B2B Sektöründe Satış Arttırmanın En Etkili 6 Yolu
23 Kasım 2020
B2B İş Modelinde Mobil Uygulama
26 Kasım 2020

B2B Sektöründe Kargolama Süreci Nasıl Olmalıdır?

B2B Sektöründe Kargolama Süreci Nasıl Olmalıdır?

B2B sektöründe kargolama süreci, müşteri deneyimini arttırmak için önemli konulardan biridir. Bu süreçte kargo ile ilgili konuların iyi yönetilmesinin öncelikli olması gereklidir. Kargolama sürecinin iyi yönetilmesi, tüketicilerin bir sonraki alışverişlerinde de sizi tercih etmelerini sağlayacaktır. Kargolama sürecinde müşterilerin deneyimini arttırmak ve onların memnuniyetini sağlamak için yapabileceğiniz bazı çalışmalar vardır. Bu çalışmaları hayata geçirmek, onları sadık müşterileriniz haline getirecektir. Peki, kargolama süreci nasıl olmalıdır? Bu yazımızda B2B sektöründe kargolama sürecinin nasıl olması gerektiği hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Farklı kargo seçenekleri sunarak işe başlayın

B2B sektöründe tüketicileri memnu etmek ve onlara daha iyi hizmet verebilmek için farklı kargo firmaları ile çalışmalısınız veya müşterilerinize farklı kargo seçenekleri sunmalısınız. Tüketicilerin kargo firmalarıyla yaşadıkları deneyimler farklı olduğu için hangi kargo firması ile gönderim yapılmasını istediklerini seçebilme imkanını onlara vermelisiniz.

İlan verme adımını oluşturun

İlan verme sürecinde ‘Kargo Seçenekleri’ bölümünde yer alan ürününüzün satılması halinde hangi koşullarda gönderim sağlanacağına dair aşağıda listelediğimiz bilgileri belirleyebilirsiniz:

  • Tüketicinin kişisel bilgileri
  • İletişim bilgileri
  • Ödeme bilgileri
  • Kargo ücreti
  • Kargonun gönderileceği adres
  • Kargonun çıkış yeri
  • Gönderim yapabileceğiniz kargo şirketleri
  • Kargoya veriliş süresi
  • İade veya değişim durumunda tercih edilebilecek kargo firmaları
  • Kargo notu, hediye paketi gibi isteğe bağlı detaylar

Bu listelediğimiz bilgilerin doğru ve tam bir şekilde doldurulması çok önemlidir. Bu sayede satılan ürününüzün alıcıya gönderiminde sorun yaşamamanıza fayda sağlayacaksınız.

Ürün satışındaki detayları öğrenin

Ürününüzün satışı gerçekleştiğinde size ödemenin yapıldığına dair bir bilgilendirme yapılacaktır. Bu bilgilendirme, kısa mesaj veya e-posta şeklinde yapılabilir. Ürünü kargoya verip kargo bilgilerini sisteme girmenizle beraber alıcının ürüne onay verme süresi başlamış olacaktır. Eğer belirlenen kargo süresi içerisinde ürün alıcının eline ulaşmazsa alıcı onay erteleyerek onay süresini uzatabilme hakkına sahip olacaktır.

Tüketicilere ek bilgilendirme yapın

Ürün satışı gerçekleştikten sonra, tüketicileri bilgilendirmek için ek bilgilendirme olarak kısa mesajlardan yararlanabilirsiniz. Ürünün kargoya veriliş tarihi, yola çıkış tarihi, mobil dağıtıma çıkış tarihi ve teslim edilme sürecini kısa mesajlar aracılığıyla bildirmek, kullanıcı deneyimini önemli bir şekilde arttıracaktır. Bu kısa mesajlar sayesinde tüketicileri sürekli olarak sipariş durumu hakkında bilgilendirmiş olacaksınız.

Kargo takip sayfanızı kullanıcı dostu olarak oluşturun

B2B sisteminde ürün satışından sonra kargolama sürecini iyi yönetmek için, web siteniz üzerindeki kargo takip sayfasını da kullanıcı dostu olarak oluşturmanız bir hayli önemlidir. Oluşturulan sipariş sonrasında müşteriye gönderdiğiniz e-posta veya kısa mesaj içerisinde sipariş takip ve kargo takip numaralarını da eklemelisiniz. Bunun yanı sıra müşterilerin sipariş takibini yapabilecekleri sayfanın URL adresini de e-posta içerisinde paylaşmanız kullanıcılar açısından daha iyi bir yaklaşım olacaktır. Bu bilgiler sayesinde müşterileriniz, hem web siteniz üzerinden hem de gönderim yaptığınız kargo firması üzerinden sipariş durumunu sorgulayabilirler.

Teslimat sonrası adımlarınızı iyice öğrenin

Gönderimini sağladığınız ürün alıcıya teslim edildiğinde, ürününüz alıcının beklentilerini karşıladığı takdirde alıcı ürününüze onay verecektir. Fakat kimi zaman ürünü teslim alan alıcı onay vermeyi unutabilir. Bu durumda alıcı onay vermeyi unutsa dahi, onay süresinin sonunda ürün bedeli otomatik olarak hesabınıza aktarılmaktadır.

Takip edilebilen bir kargo bilgisini sisteme girmeniz ve ardından da alıcının teslim aldığı ürüne onay vermesi sonucunda, ödemeniz onay işlemini takip eden 3 iş günü içerisinde hesabınıza aktarılacaktır.

Gönderimini sağladığınız ürün alıcıya teslim edildiğinde, ürününüz kimi zaman alıcının beklentilerini karşılamayabilir. Bu gibi durumlarda alıcı ürünü kargo masrafları da satıcıya ait olacak şekilde iade etme hakkına sahiptir. Alıcı kişi, belirlenen iade süresi içerisinde ve belirlenen kargo firması aracılığıyla satın aldıkları ürünü iade edebilir. Eğer sizin iade aldığınız ürün hasarlı, eksik veya bozuk olarak size ulaştıysa kargo görevlisine tutanak tutturarak zararınızı karşılamak için hukuki yollara başvurabilirsiniz.