B2B Sektöründe Kargolama Süreci Nasıl Olmalıdır?
24 Kasım 2020
B2B Sektörü İçin İş Fikirleri
27 Kasım 2020

B2B İş Modelinde Mobil Uygulama

B2B İş Modelinde Mobil Uygulama

Günümüzde B2B iş modeli üzerinde mobil uygulamalar pek çok firma tarafından kullanılmaya başlandı. İnternet kullanımının da mobil cihazlara yönlenmesiyle birlikte B2B firmalar mobil cihazlar üzerinden de kullanıcılara ulaşmaya başladı. Bu noktada da mobil uygulamalar devreye girmekte. Mobil uygulamalar doğru yapıldığında da firmalara etkili geri dönüşümler sağlamaktadır. Fakat web site tasarımlarında olduğu gibi mobil app tasarımlarında da dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Ama öncelikli olarak uygulama yaptırıp yaptırmamanız gerektiğine karar vermeli ve buna yönelik çalışmalar yürütmelisiniz. Peki, B2B iş modelinde mobil uygulama yaptırılmalı mı? Mobil uygulama yaptırırken nelere dikkat edilmeli? Tüm bu soruların cevaplarını rehberimizde ele alacağız.

B2B İş Modelinde Mobil Uygulama Yaptırmalı mısınız?

Mobil uygulamalar, her iş modeli ve B2B firması için uygun değildir. Birçok B2B firması ihtiyacı olmasa da prestij amaçlı mobil uygulama yaptırabiliyor. Ancak mobil uygulama beklentileri karşılamadığında ve beklenen oranda kullanılmadığında uygulama maliyetleri, bakım çalışmaları ve güncelleme gibi detaylar firmalar için yük haline gelmeye başlıyor.

Mobil uygulamanın kullanıcılar tarafından cihazlarına indirilmesi gerekiyor. Ancak uygulamanın kapsamına göre dosya boyutunun yüksek olması gibi sebeplerden dolayı kullanıcılar kimi zaman uygulamayı indirmeyi tercih etmiyor. Bu da sizin için bir risk oluşturabiliyor. Aynı zamanda uygulamanın indirilmesini sağlamak için de reklam tanıtımları yapmanız gerekiyor. Bu tanıtımlar için pazarlama stratejileri geliştirerek belli bir bütçe ayırmanız da gerekiyor.

Genellikle uygulamalar, sürekli kullanımlar için daha uygundur. Kullanıcıların günlük ya da haftalık olarak ziyaret edecekleri bir web sitesi ve B2B iş modeliniz bulunuyorsa mobil uygulama yaptırmanız doğru bir yaklaşım olacaktır. Ancak satışını yaptığınız ürünler hızlı tüketim ürünleri değilse ve kullanıcıların sürekli olarak uygulamaya giriş yapmalarını sağlayacak bir hizmetinizi bulunmuyorsa bu durumda mobil uyumlu web sitesi sizin için daha uygun olacaktır.

Eğer B2B iş modelinizin mobil uygulama için uygun olduğunu düşünüyorsanız da dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor.

B2B İş Modelinde Mobil Uygulama Tasarlarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Farklı işletim sistemlerini kullanın

Dünya genelinde en yaygın olarak kullanılan ana işletim sistemleri Android ve IOS’tur. Her bir işletim sistemi için mobil uygulama yazılımları farklı bir şekilde yazılmalıdır. Tüm kitlelere hitap edebilmek ve farklı kitlelere ulaşabilmek için uygulama yazılımı sırasında her iki işletim sisteminde de B2B yazılımınız olmalıdır. Bunun da size ek olarak masraf çıkaracağını bilmeniz gerekmektedir.

Rakip firmaların mobil uygulaması olup olmadığını öğrenin

Mobil uygulamanızı tasarlamadan önce rakip analizi yapmanız oldukça önemlidir. Rakip firmaların mobil uygulaması olup olmadığını öğrenmelisiniz. Rakip firmaların mobil uygulamalarını inceleyerek onların başarılı ya da başarısız yanlarını görebilirsiniz. Böylelikle de kendi uygulamanız üzerinde geliştirmeler yapabilirsiniz. Aynı zamanda rakip firmaların App Store’lar üzerindeki indirme sayılarını ve yorumlarını da inceleyebilirsiniz. Bu detaylar da sizin kendi stratejinizi oluşturmanız için gerekli olabilecektir.

Uygulamanızın bir sorunu çözebileceğinden emin olun

Uygulamanızın kullanıcıların bir sorununu çözmesi oldukça önemlidir. Özellikle de sürekli olarak web sitenizden alışveriş yapan ve hızlı tüketim ürünlerine ihtiyaç duyan kullanıcılar için mobil uygulama geliştirmek doğru bir yaklaşım olacaktır. Bahsettiğimiz özelliklere sahip sık satın alınan ürünler için öneriler yapmak, eski sepetlerin kaydını tutmak ve aynı alışverişin tekrarlanmasını sağlamak gibi ek hizmetler kullanıcıların sorunlarını giderecektir. Bu noktada iş modelinizin mobil uygulaması, müşterilerinizin kolaylıkla alışveriş yapmalarını sağlayacaktır. Aynı zamanda da onların kullanıcı deneyimlerini de iyileştirecektir.

Mobil uygulamanızı tasarlama sürecinde kullanıcı deneyimlerini iyileştirmeniz de oldukça önemlidir. Kullanıcılara kullanımı ve navigasyonu kolay, doğru ödeme sistemine sahip bir mobil uygulama sunarak kullanıcı deneyimlerini iyileştirebilirsiniz. Kullanıcılara kötü deneyimler sunan mobil uygulamaların kullanım ömrü az olmaktadır ve kullanıcıları bu uygulamaları cihazlarından kaldırmaktadır. Bu nedenle mobil uygulama tasarlama sürecinde kullanıcı deneyimlerini iyileştirecek çalışmalar yapmanız oldukça etkili olacaktır.