B2B Sektöründe Instagram Profil Analizi
2 Aralık 2020
B2B Sektöründe Kurumsal Web Tasarımı
4 Aralık 2020

B2B Sektöründe Kampanyalar Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli?

B2B Sektöründe Kampanyalar Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli?

B2B sektörü içerisinde gerçekleştirilen pazarlama stratejilerinden biri de kampanyalardır. B2B firmaları, bu kampanyaları tasarlamak, hedef kitleye sunmak ve daha büyük bir kitleye ulaştırmak için pek çok çalışmalar yürütmektedir. Bu yorucu süreçte, kampanyayı başarıya ulaştırmak için kullanıcılara pek çok fırsatlar sunulmaktadır. Eğer siz de B2B sektörü içerisinde kampanyalar düzenlemek istiyor ancak nereden başlayacağınızı, nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmiyorsanız; bu yazımız ile bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yeni hedef kitleleri araştırmaya başlayın

B2B sektöründe yaz indirimlerinden kış indirimlerine kadar, yılsonu fırsatlarından Black Friday’e kadar pek çok kampanyalar düzenleyebilirsiniz. Bunun için de işe yeni hedef kitleler araştırarak başlamalısınız. Kampanyalarla beraber ulaşmayı planladığınız hedef kitlenin özellikleri ve beklentileri de değişiklik göstermeye başlayacaktır. Aynı zamanda alışveriş yapacak olan tüketicilerin de beklentileri ve ilgi alanları değişmeye başlayacaktır. Bu nedenle de mevcut hedef kitle ayarlarınız, düzenleyeceğiniz çeşitli kampanyalardan beklediğiniz geri dönüşümleri ve etkileşimleri alamayabilirsiniz. Tam olarak bu noktada, yeni hedef kitle arayışlarına girerek farklı hedeflemeler ortaya koymanız doğru bir yaklaşım olacaktır.

Kampanyalarınıza özel varış sayfaları hazırlayın

Kampanya döneminde satışa sunacağınız ya da öne çıkartacağınız ürünlerinizi farklı bir landing page üzerinde sergilemeniz oldukça önemlidir. Bu sayede kullanıcıları web siteniz üzerinden daha başarılı bir şekilde yönlendirebilirsiniz. Bunun yanı sıra ilgili kategorileri ve ürünleri burada sergileyerek, bu varış sayfaları üzerindeki SEO çalışmalarınızda organik olarak da bu sayfaya trafik çekebilirsiniz.

Hazırlayacağınız kampanya çalışmalarında, kullanıcıları da konuyla ilgili varış sayfalarına yönlendirmeniz bir hayli önemlidir. Böylelikle elde edeceğiniz geri dönüşümlerin ve etkileşimlerin artmasına katkı sağlayacaktır.

Kampanyalarınız ile ilgili anahtar kelimelere yer verin

B2B sektörüne yönelik kampanyalar oluştururken, kampanya başlıklarınızda ve alt metinlerinizde bu fırsat ürünlerine uygun anahtar kelimeler kullanmaya başlamanız gerekecektir. Bunun yanı sıra ürün sayfalarında ve site üzerindeki ilgili kategori sayfalarında da benzer yapıları kullanmanız faydalı olacaktır.

Bunlara ek olarak Long Tail anahtar kelime kullanımlarıyla kampanya dönemindeki arama sorgularına da ulaşabilirsiniz. Örneğin, ‘telefon aksesuarları’ gibi bir Long Tail anahtar kelime grubu, satın alma kararı verme aşamasındaki kullanıcılara ulaşma konusunda önemli bir rol oynamaktadır.

Reklam ve pazarlama çalışmalarına başlayın

Kampanya başlamadan ve başladıktan sonraki süreçte reklam ve pazarlama çalışmaları yürütmeniz oldukça etkili olacaktır. Bu reklam ve pazarlama çalışmalarını da iyi ve doğru bir şekilde planlamanız bir hayli önemlidir. Reklam kampanyalarınızı, hangi aralıklarla ne tür içeriklere reklamlar vereceğinizi, hangi ürün ve hizmetlerinizi öne çıkartacağınızı, her reklama ayrılacak bütçeleri bir plan dahilinde oluşturarak belirlemeniz oldukça önemlidir.

Kampanyanız için reklam ve pazarlama planı hazırladığınız bu süreçte, uzun vadede ne tür çalışmalar yapacağınızı bilmelisiniz. Böylelikle her kampanya sonrasında elde ettiğiniz verilerle, bir sonraki reklam stratejilerinizi daha iyi hale getirebilirsiniz.

Hangi kanallara başvuracağınıza karar verin

Kampanyalarınızın sonuçlarının daha etkili olmasını sağlamak için size en iyi sonuçları getirecek kanallar üzerine yoğunlaşmanız bir hayli önemlidir. Bunun için de çeşitli sosyal medya platformlarından yararlanabilirsiniz. Facebook, Instagram, Twitter gibi platformlar üzerinde reklam kampanyaları düzenleyebilirsiniz.

Adwords reklamlarını ve diğer dijital pazarlama kanallarını dikkate alarak sizin için en etkili olan platformu bulmanız gereklidir. Bunu sağlamak için de daha önceki kampanya çalışmalarınızdan yardım alabilirsiniz. Bu çalışmalardaki verilerin analizini yaparak firmanıza en çok etkileşim ve geri dönüşüm getirecek kanalları bulabilirsiniz.

Kampanya reklamlarınızda mobil cihazları kullanın

Kullanıcıların mobil cihaz kullanım alışkanlıkları gün geçtikçe artmaktadır. Bu nedenle B2B sektöründe, B2B yazılımı sayesinde kampanyalar düzenlediğiniz süreçte, reklam çalışmaları yürütürken mobil cihazları da kullanmalısınız. Burada reklam kampanyalarınızın hedeflemelerini yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra mobil reklamları da göz önünde bulundurmalısınız. Böylelikle kampanya çalışmalarınızı daha geniş bir kitleye ulaştırarak satın alma oranlarınızı arttırabilirsiniz.