B2B Sistemine Geçmek için 7 Neden
9 Mayıs 2020
Gelişmekte Olan Ülkelerin (B2B) Elektronik Pazaryerleri
15 Mayıs 2020

Geçmişten Günümüze B2B Fırtınası

Gündelik hayatımızda sık kullandığımız bir kavram pazarlama kavramı. Aslında bakıldığı zaman geçmişi de günümüz gibi oldukça eğlencelidir ve geleceği de bir o kadar eğlenceli bir kavram olarak görünüyor. Geçmişine şöyle bir baktığımız zaman Shakespeare’in ölümsüz eserlerinde de b2b pazarlama kavramına yer verildiğini görmek mümkün.

Ölümünün ardından tam 400 yıl geçse de Shakespeare’in eserleri ve ismi hala eskimedi. Ancak 1500 yılından bu yana tabi ki değişen kavramlar oldu. Bununla beraber literatüre birçok söz ve deyim katan dev sanatçının eserleri halen birçok yazar ve şaire ilham verir cinsten. Peki bu ölümsüz eserlerden alıntılara bakarak bakış açımızı geliştirmeye ne dersiniz? B2B’ye bakış açınızı da değiştirecektir bu kaynaklar:

  • Pazarlama stratejinizi sağlam temeller üstünde oluşturmanız için Kral Lear’a kulak verin: “ Hiçten hiç bir şey çıkmaz.”
  • Aslında değişimden korkulmaması gerektiğini anlatan dizeleri de vardır ki bu dizeler 12. Gece eserinde şu şekilde ifade edilmiştir: “Büyüklükten kormayın” ve tabii ki bilinmezden de. Çünkü her zaman öğreneceğimiz şeyler, gelişeceğimiz alanlar vardır.

Bunlar haricinde bir Venedik Taciri’nde  “Parlayan her şey altın değildir.” diyen Shakespeare’in bu kampanyası oldukça başarılı sonuçlar almıştır. Aslında burada anlatılmak istenen merak duygusunun daimiliği ve sürekli canlı kalması gerektiğidir.

Her markanın kendine özgü bir hayran kitlesi olmalı ve müşteri istek ve ihtiyaçlarını onlara sorarak belirlemeli. Hamlet oyununda bu  durum: “Herkese kulağını ver, ama çok azına sesini ver…” ifadeleri ile anlatılmıştır.

Bir markanın kendini doğru bir şekilde ifade edebilmesi oldukça önemlidir. Bununla beraber hedef kitleye neler yapabileceğini göstermelidir. Shakespeare bir başka eserinde: “Konuşmak yapmak değildir, kelimeler de işler..” ifadeleri ile bu durumu vurgulamıştır.

Evet. Bu bir fırtına. Pazarlama bir fırtına. Geçmişten geleceğe uzanan bir fırtına. B2B kullanarak müşterilerinizin bu fırtınada sizlerin peşinden gelmesini sağlayabilir ve aynı zamanda onların beklentilerine kalıcı çözümler üretebilirsiniz.