B2B Sektöründe Bilmeniz Gereken Instagram Terimleri
30 Kasım 2020
B2B Sektöründe Instagram Profil Analizi
2 Aralık 2020

B2B Sektörü İçin 5 Etkili Strateji

B2B Sektörü İçin 5 Etkili Strateji

B2B stratejileri, dijital tüketicinin satın alma davranışlarını etkileyecek dijital pazarlama yöntemlerini uygulamayı gerektirmektedir. Online ortamda alışveriş yapan kullanıcıların neyi neden tercih ettiğini bilmek için kullanıcı deneyim analizleri bir hayli önemlidir. B2B sektörü içerisinde strateji belirlerken yol haritasının ışığı kullanıcı deneyimleridir. Bir B2B web sitesine trafik çekmek, sitede satış yapmak veya müşterilerin memnuniyetiyle ilgili yorumlarla dönüş yapmak için doğru stratejiler tercih edilmesi gereklidir.

Ortaya çıkan yeni trendler ve değişen teknolojiler de B2B sektörü içerisindeki stratejilere yön veren etkenlerdir. Biz de bu yazımızda B2B sektörü için etkili stratejilerden bahsedeceğiz. Siz de yıl içerisinde hangi B2B stratejilerinin daha fazla işe yarayacağını merak ediyorsanız yazımızdaki en önemli stratejileri inceleyebilirsiniz.

Kullanıcılarınızla iletişim içerisinde olun

B2B sektörü içerisinde kullanıcılarınızla iletişim içinde olmanız bir hayli önemlidir. Bu nedenle gerek web sitenizden alışveriş yapan gerekse de sitenizin e-bültenine abone olan ziyaretçilerinizle mutlaka iletişim içerisinde olmalısınız. Bunun için de e-mail gönderimlerinden yararlanabilirsiniz. B2B pazarlama stratejilerinde e-mail gönderimleri önemli bir yer tutmaktadır. Bu hem B2B sitenizin ziyaretçi sayısının artmasına hem de bununla bağlantılı olarak satışlarınızın artmasına yardımcı olacaktır.

İstatistiklere göre online alışveriş yapanların %70’i indirim fırsatlarından haberdar olmak istemektedir. E-mail gönderimleri ile de müşterilerinize doğrudan ulaşarak onları kampanyalarınızdan, fırsatlarınızdan ve firmanızdan haberdar edebilirsiniz.

Gerçekleştirdiğiniz tüm çalışmalarda markanızı öne çıkarın

Etkili bir strateji uygulayarak B2B firmanızı başarıya götürmek için gerçekleştireceğiniz tüm çalışmalarda B2B firmanızı ve markanızı ön plana çıkarmanız önemli bir rol oynamaktadır. Gerçekleştireceğiniz tüm çalışmalar, kullanıcıların sizi tanıması, B2B firmanıza ve markanıza karşı aşina olması ve gözlerinde bir imaj oluşturması için önemlidir. Markanızın web sitesi üzerindeki slogan ve logolarınızı, sosyal mecralarda ve diğer platformlarda yaptığınız reklam ve pazarlama çalışmalarınızda da kullanarak markanızı ön plana çıkarmalısınız. Buna ek olarak gerçekleştirdiğiniz tüm çalışmalarınızda aynı iletişim dilini kullanmanız ve içerikleriniz üzerinde de bir süreklilik sağlamanız başarılı bir marka yaratma açısından bir hayli önemlidir.

Ürün ve hizmetlerinizde özgün ve bilgilendirici açıklamalara yer verin

B2B sektörü içerisinde etkili stratejilerden biri de ürün ve hizmetlerinizde özgün ve bilgilendirici açıklamalara yer vermenizdir. Ürün ve hizmetlerinizde ne kadar özgün ve bilgilendirici açıklamalar bulundurursanız potansiyel müşterilerin sizden alışveriş yapma ihtimali de yüksek olacaktır. Çünkü potansiyel bir müşteri ürününüzü satın almadan önce o ürünün tam olarak neye yaradığı, kullanım alanları, ürün özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyeceklerdir. Siz de onlara ister görsel olarak ister metin halinde aradıkları bilgileri sunabilirsiniz.

Upselling yöntemini kullanın

B2B sektörü içerisinde etkili stratejilerden biri de upselling yöntemidir. Diğer bir deyişle çapraz satış anlamına gelmektedir. Upselling yöntemi, bir ürünü tüketiciye satarken bunun yanı sıra da o ürünle alakalı veya onu tamamlayan bir ürünü de satmayı amaçlayan yöntemle benzerlik gösterse de bundan farklı bir yöntemdir. Bu yöntem ile web sitenizde sattığınız bir ürünün daha üst modelini, daha kalitelisini veya daha yüksek fiyatlısını satışa çıkarabilirsiniz. Satışa çıkardığınız bu ürünleri tavsiye edilen ürünler, benzer ürünler gibi başlıklar altında toplayarak kategorileştirebilirsiniz.

Markanızı sosyal medya platformlarına taşıyın

B2B sektörü içerisinde etkili pazarlama stratejilerinden biri de markanızı sosyal medya platformlarına taşımaktır. Bunun için de Instagram, Facebook gibi sosyal medya platformlarından faydalanmak doğru bir yaklaşım olacaktır. Siz de markanızı bu platformlara taşıyarak yine bu platformlar üzerinde doğru zamanda yapacağınız doğru paylaşımlar; kaliteli, ilgi çekici ve müşteri odaklı görseller ve doğru hashtag kullanımı gibi yöntemlerle B2B web siteniz için satışları arttırıcı önemli bir pazarlama aracı olarak kullanabilirsiniz. Böylelikle daha geniş bir kitleye ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra da daha fazla etkileşim ve geri dönüşüm elde edebilirsiniz.