B2B’ye Uygun İş Nasıl Kurulur?
3 Ağustos 2021
Z Kuşağının B2B’deki Yeri ve Önemi
5 Ağustos 2021

B2B’de Yapılan 5 Önemli Hata

B2B’de Yapılan 5 Önemli Hata

B2B (Business to Business), firmaların internet sitesi veya mobil uygulamalar aracılığıyla satışlarını gerçekleştirerek gelir elde ettikleri sektördür. Bu sektörde doğru planlama ve etkili stratejilerin yapılması oldukça önemlidir. Fakat firmalar B2B yaparken ve özellikle B2B’ye yeni başlarken bazı önemli hatalar yapmaktadır. Bu önemli hatalar, firmanın başarılı olmasının önüne geçerek aynı zamanda uzun vadede karlılığını tehlikeye atmaktadır. Peki, B2B firmalarının müşterileri rakip firmalara kaptırmalarına neden olan önemli hatalar nelerdir? Bu sorunun cevabına yazımız üzerinden ulaşabilirsiniz. Sıralayacağımız 5 hatayı dikkate alarak yapmamaya özen göstermelisiniz.

1) Web sitenizin karmaşık bir yapıda olması

Bir B2B sitesi kurarken planlamaların doğru bir şekilde yapılmaması, karmaşık bir web sitesi ortaya konulmasına neden olmaktadır. Karmaşık yapıdaki web siteleri, kullanıcı deneyimi olumsuz yönde etkilerken satış oranlarının da durağan seyretmesini de beraberinde getirmektedir. Bu nedenle web sitenizin kategori bölümünün sade ve kafa karıştırmayan bir düzene sahip olmasına özen göstermeniz gereklidir. Örneğin, spor ekipmanları üzerine B2B yapacak bir firmaysanız kategorilerin at kısmına spor ile ilgili bir görsel ekleyebilirsiniz. Böylelikle hem kullanıcıların ilgisini çekebilir hem de yaptığınız işle ilgili kullanıcıları bilgilendirebilirsiniz.

Kullanıcıların hızlı ve rahat bir şekilde ödeme yapabilmesi için web sitenizin ödeme sayfalarının da karmaşık olmaması gereklidir. Karmaşık ödeme sayfaları, kullanıcıların ödeme işlemini gerçekleştirirken zorlanmasına ve dikkatlerinin dağılmasına neden olacaktır. Bu da beraberinde müşteri kaybını getirecektir.

2) Güvenilir bir marka imajı sergilememek

B2B’de marka bilinirliğini ve satışları arttırabilmenin yolu güvenilir bir marka olduğunuzu sergilemekten geçmektedir. Bunun için firmaların web sitelerinde kurumsal bilgilerine yer vermesi oldukça önemlidir. Kurumsal bilgilere ulaşamayan müşteriler markaya güvenmeyerek alışveriş yapmayı reddetmektedir. Dolayısıyla güvenilir bir marka imajı sergilemeyen firmalar müşteri kaybetmektedir. Bu nedenle firmaların web sitelerinde ‘hakkımızda’ bölümü oluşturarak adres, telefon, harita ve hizmet vermeye başladığı tarih gibi müşterilere güven verebilecek bilgileri paylaşmaları gereklidir. Böylelikle kullanıcıların markaya olan sadakatlerini arttırabilmek mümkündür.

3) İyi bir kullanıcı deneyimi sunamamak

Kullanıcı deneyimi, web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sitede daha kaliteli ve işlevsel zaman geçirebilmesi adına yapılan çalışmalardır. B2B firmalarının kullanıcı deneyimini ön planda tutması oldukça önemlidir. Fakat firmanın iyi bir kullanıcı deneyimi sunamaması markanın değer kaybetmesine, satış ve dönüşüm oranlarının düşmesine neden olmaktadır. Bu noktada müşterileriniz için özel alanlar oluşturabilirsiniz. Böylelikle müşterilerinize kolaylıkla bilgi verebilirsiniz.

Kullanıcı deneyimini etkileyen faktörlerden bir diğeri de site hızıdır. Hızlı açılan sayfaların kullanıcıların sitenizden çıkmamasını sağlayarak iyi bir kullanıcı deneyimi sunacaktır. Aynı zamanda ürün ve hizmetlerinizin açıklamalarının ve görsellerinin eksiksiz olmasına özen göstermelisiniz. Böylelikle müşterilerin firmanıza güven duymasına olanak sağlayabilirsiniz.

4) Teslimat sürecinin önemsenmemesi

B2B’de yapılan önemli hatalardan biri de firmaların teslimat sürecini önemsememeleridir. Genellikle pek çok firma satış işlemi gerçekleştirildikten sonra kargo takibi yapmayarak hataya düşmektedir. Teslimat sürecinde olası problemlerin yaşanması da müşterilerin alışveriş yapmayı bırakmasına ve firmanıza duydukları güvenin azalmasına neden olacaktır. Bu noktada firmaların teslimat sürecine önem vermesi gereklidir. Böylelikle hem müşteri memnuniyetini hem de satışlarınızı arttırabilirsiniz.

5) Sosyal medyaya önem vermemek

B2B firmaları tarafından sıklıkla yapılan hatalardan bir diğeri de firmaların sosyal medyaya önem vermemesidir. Sosyal medya, gün geçtikçe devleşen bir platform olduğu için B2B firmalarının da bu platformda yer alması oldukça önemlidir. Fakat pek çok firma sosyal medyaya önem vermeyerek büyük bir hataya düşmektedir. Bu hata da beraberinde başarısız olmayı getirmektedir. Sizler bu hataya düşmek istemiyorsanız sosyal medyaya önem vererek Facebook, Instagram ve Twitter gibi popüler platformlarda yerinizi alabilirsiniz. Bu platformlar aracılığıyla müşterilerinizle iletişim kurabilir, daha geniş bir kitleye ulaşabilir, ürün ve kampanyalarınız hakkında hedef kitlenize bilgi verebilirsiniz. Dolayısıyla da satışlarınızı arttırarak iş hacminizi büyük ölçüde büyütebilirsiniz.