B2B de Hızlı Gelişmenin Yolları
15 Eylül 2021
B2B Sektöründe En Çok Satan Ürün Kategorileri
17 Eylül 2021

B2B Sektöründe Influencerların Önemi

B2B Sektöründe Influencerların Önemi

Günümüzde sosyal medya kullanan hemen hemen herkes influencer terimiyle sıkça karşılaşmaktadır. Influencer; bir konuda yetkisi, bilgisi ya da hedef kitlesiyle ilişkisi nedeniyle başkalarının satın alma kararlarını etkileme gücüne sahip ve başkalarını harekete geçiren tanınmış kişi ve hesaplardır. Sosyal medya kanallarında ürün ve hizmet tanıtımını yapmak isteyen B2B firmaları da influencerlarla çalışmaktadır. Böylelikle B2B firmaları önemli geri dönüşler ve etkileşimler almakta, marka bilinirliklerini ve satışlarını kısa süre içerisinde arttırmaktadır. Biz de bu yazımızda B2B firmaları için influencer hakkında detaylı bilgi vereceğiz. Sizler de bir B2B firması olarak yazımızdan yararlanabilir, vakit kaybetmeden influencer arayışlarına geçebilirsiniz.

Mega Influencer Nedir? Firmalar İçin Neden Önemlidir?

Sosyal medya kanallarında bir milyondan fazla takipçiye sahip olan ve hedef kitlesini etkileyeme gücüne sahip tanınmış kişi veya hesaplara mega influencer adı verilmektedir. Mega influencerların sosyal medyada etki alanı büyüktür ve geniş kitlelere hitap etmektedir. Etki alanı geniş olduğu gibi herkes tarafından bilinen ve sanatçı, oyuncu gibi ünlü statüsünde yer alan kişiler mega influencer olarak değerlendirilmektedir.

Mega influencerların erişimi oldukça yüksektir. Fakat takipçisi fazla olduğu için de onlarla çalışmak maliyetlidir. Aynı zamanda mega influencerlar firmalarla işbirliği konusunda daha seçici davranmaktadır. Mega influencerların takipçi portföylerinin demografik ve psikografik çeşitliliği fazla olduğu için de gerçek dönüştürücü etkiye sahip olmadıkları söylenmektedir.

Macro Influencer Nedir? B2B Firmaları İçin Faydaları Nelerdir?

Mega influencerlardan bir derece aşağıda olan 100 bin ile bir milyon aralığında takipçiye sahip influencerlara macro influencer denir. Macro influencer grubunda ünlü kişilerden ziyade kendi ürettikleri içerikle belirli bir kitleye ulaşan kişiler yer almaktadır. Bu nedenle takipçi kitlesinin daha tutarlı olduğunu söylemek mümkündür. B2B firmaları kendilerine hitap eden macro influencerlar ile çalışarak yüksek etkileşimlere ve geri dönüşümlere sahip olabilmektedir. Doğru içerik ve doğru hedef kitle seçildiğinde macro influencerların etki alanı mega influencerlara göre daha fazladır.

Micro Influencer Nedir? B2B Firmaları Neden Micro Influencerlardan Yararlanmalıdır?

Bin ile yüz bin arasında takipçi skalasına sahip influencerlara micro influencer denir. Bu kişiler genellikle bir konuda uzman kişilerdir. Dolayısıyla o alana ilgi duyan takipçi kitlesine sahiptirler.  Micro influencerlar daha niş bir alana hitap etmektedir. Fakat etki alanı olarak micro influencerların nokta atışı yapma olasılıkları daha fazladır.

B2B firmaları ürün ve hizmetlerle alaka düzeyine göre micro influencerlardan yüksek etkileşim alabilmektedir.  Bu nedenle firmaların micro influencerlarla işbirlikleri yapması oldukça doğru bir tutumdur. B2B firmalarının micro influencerlardan diğer bir yararlanma sebebi de micro influencerların macro influencerlara göre çok daha az maliyetli olmasıdır. Maliyet olarak az olmasına rağmen istenen etkiyi fazlasıyla yakalama olanağı sunmaktadır. Micro influencerlar özellikle Instagram’da yüksek düzeyde etkileşime sahip kişilerdir. Bu nedenle çoğunlukla hedef kitlesi Instagram platformunda yer alan B2B firmalarının micro influencerlar ile çalışması oldukça etkili olacaktır. Bu sayede firmalar marka bilinirliklerini ve satışlarını büyük ölçüde arttırabilecek potansiyele sahip olacaklardır.

B2B Firmaları İçin Doğru Influencer Seçimi Nasıl Yapılır?

Sosyal medya kanallarında ürün ve hizmet tanıtımı yamak isteyen firmaların çalışacakları influencerları doğru seçmesi oldukça önemlidir. Bu noktada firmaların ürün ve hizmetleriyle uyumlu seçimler yapması gereklidir. Firmalar influencer seçimi yaparken geri dönüşlerin olmasını ve tanıtımlarının etki yaratmasını hedeflemektedir. Mega influencerların takipçi sayıları yüksek fakat takipçilerinin bir reklama odaklanması az olduğu için spesifik ve niş tanıtımlar için uygun görülmemektedir. Macro influencerlar ya da micro influencerlar ise belirli bir hedef pazarda daha dar kitleleri amaçlayan firmaların doğru seçimi olacaktır. Sizler de amacınıza, hedeflemelerinize ve bütçenize göre mega, macro ya da micro influencerlarla iletişime geçebilir, onlarla reklam ve işbirlikleri gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle hedef kitlenizin satın alma kararlarını etkileyebilir ve satışlarınızı büyük ölçüde arttırabilirsiniz.