B2B Sektöründe Influencerların Önemi
16 Eylül 2021
B2B Sektöründe Link Kısaltma İşlemi
18 Eylül 2021

B2B Sektöründe En Çok Satan Ürün Kategorileri

B2B Sektöründe En Çok Satan Ürün Kategorileri

B2B sektöründeki firmaların ya da B2B sektörüne yeni atılacak olan girişimcilerin gözlerinin her zaman satış rakamlarında olması gereklidir. Dolayısıyla da çok satan ürünlere yer vermeleri oldukça önemlidir. İnternette en çok satan ürünler, bir B2B sitesinin ürün yelpazesini oluşturmaktadır. Daha geniş bir ürün yelpazesi, daha geniş bir müşteri kitlesi anlamına gelmektedir. Biz de bu yazımızda B2B sektöründe en çok satan ürünleri ve bu ürünlere nereden ulaşabileceğinizi ele alacağız. Sizler de yazımızdan yararlanarak, web sitenizde çok satan ürünlere yer verebilir ve satışlarınızı kısa süre içerisinde arttırabilirsiniz.

B2B’de En çok Satan Ürün Nasıl Bulunur?

B2B firmalarının internette en çok satan ürünlere ulaşabilmesi oldukça önemlidir. Çünkü web sitelerinde en çok satan ürünlere yer veren firmalar rakiplerinin önüne geçmekte ve satışlarını arttırmaktadır. Bu noktada önemli olan ise en çok satan ürünlere verimli ve güvenilir bir kaynaktan ulaşmaktır. En güvenilir kaynak müşteriler olduğu için de onların yoğun bulunduğu kanallardan faydalanmak doğru bir yaklaşım olacaktır. Bu kanallar ise şunlardır:

 • Sosyal medya platformları
 • Pazaryerleri
 • Google Trend raporu

Sizler de bir B2B firması olarak sıraladığımız kanallardan en çok satan ürünlere ulaşabilir ve tüketicilerin satın alma kararlarını etkileyebilirsiniz.

B2B Dünyasında Çok Satan Ürünler Nelerdir?

Teknolojik ürünler

Teknolojinin hızla geliştiği günümüzde teknolojik aletler kategorisindeki ürünlerin çok sattığını net bir şekilde söylemek mümkündür. Fakat bu noktada detaya inmekte fayda vardır. Çünkü teknolojik ürünler çok geniş bir kapsama sahiptir. Teknolojik aletlerin satışını yapmak isteyen B2B firmalarının akıllı saatlere, robot süpürgelere, blender setlerine, bluetooth kulaklıklara, bluetooth hoparlörlere ve akıllı telefonlara ye vermeleri gereklidir. Tüketicilerin birçoğu da yeni sürüm ürünleri tercih ettiği için de trendler takip edilmelidir.

Cerrahi maske ve dezenfektanlar

2020 yılının başından itibaren tüm dünyayı etkisi altına alan pandemiyle birlikte cerrahi maske ve dezenfektan kullanımı da oldukça arttı. Mevcut hastalıktan korunma konusunda en çok ihtiyaç duyulan ürünler oldukları için de internetten en çok satılan ürünler arasında yer alması pek de şaşırtıcı değildir. Cerrahi maske ve dezenfektan satışı yapan B2B firmalarının salgın bitse dahi bu ürünler uzun bir süre kullanılmaya devam edeceği için ayakta duracağı düşünülmektedir.

Kişisel bakım ürünleri

Kişisel bakım ürünleri hijyen açısından oldukça önem taşıyan ürünlerdir. Kişinin en temel ihtiyacı kategorisine girmese de ihtiyaç duyabileceği bu ürünler B2B sektöründe çok satan ürünler kategorisinde yer almaktadır. Kategorinin öne çıkan ürünleri şunlardır:

 • Parfümler
 • Deodorantlar ve roll-onlar
 • Şampuan ve saç kremleri
 • Tıraş losyonları
 • Ağda malzemeleri
 • Cinsel sağlık ürünleri

Anne ve bebek ürünleri

Bebek sahibi olan ailelerin bazı alışkanlıklarının değişmesi kaçınılmazdır. İhtiyaç dışı isteklerin yerini anne ve bebek ürünleri almaktadır. Bebek büyüyene kadar anne ve bebeğin temel ihtiyaçları için dışarı çıkmak zorlaşacağı için de internetten alışveriş yapmak daha ideal gelmektedir. Bu nedenle anne ve bebek ürünleri B2B’de en çok satan ürünler arasında yer almaktadır. En çok satan ürünleri göz önünde bulunduran B2B firmalarının bebek bezleri, anne ve bebek giyim, bebek mamaları, oyuncaklar, bebek arabaları gibi anne ve bebek ürünlerine web sitelerinde yer vermeleri gereklidir.

Hobi ürünleri

Stres atmak, eğlenmek ve kendine zaman ayırmak isteyen tüketiciler hobi ürünlerine yönelmektedir. Özellikle de pandemide evlere kapandığımız karantina dönemlerinde hobi ürünlerine olan ilginin fazlasıyla arttığını söylemek mümkündür. Fakat hobi ürünlerini satan fiziksel mağazaların sayısı yok denecek kadar azdır. Hobi mağazaları olsa bile sınırlı bir ürün skalasına sahiptir. Bu nedenle hobi ürünlerinin B2B sitelerinde daha fazla satılması olağan bir durumdur. Kategorinin yoğun bir şekilde tercih edilen ürünleri ise şunlardır:

 • Çeşitli kitaplar
 • Kutu oyunları
 • Müzik entrümanları
 • Ahşap maketler
 • Resim malzemeleri
 • Oyuncaklar
 • Yapboz, sudoku gibi bulmacalar
 • Bilgisayar ve konsol oyunları