B2B Sektöründe Kış Sezonu İçin Verim Arttırma Yöntemleri Nelerdir?
7 Aralık 2020
Geri Dönüşümler B2B Sektöründe Nasıl Arttırılır?
9 Aralık 2020

B2B Sektöründe Hassas Kargolama Sürecinin Önemi

B2B Sektöründe Hassas Kargolama Sürecinin Önemi

 B2B sektöründe hassas kargolama süreci, siparişin sağlam bir şekilde tüketiciye ulaşmasının ardından tamamlanır. Ürünün teslimatı sırasında yaşanabilecek problemler, siparişin hasarlı bir şekilde ulaşması, paketin özensiz hazırlanması ya da yanlış ürün gitmesi bu süreç sonrasında müşteri memnuniyetini ciddi bir şekilde etkileyebilir. Müşteri memnuniyetinin artması ve siparişlerinizin doğru bir şekilde tüketicilere ulaşmasında hassas kargolama süreci önemli bir rol oynamaktadır.

Özellikle de 2020 yılının başlarından itibaren tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi döneminde hassas kargolama oldukça önemlidir. Bu konudaki tüm tedbirlerini arttıran B2B sektörü, hassas kargolama sürecinde de birtakım çalışmalar sürdürmektedir. Bunu sürdürebilmeniz için yazımızda sizinle bazı ipuçlarından bahsedeceğiz.

Siparişlerinizi iyi analiz edin

B2B sektöründe hassas kargolama süreci içerisinde paketleme yapmadan önce sattığınız ürünleri iyi bir şekilde analiz etmelisiniz. Bazı ürünler kutu ile bazı ürünler ise ambalaj paketleriyle gönderileceği siparişlerinizi iyi analiz etmeniz önemlidir. Örneğin, B2B sektöründe giyim üzerine satış yapıyorsanız bu ürünü ambalaj paketleriyle göndermeniz mümkündür. Ancak kırılma riski olan bazı siparişleriniz de olacaktır. Elektronik eşyalar, cam ürünler gibi kırılma riski olan ürünleri kutu paketlerle göndermeniz gereklidir. Bunların yanı sıra yanlış ürün paketlememeye de dikkat etmelisiniz. Özellikle kampanya süreçlerinde yaşanacak yoğunluklardan dolayı yanlış ürünü gönderimi olabilir. Yanlış ürün gönderimi de iade oranlarınızı arttırarak müşteri memnuniyetini olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle de web sitenizde sattığınız ürünleri iyi bir şekilde analiz ederek farklı paketleme seçeneklerini de ele almanız gerekir.

Paketleme malzemelerinizi dikkatli seçin

B2B sektöründe hassas kargolama sürecinde dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de paketleme malzemelerinizin seçimidir. Paketleme yaparken ambalaj türünü kullanacaksanız, bu ambalajların kargo sırasında yırtılabileceğini göz önünde bulundurmalısınız. Ambalajı yırtılan gönderiler, hasarlı gönderi sayılabileceği için iade oranlarınız artabilecektir. Bu nedenle çalıştığınız kargo firmasıyla ilgili bu konuda görüşmeli ve ambalajlarınız için sağlam malzemeleri seçmelisiniz.

Paketleme yaparken kutu paketleri tercih edecekseniz de kutularınızın sağlam olduğundan emin olmalısınız. Kolay yıpranan ya da delinebilen kutular, bu süreçte sizi zora sokacaktır. Bu nedenle de kullandığınız kutu malzemelerini seçerken özen göstermelisiniz.

Hassas kargolama sürecini videolar ile anlatın

B2B sektöründe tüketiciler tarafından en çok merak edilen aşamalardan biri hassas kargolama sürecidir. Bu süreçte tüketicilerin merakını gidermek amacıyla videolu anlatımlar yapabilirsiniz. Bu videoları da B2B web sitenizde ve sosyal medya platformlarınızda paylaşabilirsiniz. Paylaşımlarınızı da öne çıkanlar kısmında sabitleyebilirsiniz. Böylelikle profilinizi ziyaret edecek kullanıcılarınızı da bu konuda bilgilendirebilirsiniz.

Özellikle de koronavirüs salgınıyla savaştığımız bu dönemde kargolama sürecinin videolar ile anlatılması doğru bir yaklaşım olacaktır. Bu videolarda ürünlerin paketlendiği ortamın dezenfekte edildiğinden bahsedebilirsiniz. Ürünleri paketleyen ekibin maske ve eldiven kullandığını da videoda göstererek hijyen kurallarına uyulduğundan da bahsedebilirsiniz. Böylelikle tüketicilerin pandemi sürecinde tedirgin olmadan akıllarında soru işareti kalmadan B2B markanızdan alışveriş yapmalarını sağlayabilirsiniz.

Kargo gönderim seçeneklerinizi tüketicilere sunun

B2B alanı içerisinde yapılan alışverişlerde kargo gönderim seçenekleri oldukça önemlidir. Kargo gönderim seçenekleri, tüketicilerin satın alma kararlarını etkileyebileceği gibi müşteri memnuniyetini arttırmada da büyük bir rol oynamaktadır. Bu nedenle tüketicilere birden fazla kargo gönderim seçeneği sunmalısınız. Ücretsiz kargo seçeneğinin yanı sıra aynı gün teslimat, hızlı gönderim gibi farklı seçeneklere yer vermelisiniz. Özellikle de market alışverişleri gibi kısa sürede teslim edilmesi gereken ürünlerde hızlı teslimat seçeneğiniz ile 1-2 gün içerisinde tüketiciye ulaştırabilirsiniz.

SMS ya da mail yoluyla bilgilendirme yapın

B2B sektöründe hassas kargolama sürecinde yapılması gereken önemli noktalardan biri de tüketicilerin bilgilendirilmesidir. Tüketiciler satın aldıkları ürünlerin sipariş durumunu merak edecekleri için onları SMS veya mail yoluyla bilgilendirebilirsiniz. Böylelikle tüketicilerin B2B siteniz üzerinde siparişlerinin tedarik edilme, hazırlanma, kargoya verilme aşamalarını online olarak görebilmelerine yardımcı olabilirsiniz.