B2B Sektöründe Kampanyalar Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli?
3 Aralık 2020
B2B Pazarlama Yaparken Instagram’da Takipçi Satın Almak
5 Aralık 2020

B2B Sektöründe Kurumsal Web Tasarımı

B2B Sektöründe Kurumsal Web Tasarımı

B2B sektöründe kurumsal web tasarımları her sene farklı trendlere göre şekillenmekte. 2021 yılında da görsel ve grafiksel anlamda birtakım değişikliklere gidilecektir. Ancak trendler ne kadar değişse de öncelik her zaman müşteriler olmalıdır. Bu süreçte tasarımsal olarak kullanıcılara yenilikler sunulmalı ve güncel trendler yakalanmalıdır. Bunun için de birtakım çalışmalar yürütülmelidir. Bu yazımızda B2B sektörü içerindeki kurumsal web tasarım trendlerini ele alarak ne gibi çalışmalar yürütebileceğinizden bahsedeceğiz.

Kullanıcı deneyimlerine önem verin

Tasarımsal trendler ne kadar değişirse değişsin önceliğin her zaman müşteriler olduğundan yukarıda bahsetmiştik. Bu nedenle de kullanıcı deneyimine her şeyden çok önem vermek gerekmektedir. Bunun için de navigasyonu kolaylaştırmak, sayfalardaki karmaşıklığın önüne geçmek gibi kullanıcı deneyimini geliştirecek tasarımsal çalışmalara yer verebilirsiniz. Bu sayede web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların site üzerinde daha rahat gezinmelerini ve alışveriş yapmalarını sağlayabilirsiniz.

Yumuşatılmış gölgelerden ve hava duran ögelerden faydalanın

B2b sektöründe kurumsal web tasarım trendlerinden biri de havada duran ve yumuşatılmış gölgesi olan görsel ögelerdir. Bir ürün ya da nesneyi havada asılı duruyormuş gibi gösterebilirsiniz veya gölgeleri yumuşak geçişlerle verebilirsiniz. Bu tür görseller slider gibi sitenin öne çıkan bölümlerinde dikkat çekebilecektir. Ayrıca görsel olarak da kullanıcıların gözüne iyi gelecektir.

Siyah tema özelliğini kullanın

Geçtiğimiz yıllarda pek çok web site ve uygulama ile karşımıza çıkmaya başlayan siyah tema seçeneği, 2021 yılında da kurumsal web tasarım trendleri arasında yerini alacak gibi görünüyor. Özellikle beyaz ekran kullanımlarında ve gece kullanımlarında gözün yorulması nedeniyle kullanıcılara kolaylık sağlamasından dolayı tercih ediliyor. Bu nedenle birçok B2B markası sosyal ağ da siyah tema özelliğine geçerek kullanıcılara farklı bir deneyim sunmakta.

Ürün fotoğraflarını detaylandırın

Kullanıcıların internetten alışveriş alışkanlıklarının artması nedeniyle ürün fotoğraflarının da önemi artıyor. Bu nedenle B2B sektöründe kurumsal web site tasarımı yaparken ürün fotoğraflarını detaylandırmak bir hayli önemlidir. Bu önemini 2021 yılında da sürdürmeye devam edecek.

Ürünleri en iyi şekilde tanıtabilmek, ürünlere talep yaratabilmek ve kullanıcıları ikna ederek satın almalarını sağlayabilmek için ürün fotoğraflarını detaylandırmalısınız. Yüksek çözünürlüklü ve kaliteli fotoğraflarla beraber farklı açılardan çekilmiş fotoğrafları B2B web sitenizde kullanmalısınız.

Illustrasyon ve fotoğrafları beraber kullanın

Illustrasyon ve fotoğrafların beraber kullanılması 2019 yılından beri tercih edilen tasarımsal çalışmalardan biridir. Bu tasarımsal çalışma, 2021 yılında da karşımıza çıkmaya devam edecek. Sıradan ürün fotoğrafları yerine ıllustrasyonlarla bu görselleri daha ilgi çekici hale getirebilirsiniz. Böylelikle kullanıcıların ilgisini çekerek ürünlerinize yönelmelerini sağlayabilirsiniz.

3 boyutlu ögelere yer verin

3 boyutlu ögeler yıllardır hayatımızda olduğu gibi 2021 yılında da tasarımsal olarak kullanılmaya devam edecek. Özellikle de buton gibi kullanıcıları belli bir eylem için harekete geçiren CTA elementlerinde 3D ögeler sıklıkla kullanılmaya başlanacak. Uzun zamandır flat tasarım unsurları web sitelerinde kullanılıyor olsa da bu uygulama yavaş yavaş daha gerçekçi bir görünüme sahip olmak adına 3 boyutlu ögelere de kaymaya başlayacak.

Minimal navigasyonlardan yararlanın

B2B firmaları arasında kurumsal web tasarım trendleri arasında yer alacak olan çalışmalardan biri de minimal navigasyondur. Navigasyonun açık ve net olması oldukça önemlidir. Böylelikle kullanıcıların site üzerinde gezinmelerini kolaylaştırarak onların daha hızlı aksiyon almalarını sağlayabilirsiniz.

İyi hazırlanmış bir navigasyon, kullanıcı deneyimi açısından olumlu bir rol oynamaktadır. İyi hazırlanmamış bir navigasyon ise kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyerek, geri dönüşümlerinizi azaltacaktır.

Kalın yazı fontlarını tercih edin

B2B sektöründe kurumsal web tasarım trendlerinden biri de kalın yazı fontlarıdır. Kalın yazı fontları, son 2 yılda oldukça popüler hale gelerek 2021’de de karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Siz de hem masaüstünde hem de mobil cihazlarda kalın yazı fontlarını tercih ederek kullanıcıların dikkatini çekebilirsiniz. Böylelikle de tasarımsal olarak farklılıklar yaratabilirsiniz.