B2B Sektörü İçerisinde Kendi Markanızı Yaratın
21 Kasım 2020
B2B Sektöründe Kargolama Süreci Nasıl Olmalıdır?
24 Kasım 2020

B2B Sektöründe Satış Arttırmanın En Etkili 6 Yolu

B2B Sektöründe Satış Arttırmanın En Etkili 6 Yolu

B2B sektörünün satış kanalında başarılı olmak firmanızın büyümesinde ve marka bilinirliğinizde çok önemli bir rol oynamaktadır. Fakat bunlar için B2B web sitelerinde yapılacak birtakım çalışmalara ihtiyaç vardır. Bu çalışmaları yapmak, iletişim içinde olduğunuz müşterileriniz ve firmalarla daha iyi hizmetler sunmanıza yardımcı olacaktır. Bizde bu yazımızda B2B sektörü içerisinde satış arttırmak için kullanabileceğiniz en etkili 6 yoldan bahsederek bu çalışmalar hakkında sizlerin detaylı bilgiye sahip olmasında bir basamak olmayı planlıyoruz.

B2B web sitenizdeki ‘hakkımızda’ sayfanızı detaylandırın

İnternet üzerinden yapacağınız işlerde kimi zaman yeni kitlelere ulaşmak ve onlara güven vermek zor olabiliyor. Yeni firmaların sizin hakkınızda bazı bilgilere ulaşması gerekiyor. Markanızı tanımak, ne zamandır bu sektörde olduğunuzu bilmek ve ürünlerinizi nasıl temin ettiğinizi ya da ürettiğinizi öğrenmek isteyebiliyorlar. Bu nedenle onları bilgilendirmek ve onlara güven vermek amaçlı firmanızla ilgili önemli bilgileri, iletişim adreslerini sayfanızın hakkımızda kısmında detaylandırmalısınız. Yaptığınız çalışmaları, vizyonunuzu, misyonunuzu ve ne zamandan beri böyle bir hizmet verdiğinizi detaylı bir şekilde bu kısımda anlatmalısınız.

Kullanıcılara kolay erişim imkanı sunun

B2B alanında satış arttırmak için öncelikli olarak yapmanız gerekenlerden biri de kullanıcılara kolay erişim imkanı sunmaktır. Bu noktada kullanıcıların sizi görüp farketmesi oldukça önemlidir. Onlara kolay erişim imkanı sunarak size daha kolay ulaşabilmelerini sağlayabilirsiniz. Böylelikle marka bilinirliğinizi de arttırabilirsiniz.

Sitenizde detaylı ürün açıklamalarına yer verin

Satışlarınızı arttırmanın en önemli yollarından biri de kullanıcıları ürün ve hizmetleriniz hakkında bilgilendirmenizdir. Bunun için de ürünlerinizin teknik özelliklerini, kullanım alanlarını ve diğer detaylarını web sitenizde paylaşmalısınız. Ürünlerle ilgili ekstra belge veya doküman gibi çalışmalar bulunuyorsa, ürün sayfalarınıza bunları da ekleyebilirsiniz.

Ürün ve hizmetlerinizin görsellerine de yer vermeniz çok önemlidir. Bu görsellerin de kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz. Ürün görsellerinin kaliteli olması, ürünün daha iyi görünmesini sağlayacağı için müşterilerinizin daha çok fikir sahibi olmalarını sağlayabilirsiniz. Dikkat çekici ve kaliteli görselleri kaliteli ürün açıklamalarıyla birleştirmeniz, ürününüzün daha iyi öne çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Dijital Pazarlama ve Reklam Çalışmaları Yapın

B2B sektörü içerisinde ürün satışı yapabilmek ve etkili sonuçlar elde edebilmek için dijital pazarlama ve reklam çalışmaları yapmalısınız. Bunun için de Facebook, Google, Instagram gibi reklam araçları üzerinden çeşitli stratejiler düzenleyebilirsiniz. Dijital pazarlama ve reklam çalışmaları ile online platformlar üzerinden tanıtım çalışmaları yaparak daha geniş ve daha farklı kitlelere ulaşabilirsiniz. Böylelikle de ürünlerinizin ve markanızın bilinirliğini geniş bir ölçüde arttırma imkanına sahip olabilirsiniz.

Kullanıcılara navigasyonu kolaylığı sağlayın

B2B sektöründe satışlarınızı arttırmanız için etkileşim ve geri dönüşümlerinizi de arttırmanız bir hayli önemlidir. Bu nedenle site üzerindeki kategori sisteminizi iyileştirmeniz, etkileşim ve geri dönüşümlerinizi arttırmanıza yardımcı olacaktır. Ürün ve hizmetlerinizin iyi bir şekilde kategorize edilmesi, bu kategorilere kolaylıkla ulaşılabilmesi, kategoriler arasında geçiş yapılması sitenizin navigasyonunu kolaylaştıracaktır. Bu da müşterilerinizin siteniz üzerinde daha rahat bir şekilde gezinerek ürün ve hizmetlerinizi inceleme fırsatı bulmalarını sağlayacaktır.

Kullanıcı sayfalarının kişiselleştirilmiş olmasını sağlayın

B2B sitelerde kullanıcı sayfalarının kişiselleştirilmiş olması bu süreçte oldukça yararlıdır. Bu sayede müşterileriniz devamlı olarak sizden alışveriş yapabilirler. Ellerindeki stoklar tükendiğinde aynı ürün siparişleri oluşturabilirler. Bu noktada da onların sipariş sürecini yönetmek ve kolaylaştırmak için, onlara kendilerine ait profiller sunmanız gerekecektir.

Bunun yanı sıra firma hesaplarında kişilere göre ayırımlar yapma hizmeti de sunabilirsiniz. Firma içerisinde birden fazla kişi ürün siparişi ile ilgilenebilmektedir. Bu durumda farklı kişiler olarak hesap açılabilir. Ancak bunlar belli bir firmaya bağlı hale getirilebilir. Böylelikle hem müşteriniz hangi çalışanın nasıl bir sipariş verdiğini takip edebilir hem de farklı hesaplar üzerinden birden fazla şirket çalışanı sitenizden sipariş oluşturabilir.