B2B Sektöründe Markalaşma Süreci Nasıl Yönetilmelidir?
20 Kasım 2020
B2B Sektöründe Satış Arttırmanın En Etkili 6 Yolu
23 Kasım 2020

B2B Sektörü İçerisinde Kendi Markanızı Yaratın

B2B Sektörü İçerisinde Kendi Markanızı Yaratın

Günümüzde teknolojinin bu kadar ilerlemiş olması ve markalaşma oranının hızla artması, girişimcileri B2B sektörü içerisinde kendi markalarını yaratmaya yönelten en büyük faktörlerdir. Kendi markalarını yaratırken akıllarına pek çok soru takılmaktadır. Biz de bu yazımız ile marka yaratma sürecinde aklınıza takılan sorulara cevaplar oluşturmaya çalıştık. Bu süreçte izlemeniz gereken adımları ele aldık.

Markanızın hedef noktasını belirleyerek işe başlayın

Markanız ilk başlarda yeni olduğu ve kimse tarafından bilinmediğinden dolayı çoğu kişi için herhangi bir anlam ifade etmez. Bu noktada markanızın bir anlam ifade etmesini ve güçlenmesini sağlamak sizin elinizdedir. B2B sektöründe kendi markanızı yaratma sürecinde işe markanızın hedef noktasını belirleyerek başlamalısınız. Hangi alanda marka kuracağınıza veya tüketicilere hangi ürün ve hizmetleri sunacağınıza karar vermeli ve bu doğrultuda ilerlemelisiniz. Uzun markalı ve başarılı bir marka haline gelebilmek için bunları çok iyi bir şekilde düşünmelisiniz. Bunlara karar verdikten sonra da bu alanda fark yaratmak için hareket etmelisiniz.

Kendinizi tanıyın

B2B firmaları arasında başarılı bir girişimci olmanızı sağlayacak önemli faktörler; kendinizi tanımak, uzman olduğunuz konuları bilmek ve hobilerinizi işinize yansıtmayı öğrenmektir. Kendi markanızı oluşturmaya karar verdiğinizde yapacağınız şeyler de bunlar olmalıdır. Kendinizi tanıyarak işe başlamak sizlere yol gösterecektir. Bu noktada sizi diğerlerinden ayıran kendinize has bir duruşunuz ve yine kendinize has olaylara bakış açınız olmalıdır. Böylelikle farkınızı ortaya koyarak ön plana çıkabilirsiniz.

Kendinizi tanırken, hobilerinizi ve yapmayı sevdiğiniz aktiviteleri bilmek de çok önemlidir. Bu detayları bilerek bu amaçla çalışmanız işinizi sevmenizi sağlayacaktır. Bildiğiniz üzere en başarılı markaların sahipleri, işlerini severek yapan insanlardır.

Marka adınızı belirleyin

Kendinizi tanıyıp markanızın hangi sektör içerisinde yer alacağını karar verdikten sonraki adım marka adınızı belirlemek olacaktır. Tüketiciler sizi bu isimle tanıyacağı için marka adınızı belirlerken bazı noktalara dikkat etmelisiniz. Marka adınız ilgi çekici, sizi rakiplerinizden ayıran bir ad olmalıdır. Marka adınızı belirlerken seçeceğiniz binlerce seçenek vardır. Fakat markanız için tercih ettiğiniz adın daha önce kimse tarafından kullanılmamış olması çok önemlidir. Aynı zamanda tercih ettiğiniz adın diğer sosyal medya platformları üzerinde de kullanılmamış olması gereklidir.

Markanıza özgü bir logo tasarlayın

Her markanın kendine özgü bir logosu vardır. Bu nedenle B2B alanı içerisinde bir marka ortaya koyarken logo tasarımı oldukça önemlidir. Tasarlayacağınız logo, markanızın yüzü olacağı için kimliğinizi yansıtan, farklı ve dikkat çekici olmalıdır. Logonuzu Facebook, Instagram ve diğer sosyal medya platformlarında oluşturacağınız hesapların profilinde kullanacağınız için de küçük boyutlarda bile anlaşılır olmalıdır.

Markanıza bir slogan oluşturun

Bir marka yaratırken izlenmesi gereken adımlardan biri de slogan oluşturmaktır. Oluşturduğunuz slogan ile markanızı büyütebilir, fark edilmesini sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda marka bilinirliğini de arttırabilirsiniz.

‘kokusunda davet var’

‘rahatlığın adresi’

‘siz de deneyin, farkı hissedin’

‘sağlamsa …’ gibi sloganları görür görmez, isim belirtmemize bile gerek kalmadan hangi marka olduklarını hatırlayabilirsiniz değil mi? İşte sizin de markanız için oluşturacağınız sloganlar bunlar gibi kısa, dikkat çekici ve akılda kalıcı olmalıdır.

Markanızı büyütmek üzere çalışmalara başlayın

Logo ve slogan tasarımlarından sonra bir marka oluştururken belirli bir sermayeye, iş gücüne, çalışan personele ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlara ek olarak internet siteniz ve diğer sosyal medya platformlarınız için hazırlayacağınız içeriklerden ürün pazarlamasına kadar onlarca konu ile ilgilenecek yardımcı elemanlara da ihtiyaç duyulmaktadır. Bu noktada işinizi özenli ve başarılı bir şekilde yürüttükçe müşterileriniz artacak ve adınız daha fazla duyulmaya başlayacaktır. Böylelikle de ihtiyacınız olan iş gücü daha da artacaktır.

Bir marka yaratma ve markanızı büyütme süreçlerinin sıradan ve kolay olmadığını bilmelisiniz. Bu nedenle sabırlı ve soğukkanlı olmalısınız. Hiçbir olumsuz olayın umudunuzu ve cesaretinizi kırmasına izin vermemelisiniz.