

Yazımı Kolay ve Anlaşılabilir Bir İsim Ortaya Koyun

Tüketicilerin büyük çoğunluğu yazımı kolay ve anlaşılabilir olan firma isimlerini daha kolay akıllarında tutabilmektedir. Bu nedenle B2B sektörüne atılmak isteyen girişimcilerin şirket kurulumu sürecinde kolay yazılabilir ve anlaşılabilir bir firma ismi seçmesi gereklidir. Böylelikle firmaların marka bilinirliğini arttırabilmesi mümkündür.

Yazımı kolay ve anlaşılabilir bir firma ismi seçme sürecinde girişimcilerin çevrelerinden yardım alması oldukça önemlidir. Bu noktada çevredeki insanlara bulunan isimler söylenmeli ve onlardan bu ismi yazması istenmelidir. Bu sayede hangi ismin daha kolay yazılabildiğini ve anlaşılabildiğini tespit etmek mümkündür. Sizler de çevrenizdekilerden yardım alarak yazımı kolay ve anlaşılabilir bir isim ortaya koyabilirsiniz. Bu sayede tüketicilerin kolay hatırlamasına olanak sağlayabilirsiniz. Hem marka bilinirliğinizi hem de satış oranlarınızı arttırma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Farklı Görüşleri Değerlendirin

B2B firması kurulumu sürecinde farklı görüşleri değerlendirmek oldukça önemlidir. Genellikle en doğru firma ismini seçmek isteyen girişimciler yeni bir firma kurma düşünceleri olduğunu çevrelerindeki kişiler ile paylaşmakta ve firma ismi konusunda onların da fikirlerini almaktadır. Çevredeki kişilerin farklı görüşlerini değerlendiren girişimciler hem firmaları için en doğru isim seçimini yapabilmekte hem de seçilen firma isimlerinin doğru olup olmadığını anlayabilmektedir. Bu nedenle firma ismi seçerken sizler de yakın çevrenizdeki kişiler ile görüşerek onların görüşlerini değerlendirebilirsiniz. Böylelikle firmanız için en doğru ismi bulabilirsiniz.

Kurumsal Kimliğinizi Ortaya Koyabilecek Bir İsim Belirleyin

B2B sektörüne atılan girişimcilerin şirket kurulumu sürecinden sonra bir marka kimliği de ortaya koyması gereklidir. Bu noktada markaların kimliğini oluşturan öğeler göz önünde bulundurulmalıdır. Bu öğeler şunlardır:

  • Marka logosu
  • Marka sloganı
  • Marka dili

Bu noktada marka kimliğini oluşturan öğelerin birbiriyle uyumlu olup olmadığına önem verilmelidir. Sizler de firmanız için en doğru ismi seçmek istiyorsanız firma ismi için alternatif olarak bulduğunuz isimleri bir marka logosu, marka sloganı ve marka dili bularak karar vermelisiniz. Böylelikle kurumsal kimliğinizi ortaya koyabileceğiniz bir isim belirleyebilirsiniz.

Firma İsmi Bulma Araçlarından Yararlanın

Firma ismi seçerken çeşitli araçlardan yararlanmak girişimcilere fikir vermektedir. Bu araçlardan bazıları şunlardır:

  • Zyro
  • Oberlo İsim üretici
  • Squad Help
  • Novanym
  • Business Name Generator

Bunlar anahtar kelimeleri yazarak girişimcileri en doğru firma ismine yönlendirecek başlıca araçlardır. Sizler de bu araçları kullanarak firmanızın faaliyet göstereceği sektöre özel anahtar kelimeler ile yeni fikirler elde edebilirsiniz. Bu sayede firma isminiz için yeni fikirler bulabilir ve doğru firma ismi seçebilirsiniz.

Bulduğunuz Firma İsimlerini Arama Motorlarında ve Sosyal Medyada Aratın

Firma ismi bulma sürecinde en çok problem yaşanan konu firma ismine ait alan adının ya da sosyal medya hesaplarının daha önce kaydedilmiş olmasıdır. Bu durumda çoğu girişimcinin hayalleri suya düşmekte ve girişimciler yeniden firma ismi bulmaya yönelmektedir. Bu noktada yeniden aynı süreci yaşamak istemeyen girişimcilerin firma ismi bulduklarında arama motorlarında ve Facebook, Instagram, Twitter gibi sosyal medya platformlarında aratması oldukça önemlidir. Böylelikle firma isminin daha önce kaydedilip kaydedilmediğini görebilmeleri mümkündür. Sizler de firma ismi bulma sürecinde bulduğunuz isimleri arama motorlarında ve sosyal medya platformlarında aratarak firmanız için en doğru ismi bulabilirsiniz.