B2B Kullanmanın Firmalara Avantajları Nelerdir?
5 Mayıs 2020
Geçmişten Günümüze B2B Fırtınası
12 Mayıs 2020

B2B Sistemine Geçmek için 7 Neden

B2B Kullanmak İçin 7 Sebep

İş dünyasında işletmelerin satış ve pazarlama stratejileri arasında büyük yer kaplamaya başlayan B2B (Business to Business) aktiviteleri, özellikle e-ticaret alanında çok büyük önem taşımaktadır. Türkçe olarak “Firmadan Firmaya” şeklinde tanımlanan bu tür uygulamalarda satış ve pazarlama stratejileri işletmeler için en ideal şekilde uygulanmaktadır.

1. Neden B2B Kullanılmalı?

Ticaret sektöründe yer alan bir işletmenin, tedarikçi şirketten ürünleri e-ticaret siteleri aracılığıyla sipariş vermesi ve satın alması işlemlerine genel olarak B2B pazarlama denmektedir. Günümüzde e-ticaret sistemleri odağında en yaygın şekilde kullanılan sistem olduğu için e-Ticaret alanında büyüyüp gelişmek isteyen bütün işletmelerin B2B pazarlama stratejilerini kullanmaları büyük önem taşımaktadır.

Türkiye’de yeni yeni gelişmeye başlayan bir aktivite olduğu için de ilk adımı atanlar tarafından büyük kazanımlar elde edilmesini sağlayan bu sistemlerde ticaret ve pazarlama stratejileri sayesinde işletmelerin e-ticaret alanında büyük ilerleme kaydetmesi mümkün olabilmektedir. Yaratıcı ve etkin bir iletişim dili kullanılan B2B alanında e-ticaret ve pazarlama sistemine göre tedarikçi firmalar, müşterilerinin güncel satın alma sorununa çok etkili çözümler bulabilmektedir.

2. B2B Uygulamalarının Faydaları

E-ticaret alanında rakiplerinden öne çıkmayı hedefleyen bütün işletmelere, sektör ya da iş alanı fark etmeksizin müşterilerine kaliteli hizmet sunabilme konusunda profesyonel altyapı desteği sunan B2B uygulamalarının çok sayıda faydasının olduğu bilinmektedir. Lojistik çalışmalardan inovasyona, site içi teknolojik hizmet anlayışından gelişmiş ödeme sistemlerine kadar bütün ticaret sürecinin optimum seviyede gerçekleşmesini sağlayan B2B aktiviteleri sayesinde e-ticaret sektöründe rakipsiz bir işletmeye sahip olabilirsiniz.

B2B modelini hayata geçirmek için işletmelerin mutlaka e-ticaret alt yapısına sahip olmaları gerekmektedir. E-ihracat hedefleri bulunan firmalar tarafından da tercih edilen bu tür uygulamalarda en önemli aşamaların başında ürün stoklarını ve ürün açıklamalarını net bir şekilde belirtme aşaması büyük önem taşımaktadır. E-ticaret alanında hızla büyümek için B2B stratejileri doğrultusunda ürün stoklarının sürekli olarak güncel tutulması sayesinde sürdürülebilirlik sağlanmış olmaktadır.

3. B2B Modelinin Yenilikçi Avantajları

E-ticaret uygulamaları arasında günümüzde en çok tercih edilen model olan B2B sisteminde işletmelere sunulan en önemli avantajlar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Aracıya ihtiyaç duyulamadan ürün hakkında kapsamlı bilgilere ulaşma imkanı
 • Müşteri taleplerinden anında haberdar olma ve bu talepleri değerlendirme fırsatı
 • Tedarikçini seçiminde geniş seçenekler doğrultusunda hareket etme olanağı
 • Ürünlerin hem pazara sunumunda hem de takip edilmesinde kolaylıklar
 • Şirketler arasındaki bürokratik işlem sürecinin en kısa sürede tamamlanma avantajı
 • Yerel pazardaki tedarikçiler veya müşteriler değil, aynı zamanda yurt dışındaki tedarikçi ve müşterilere de kolaylıkla ulaşma imkanı
 • Stok takibinde yenilikçi teknolojilerle takip kolaylığı
 • Stok devir hızının artırılması
 • Ürünlerin satın alma maliyetlerinin düşürülmesindeki avantajı
 • Müşteri memnuniyeti sağlaması
 • Firma içi verimliliğin artırılıp değerlendirmelerin kolaylaşması

4. B2B Modelinde AB Standartları

Avrupa Birliği ile ülkemizin gerçekleştirdiği müzakerelerde de sıklıkla gündeme gelen bir konu olan KOBİ’lerin güçlendirilmesi ve e-ticaret ağlarının daha da kuvvetlendirilmesi hususunda B2B modelinin büyük avantajlar sağladığı da bilinmektedir. Devletin bilişim teknolojileri kapsamında hem alt yapı hem de mevzuat bakımından Avrupa Birliği standartlarına ulaşması için B2B modelinin daha yaygın bir şekilde tercih edilmesi gerekmektedir. Bu yüzden e-ticaret faaliyetlerinin başarılı bir şekilde artırılmasında B2B uygulamalarının sahip olduğu önem artmaktadır.

5. B2B ile Hedefli Kampanya Oluşturma

En güncel alt yapı sistemlerine sahip B2B portallarında, bölgesel olarak odaklanma görülmektedir. İşletmeler kapsamlarından taviz vermeden pazarlama odaklanmasını kolaylıkla yönlendirebilmek için B2B sistemlerini tercih etmektedir. İhracata yönelik firmaların bu avantajlardan istifade etmek ve uluslararası alanda yeni müşteriler edinebilmek için çevrimiçi pazarlama stratejisinde B2B portallarından maksimum fayda görmektedir.

Başarılı bir B2B e-ticaret sitesi sayesinde büyük hacimli satışlar yapılabilmesi mümkündür. İşlem başına neredeyse sıfır denilebilecek düşük maliyetlerle ödeme getirisi sağlanması da işin cabasıdır. B2B sitelerinin e-ticaret alanında bu kadar popüler olmasında hedefli kampanya oluşturma imkanı da dikkat çekmektedir.

6. Niş Pazar Segmentlerine Kolay Ulaşım

B2B e-ticaret sistemleri sayesinde internet üzerinden belirli bir alanda ticari faaliyet yapılması da mümkün olabilmektedir. Spesifik bir alanda ve özel bir hedef kitleye ürün veya hizmet satışı yapmak isteyen firmalar için niş Pazar segmentine kolay ulaşım imkanı tanıyan B2B uygulamaları sayesinde tüm ticari aşamalar kontrol altında tutulabilmektedir. Özellikle gerçek zamanlı etkileşim sunması sayesinde B2B çalışmalarının e-ticaret sisteminde pazarlama sürecinin profesyonel bir şekilde yürütülmesinde önemi büyüktür.

7. Şirket İmajını Geliştiren B2B Uygulamaları

İyi yönetilen ve kullanıcı dostu ara yüze sahip olan bir e-ticaret sitesine sahip olmak için en çok tercih edilen modeller B2B uygulamaları arasında yer almaktadır. Sağlam bir firma algısı oluşturarak müşterilerin içgörüsünde şirket imajını geliştirmek isteyen KOBİ’ler firmamızın profesyonel yazılım ekibinden ihtiyaç duydukları B2B uygulama çözümlerini en uygun fiyat seçenekleri ile satın alabilirler. Detaylı bilgiler için bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir.