B2B’de Yapılan 5 Önemli Hata
4 Ağustos 2021
B2B Sitenizin Performansını İyileştirmek İçin İpuçları
6 Ağustos 2021

Z Kuşağının B2B’deki Yeri ve Önemi

Z Kuşağının B2B’deki Yeri ve Önemi

Son zamanlarda oldukça fazla duyduğumuz Z kuşağı; günümüzün çocuklarını, ergenlerini ve gençlerini oluşturmaktadır. Bu jenerasyon hemen her şeyin dijitale taşınmış olduğu bir döneme denk geldiği için teknolojik gelişmelere oldukça hakimdir. Aynı zamanda online alışveriş kültürüne ve sosyalliğe sahip bir jenerasyondur. Bu nedenle Z kuşağı B2B firmaları için büyük önem taşımaktadır. Peki, B2B firmalarıyla iyi ilişkileri bulunan Z kuşağı hakkında neler biliyoruz? Bu yazımızda Z kuşağı hakkında merak edilen soruları cevaplandıracağız. Sizler de yazımızdan yararlanarak Z kuşağının ilgisini çekebilir ve iş hacminizi büyütebilirsiniz.

Z Kuşağının B2B Firmaları İçin Önemi Nedir?

Z kuşağının büyük bir kısmı öğrenim hayatına devam ettiği için henüz iş hayatına atılamamakta ve üretime katkı sağlayamamaktadır. Dolayısıyla da geniş bir tüketici topluluğunu oluşturmaktadır. Bu topluluğu genellikle aile himayesi altındaki gençler meydana getirdiği için kolaylıkla alışveriş yapabilmektedirler. Bu nedenle Z kuşağının B2B firmaları için büyük bir önem taşıdığını söylemek mümkündür.

Online alışveriş kültüründe popülarite oldukça önemlidir. Çünkü tüketiciler ihtiyaçları dışında popüler ürünlere yönelmektedir. Z kuşağında da popülarite kavramı zirvededir. Bu nedenle ürün ve hizmetlerin tüketim ömrü oldukça kısadır. Z kuşağının sürekli alışverişlerini tekrarlaması, B2B firmalarına avantaj sağlamaktadır.

Z Kuşağının B2B’ye Olan Yatkınlığı Nedir?

B2B sektörünün müşteri grubunun genelini oluşturan Z kuşağı, diğer kuşaklardan net bir çizgiyle ayrılmaktadır. Çünkü bu kuşak, B2B’de sadece tüketici değil aynı zamanda üretici ve girişimci pozisyonundaki meslek gruplarını da içerisine almaktadır.

Z kuşağının teknolojinin etkisiyle sadece temel ihtiyaçları için B2B’den yararlanmamaktadır. Buna ek olarak Youtube Premium, Spotify, Netflix gibi pek çok hizmetten yararlanmaktadır. Aynı zamanda da mobil oyunların yaygınlaşmasına ve e-spor kültürünün oluşmasına katkı sağlamaktadır.

Z Kuşağının B2B Firmalarından Beklentileri Nelerdir?

B2B firmalarının sunduğu imkanlar Z kuşağına oldukça cazip gelmektedir. Fakat yine de Z kuşağının beklentilerine yönelik hareket edilmesi gereklidir. Z kuşağının B2B firmalarından beklentileri şunlardır:

 • Sunulan ürün ve hizmetlerin popüler olması,
 • Sipariş hazırlama ve teslimat sürecinin hızlı olması,
 • Ürün ve hizmetlerden elde edilen verimin maksimum olması,
 • Geniş ürün yelpazesine sahip olunması,
 • Seçim özgürlüğünün bulunması,
 • Teknolojik gelişmelere ayak uydurarak trendleri takip etmesidir.

Sizler de sıraladığımız detayları göz önünde bulundurarak Z kuşağının beklentilerini karşılayabilirsiniz. Böylelikle hem satış oranlarınızı hem de marka bilinirliklerinizi büyük ölçüde arttırabilirsiniz.

B2B Firmalarının Z Kuşağının İlgisini Çekebilmek İçin Yapması Gerekenler Nelerdir?

Bir B2B firması hedef kitle olarak Z kuşağını tercih ediyorsa onların ilgisini çekebilmek için birtakım hususları yerine getirmesi gereklidir. Firmaların öncelikli olarak yapması gerekenlerden biri Z kuşağına doğru bir şekilde hitap etmektir. Bu noktada klasik ve geleneksel pazarlamacılık yöntemlerini geride bırakmak gereklidir. Bunun yerine sosyal medya hedeflemeleriyle bir iletişim dili oluşturulmalıdır. Böylelikle günün çoğunluğunu sosyal medyada geçiren Z kuşağının ilgisini çekebilmek mümkündür.

B2B firmalarının Z kuşağının ilgisini çekmek için yapması gerekenlerden bir diğeri de sınırları aşmaktır. Çünkü tek çeşit bir iletişim dili kullanmak, Z kuşağının ilgisini çekmemektedir. Bu nedenle hem yazılı hem de sözlü iletişim dillerini bir arada kullanmanız gereklidir. Bu sayede Z kuşağının dikkatini çekebileceğiniz gibi aynı zamanda da daha geniş bir kitleye sahip olabilirsiniz.

Z Kuşağına Yönelik Pazarlama Stratejileri Nelerdir?

B2B firmalarının Z kuşağına hitap edebilmesi için onlara yönelik pazarlama stratejileri oluşturması gereklidir. Bu pazarlama stratejileri şunlardır:

 • Doğrudan reklam ve pazarlama dilini kullanmak yerine çağdaş bir dil tercih edilmelidir.
 • Görsel ağırlıklı bir dil oluşturulmalıdır.
 • Birden fazla platformda yer alınmalıdır.
 • Müşterilere kişiselleştirilmiş deneyim sunulmalıdır.
 • En kısa süre içerisinde gerekli mesaj verilmelidir.
 • Sosyal medya platformlarının tüm özelliklerinden yararlanılmalıdır.
 • Web site mobile uyumlu olmalıdır.
 • Reklam kanalı olarak Youtube videoları kullanılmalıdır.

Sizler de sıraladığımız Z kuşağına yönelik pazarlama stratejilerinden yararlanabilirsiniz.