B2B İçin Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri
4 Mayıs 2020
B2B Sistemine Geçmek için 7 Neden
9 Mayıs 2020

B2B Kullanmanın Firmalara Avantajları Nelerdir?

B2B kullanan ve kullanmayan firmalar arasında ciddi bir fark olduğu gerçek. B2B kullanan firmalar her şeyden önce satış ve kar alanında rakiplerinin oldukça önünde yer alıyor. Peki B2B kullanan firmaların rakiplerine göre avantajları bunlarla sınırlı mı? Birlikte bakalım.

Satış ve kar dedik ancak unutmamamız gereken bir diğer nokta iç pazardaki rekabet. Her geçen gün daha da kızışan bir rekabet var ki bu da piyasada kendini fazlasıyla belli ediyor. Ancak BB kullanan müşteriler iç rekabette de üstünlüğü ele alıyor. B2B sayesinde iç pazarda artan iletişim rekabete de olumlu yansıyor.

B2B yazılımı kullanmanın bir diğer avantajı entegrasyon. Peki ne demek entegrasyon? Kısacası değer zincirinde yer alan etkinliklerin tamamının gücü her birinin toplamından çok daha büyüktür. Bundan dolayı entegrasyon gücü tartışılamaz. İnternet üzerinde yer alan bilgi akışı ise entegrasyon siteminin temelini oluşturur.

Globallik. B2B müşterilerinin kazandığı bir diğer sıfat. İnternetin gücü ile hayatımız globalleşiyor ve müşteriler de yerel değil global üreticilerle iletişim kurabiliyor. Yeni pazarlara açılma maliyetinin de düşük olduğu 20. yüzyılda B2B kullanımı bir elzem. Öyle ki globalleşen dünyada yerelleşmek iyi bir esnaf olmanın gerekleri arasında değildir.

B2B avantajları arasında dikkat çeken diğer detay etkileşim. Gelişen internet kullanım ile kişiden kişiye ya da kişiden işletmelere bağlantı kurmak oldukça kolay bir hale geldi. Bundan dolayı da işletmelerin kullanıcılara geri dönüşümü ve desteği de aynı bağlamda hızlanmış durumda. Tabiki B2B kullanımı bu noktada da bir ihtiyaç haline geliyor.

B2B yani “Business to Business” olan bu sistemlerin hayatımıza sağladığı avantajlar bunlarla sınırlı olmasa da en belirgin avantajlarını sizler için anlatmaya çalıştık. Globalleşen dünyada gerek müşteri gerekse işletme etkileşimi oldukça kolay bir hale geldi. Bu nedenle B2B kullanımı rekabetin arttığı bu çağda oldukça önemlidir.