B2B Sektöründe Kurumsal Web Tasarımı
4 Aralık 2020
B2B Sektöründe Kış Sezonu İçin Verim Arttırma Yöntemleri Nelerdir?
7 Aralık 2020

B2B Pazarlama Yaparken Instagram’da Takipçi Satın Almak

B2B Pazarlama Yaparken Instagram’da Takipçi Satın Almak

Instagram’da takipçi satın almak pek çok B2B markasının izlediği yöntemlerden biridir. Instagram’da takipçi satın almanın hesabınızın büyük görünmesini sağladığını düşünseniz de bunun bir yanılgı olduğunu bilmelisiniz. Bu çalışmalar size faydadan çok zarar getirebilecektir. Aynı zamanda organik olarak elde ettiğiniz takipçilerin de takipçi satın aldığınızı anlamalarına neden olacaktır. Bunların yanı sıra B2B pazarlama yaparken Instagram’da takipçi satın almak ne gibi olumsuz etkilere yol açabilmektedir? Bu soruya verilebilecek en detaylı cevaba yazımız üzerinden ulaşabilirsiniz.

B2B Pazarlama Yaparken Instagram’da Takipçi Satın Almanın Dezavantajları

Instagram sahte takipçileri kontrol ederek siliyor

Sahte takipçi satın alma işlemleri, diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi Instagram’da da yıllardır yapılan işlemlerdir. Ancak artık sosyal medya platformları bu durumla mücadele etmek için birtakım çalışmalarda bulunuyorlar. Kullanıcıları yanıltacak yüksek takipçili hesapları kontrol ederek sahte takipçileri belli aralıklarla siliyorlar. Bu nedenle takipçi satın almaya karar verdiğinizde bunu bilerek hareket etmelisiniz. Eğer sahte takipçileriniz Instagram tarafından silinirse marka imajınızın da zedeleneceğini bilmelisiniz. Çünkü sizi organik olarak takip eden kişiler B2B markanızın sahte takipçi satın aldığını görmüş olacaklardır.

Etkileşim oranınız düşük olur

Instagram’da takipçi sayınızın yüksek olması B2B firmanızın hesabının büyük görünmesini sağlasa da aslına bakılırsa bu bir kamuflajdır. Instagram ve diğer sosyal medya platformlarının algoritmalarının temelinde etkileşimler yatmaktadır. Ancak sahte takipçiler size beğeni veya yorum getiremezler. Sahte takipçiler size etkileşim getiremedikleri gibi de mevcut etkileşim oranınızın da düşük görünmesine neden olmaktadır.

Mevcut etkileşim oranını hesaplarken gönderi başına düşen beğeni ve yorum sayısını takipçi sayısına bölmelisiniz. Örneğin; gönderi başına düşen beğeni ve yorum sayınızın 100, 10.000 de takipçiniz olduğunu ele alalım. Hesaplamamayı yaptığımızda etkileşim oranınız 0,01 olacaktır. Böyle bir etkileşim oranı, Instagram algoritmalarına içeriğin çok değerli olmayacağını gösterecektir. Sahte takipçiler bu oranı ciddi bir şekilde düşürdüğü için de markanıza yarardan çok zarar verecektir.

Sahte takipçiler hesabınızı spame açık hale getirir

Instagram’da sahte takipçi satın alırken kullanacağınız bazı sistemler hesabınıza erişim istemektedir. Bu da hesabınızın spam işlemlere açık hale gelmesine neden olmaktadır. Hesabınızın spame açık hale gelmesi de farklı hesaplarda kullanılmasına neden olacaktır. Bu şekilde marka imajınız da olumsuz etkilenecektir.

Bot hesaplara denk gelebilirsiniz

Instagram’da takipçi satın almak ile beraber etkileşim ve geri dönüşüm satan sistemler de bulunmaktadır. Ancak bu sistemlerin de sizleri olumsuz etkileyecektir. Özellikle de bot hesapların kontrolü sizin elinizde olmadığı için paylaşımlarınızın altına uygunsuz yorum yapan bot sistemlerine denk gelebilirsiniz. Hileli ve sahte bir etkileşim ile paylaşımlarınızı öne çıkartmak için hesabınızda markanızın aynı hizada durmak istemeyeceği olumsuz yorumlarla yan yana durabilirsiniz. Bunun da marka imajınızı ciddi bir şekilde etkileyeceğini bilmelisiniz.

Hesabınızın gerçek değerini ve performansını ölçümleyemezsiniz

Instagram’da takipçi satın aldığınızda etkileşim oranınızı doğru ölçümleyemezsiniz. B2B sektöründeki çalışmalarınızın gerçek performansını da ölçümleyemediğiniz için yatırım getirinizi de göremezsiniz. Bu da yaptığınız yatırımın ne kadar değerli olduğunu ya da değersiz olduğunu anlamanıza engel olacaktır.

Instagram’da gerçek bir değer yaratarak performansınızı ölçümleyebilmek için doğru stratejilerde bulunmanız gerekmektedir. Hesabınızın performansını ölçümleyemediğiniz gibi de bu stratejileri geliştirmeniz mümkün olmayacaktır.

B2B Pazarlama Yaparken Instagram’da Organik Olarak Takipçi Sayınızı Arttırmak

Instagram’da takipçi satın almak yerine hesabınızı organik olarak büyütmelisiniz. Bunun için de doğru stratejiler ve uzun süreli çalışmalar yürütmelisiniz.

Bu süreçte organik olarak takipçi sayınızı arttırmak için yapabileceğiniz çalışmaları şöyle listeledik:

  • Bir içerik planı hazırlayın
  • Düzenli olarak paylaşımlar yapın
  • Yüksek çözünürlüklü ve kaliteli paylaşımlara yer verin
  • Paylaşımlarınızda Instagram filtrelerini kullanın
  • Doğru hashtagler ile paylaşımlar yapın
  • Profilinizi doğru ve etkili bir şekilde doldurun
  • Reklam ve pazarlama çalışmalarında bulunun