B2B Pazarlama Yaparken Instagram’da Takipçi Satın Almak
5 Aralık 2020
B2B Sektöründe Hassas Kargolama Sürecinin Önemi
8 Aralık 2020

B2B Sektöründe Kış Sezonu İçin Verim Arttırma Yöntemleri Nelerdir?

B2B Sektöründe Kış Sezonu İçin Verim Arttırma Yöntemleri Nelerdir?

Kış sezonu içerisinde ve 2020’nin yavaş yavaş sonuna geldiğimiz günlerdeyiz. Sezonluk ürünlere olan talep artacağı gibi yılbaşı kampanyalarının da önem kazanacağı bir süreçteyiz. B2B sektörü içerisindeki firmalar da yoğun geçecek bu kış sezonunda daha fazla geri dönüşüm alarak verimlerini arttırabilirler. Ancak bunun için B2B firmalarının üzerinde durmaları gereken bazı yöntemler ve birtakım çalışmalar bulunmakta. Biz de yazımızda bu yöntemleri ele alacağız.

Kış sezonu ürünlerinizi hazırlayın

Kış sezonu içerisinde öne çıkartacağınız ürünlerinizi öncelikli olarak belirlemelisiniz. Kış sezonu boyunca öne çıkacak ve talep görecek ürünleri belirleyerek varış sayfalarınızı da hazırlamaya başlamanız oldukça önemlidir. Özellikle de kazak, hırka, mont, kaban ve benzeri kışlık ürünleri öne çıkartabilirsiniz. Bunların yanı sıra atkı, şapka ve eldiven gibi kışlık aksesuarları da bu kategorinin içine alabilirsiniz. Ürünlerde nasıl bir fiyatlandırma ve kampanya sunacağınızı hazırlayarak planlayabilirsiniz.

Site üzerindeki kullanıcı deneyimlerini arttırın

B2B sektöründe kış sezonu için verim arttırma yöntemlerinden biri de site üzerindeki kullanıcı deneyimlerini arttırmaktır. Bu süreçte B2B web siteniz üzerindeki kullanıcılara iyi bir deneyim sunarak ziyaretçilerin daha rahat bir şekilde alışveriş yapmalarını sağlayabilirsiniz. Böylelikle daha fazla geri dönüşüm alarak verimlerinizi arttırabilirsiniz.

Bundle ürünler hazırlayın

Kış sezonunda verim arttırmak için bundle ürünler hazırlamak oldukça etkili bir yöntemdir. Bundle ürünler, birden fazla ürünün bir paket haline getirilerek satışa sunulmasıdır. Bu ürünler indirimli fiyatla satıldığı için kullanıcılara daha cazip gelmektedir. Bu şekilde tüketiciler hem kendi kullanımları için hem de hediye etmek için bundle ürünlerden yararlanabilmektedir. Siz de tüketicilerin satın alma kararlarını etkilemek için bu yöntemden yararlanabilirsiniz. Böylelikle hem elinizdeki stokları eritebilir hem de ortalama sepet tutarınızı arttırabilirsiniz.

Upsell çalışmalarına hazırlanın

Kış sezonu sürecinde veriminizi arttırmak için yapılacak yöntemlerden biri de upsell çalışmalardır. Diğer bir deyişle çapraz satış anlamına gelmektedir. Upselling, tüketiciyi almayı planladığı bir ürünün bir üst modelini, daha kalitelisini ya da daha yüksek fiyatlısını almaya ikna etmektir. Bu noktada kış sezonu ile ilgili ürünleri doğru kategorize etmeniz ve ürün sayfalarınızda ilgili ürünler seçeneğinde upsell yapabileceğiniz ürünleri listelemelisiniz. Bu sayede web sitenizi ve ürün sayfalarınızı ziyaret eden kullanıcıları daha üst model ürünlere yönlendirebilir ve satın almaya teşvik edebilirsiniz.

Bunun yanı sıra kış sezonu ile ilgili ürünler kategorisinde ürünle beraber satılabilecek aksesuar ve benzeri ürünleri de listeleyebilirsiniz. Örneğin; kışlık dış giyimin yanında atkı ve şapka gibi aksesuarları da karşılarına çıkarabilirsiniz. Böylelikle ilgili aksesuarlar sayesinde ortalama sepet tutarınızı arttırabilirsiniz.

Kargo gönderim seçeneklerinizi öne çıkarın

B2B sektörü içerisinde yapılan alışverişlerde kargo gönderim seçenekleri tüketicilerin satın alma kararlarını doğrudan etkileyen ve verimliliği arttıran faktörlerden biridir. Ücretsiz kargo seçeneğinin yanı sıra aynı gün teslimat, hızlı gönderim gibi farklı alternatiflerin de olması tüketiciler açısından bir hayli önemlidir.

Kış sezonu boyunca pazarlama çalışmalarınızda bu kargo seçeneklerini öne çıkararak, tüketicilerin satın alma kararlarını etkileyebilirsiniz. Böylelikle daha fazla geri dönüşüm alarak bu süreçte elde edeceğiniz verimi arttırabilirsiniz.

Influencerlar ile reklam ve işbirliği çalışmaları yapın

Kış sezonu ile ilgili ürün tanıtımlarınız için influencer gibi tanınmış kişi ve hesaplarla reklam ve işbirliği yapmanız B2B sektöründe veriminizi arttıracak yöntemlerden biridir. Tanınmış kişi ve hesaplarla işbirlikleri yaparak marka ve ürünlerinizi daha önce ulaşamadığınız kullanıcılara da ulaştırabilirsiniz.

Influencer gibi farklı kişiler ile işbirliği içerisinde olmak, onların hedef kitlelerine göre farklı ürünleri öne çıkartacak kampanyalar oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Aynı zamanda genel olarak kış sezonuna özel düzenleyeceğiniz kampanyalarınızı bu hesaplar aracılığıyla duyurabilirsiniz. Farklı hedef kitlelere göre farklı ürünleri öne çıkartmanız, daha hedefli erişimler sunacağı için alacağınız geri dönüşümlerde de artış sağlayacaktır.