B2B Sektörü İçin 5 Etkili Strateji
1 Aralık 2020
B2B Sektöründe Kampanyalar Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli?
3 Aralık 2020

B2B Sektöründe Instagram Profil Analizi

B2B Sektöründe Instagram Profil Analizi

B2B sektörü içerisinde rakip firmaların Instagram platformundaki profil analizlerini yapmanız, onların pazarlama ve reklam stratejileri hakkında bilgi edinmenize yardımcı olacaktır. Rakip firmaların ne gibi çalışmalar yaptıklarını yakından görerek kendi stratejinizi ortaya koymanızı sağlayacaktır. Bunun yanı sıra Instagram profil analizi ile bir adım ileri gitmek ve rakiplerinizin önüne geçmek için neler yapabileceğiniz hakkında birtakım fikirlere sahip olmanıza katkısı olacaktır. Ancak B2B sektöründe rakiplerinizin ve kendinizin Instagram profil analizlerini yaparken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Biz de dikkat etmeniz gereken bu noktaları yazımızda ele aldık.

Profilinizdeki ‘hakkında’ kısmı

Instagram profil analizi yaparken öncelikli olarak profil fotoğrafının yanında yer alan hesabınızla ilgili bilgilerden bahsedeceğiniz ‘hakkında’ kısmını doldurmalısınız. Bu bölümde kısa bir açıklama metni, konum ve internet sitesi bilgileri bulunuyor. Burada ürün ve hizmetlerinizi tanımlayıcı bilgilerden, fiziki mağazanız varsa onun konum bilgisinden ve çalışma saatlerinizden bahsedebilirsiniz. Bahsettiğiniz bilgileri de emojiler ile destekleyebilirsiniz. Birçok firma burada sektörel bilgi ve marka sloganından bahsetmektedir. Siz de rakip firmaları inceleyerek onların hakkında kısmından örnek alabilirsiniz.

Instagram profilinizdeki hakkında kısmına B2B web sitenizin yönlendirme linkini koyabilirsiniz. Bu sayede profilinizi ziyaret eden kullanıcıları web sitenize yönlendirerek alışveriş yapmalarını sağlayabilirsiniz.

İlgi çekici bir profil fotoğrafı

Instagram profil analizi yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise profil fotoğrafıdır. Bu noktada ilgi çekici bir profil fotoğrafı hazırlamanız oldukça önemlidir. Bunun için de rakip firmaların profil fotoğraflarını nasıl kullandıklarını inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz. Bir ürün özelinde mi görsel kullandıklarına yoksa logolarını mı öne çıkarttıklarına bakabilirsiniz. Buna ek olarak logo sembollerinin mi yoksa isimlerinin mi profil fotoğrafında yer aldığına dikkat edebilirsiniz.

Instagram profil fotoğrafı, kullanıcıların hesabınızı ve B2B markanızı tanımalarında önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle de markanızı en iyi yansıtacak ve kullanıcıların kolaylıkla sizi bulmalarını sağlayacak bir profil fotoğrafı tercih etmelisiniz. Aynı zamanda tercih ettiğiniz profil fotoğrafı, kullanıcıların akıllarında kalıcı, dikkatlerini çekici bir fotoğraf olmalıdır.

Organik takipçi sayısı

Instagram analizi yaparken, rakip firmaların takipçi sayılarını dikkate almanız bir hayli önemlidir. Takipçi sayısının kimi zaman yanıltıcı bir faktör olduğunu bilmelisiniz. Çok fazla sayıda takipçinin her zaman markanın başarılı olduğunu göstermediğini anlamalısınız. Çünkü kimi zaman firmalar takipçi satın alma işlemleri ile hesaplarının takipçi sayılarını arttırabiliyorlar. Bu noktada hesabın takipçilerinin ne kadarının gerçek olduğunu anlayabilmek için de etkileşim ve geri dönüşüm oranlarına bakmak gerekiyor. Genel olarak etkileşim oranlarının %10 seviyelerinde olması iyi olarak değerlendirilmektedir. Yüksek sayıda takipçiye sahip ancak gönderileri çok az etkileşim ve geri dönüşüm alan bir hesabın takipçileri sahte olabilmektedir. Çünkü sahte takipçili hesaplarda etkileşim oranı %10’un altındadır.

Instagram içerik paylaşımları

Instagram profil analizi sürecinde, rakip B2B firmalarının içerik paylaşımlarını incelemeniz bir hayli önemlidir. Onların nasıl bir içerik stratejileri olduğunu, hangi içerik konularına daha fazla ağırlık verdiklerini inceleyebilirsiniz. Bu sayede rakiplerinizin içerik stratejileri hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Rakip firmaların ne sıklıkla paylaşım yaptıklarını da incelemeniz oldukça önemlidir. Paylaşım sıklıkları, sosyal medyalarına ne kadar zaman ve ne kadar bütçe ayırdıkları hakkında size bilgi verecektir.

Etkileşim ve geri dönüşümler

Instagram profil analizi sürecinde dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de gönderilerin aldıkları etkileşim ve geri dönüşüm oranlarıdır. Bu noktada rakip firmaların gönderi başına ortalama olarak ne kadar etkileşim aldıklarını takip etmelisiniz. Etkileşim ve geri dönüşüm oranları, rakip firmanın takipçileriyle ne kadar iyi bir iletişim kurduğunu ve içerik paylaşımlarında ne kadar dikkat çekici olduğunu göstermektedir.

Bu süreçte kendi etkileşimlerinizle rakiplerinizi kıyaslayabilirsiniz. Onlardan daha fazla etkileşim almak için nasıl bir iletişim stratejisi kuracağınızı belirleyebilirsiniz. Bunun yanında içerik stratejileri de geliştirebilirsiniz.