B2B Pazarlama için Linkedln’de Başarının Yolu
8 Ekim 2020
B2B’de En Önemli Adımlar
9 Ekim 2020

B2B Sektöründe İlk Adımlar Nasıl Atılmalı?

B2B Sektöründe İlk Adımlar Nasıl Atılmalı?

B2B sektörüne yeni başlayanların kafasında birçok soru bulunur. Başlamadan önce mutlaka iyi bir araştırma ve plan gerekmektedir. B2B alanındaki gelişmeler sık sık takip edilmelidir. Bu alan her geçen gün gelişen ve ilerleyen bir alandır. Önü açık olarak tabir ettiğimiz B2B’de başarı hızlı bir şekilde gelmez. Bu yüzden sabırla çalışmalara devam etmek gerekir. Aşağıda yapılacak ilk işlemlerin neler olduğu sizlerle paylaşılmaktadır. Dikkatle takip ederek neler yapabileceğinizi ve rakiplerinizi nasıl geride bırakabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Düzenli Bir Web Site Kurun

Düzenli bir web siteden kastımız, kullanıcıların aradıklarına hemen ulaşabileceği bir site kavramıdır. Bunun için de en önemli detay sade bir site tasarımıdır. Göz boğan renklerle doldurulmuş, geç açılan siteler bir karmaşa sebebidir. Kullanıcı bu düzensizlikten rahatsız olarak sitenizi terk eder. Sitenizde müşterilerin daha fazla durabilmesi için sade ve kullanışlı bir siteye ihtiyacınız vardır. Bunun için iyi bir alt yapıyla desteklenmesi gerekmektedir. Web tasarım uzmanlarından bu konuda yardım alabilirsiniz. Müşterilerin sitenizden memnun kalabilmesi için mutlaka önemli butonları öne çıkarın. Bu butonlar sepete at, ödeme yap, satın al gibi butonlar olabilir. Ayrıca müşterilerinizin üye olmadan alışveriş yapamayacaklarını ifade edin. Çünkü üye olan müşterilere özel indirimler yapabilirsiniz.

Güvenilir Ödeme Alt Yapısı Oluşturun

Web siteniz içerisinde müşterilerinizin en fazla dikkat edeceği noktalardan biri de ödeme alt yapısının sağlam olmasıdır. Ödeme alt yapısının sağlam olduğuna müşterilerinizi inandırmanız gerekecektir. Bununla ilgili güvenilir bir yazı paylaşabilirsiniz. Bunun yanında ödeme seçeneklerinde de farklılıklar yaratmanız gerekecektir. Özellikle kredi kartıyla öde seçeneği mutlaka bu sektör içerisinde yer almalıdır. Çünkü kredi kartıyla yüksek rakamlar takside bölünerek ödenebilmektedir. Müşteriler B2B sisteminde toplu alımlar gerçekleştirdiğinden ödeme miktarı da artmaktadır. Bu yüzden onlar için en büyük kolaylık kredi kartıyla ödeme seçeneğidir.

İyi Bir Ekip Kurun

İyi bir ekip B2B’de yol almanın en önemli detayıdır. Ekip çalışanlarınızın B2B ile ilgili ne kadar bilgiye sahip olduğu çok önemlidir. Bu yüzden bu konuda donanımlı ve tecrübeli kişilerle anlaşırsanız çok daha hızlı yol alabilirsiniz. Ekibiniz özgün içerikler ve yaratıcı içerikler yayımlayarak sitenizi sürekli aktif tutmalıdır. Bunun yanında ekibin sürekli stokları takip etmesi ve bildirmesi gerekmektedir. Ekip içerisinde yaşanan kopukluklar başarısız olmanıza neden olacaktır. Bu yüzden ekibinize sık sık seminerler vererek birbirlerine bağlı olmalarını sağlayın.

Marka Bilinirliğinizi Arttırın

Sektörel anlamda tanınmak, bilinmek en önemli detaylardan biridir. Bunun için de bir marka olarak logo çalışmaları yapmanız ve kendinize ait bir slogan oluşturmanız gerekmektedir. Bu sayede kısa sürede hafızalarda yer edinebileceksiniz. Markalaşmak müşterilerin size olan güvenini de arttıracaktır. Güven duygusu size sadık müşterilerin var olmasını sağlayacaktır. Markanızı sık sık ön plana çıkarmak için çalışmalar yapabilirsiniz. Bu çalışmalarınızdan da web sitenizde sık sık bahsedebilirsiniz. Bu sayede müşterileriniz nasıl çalışmalar yaptığınızı görerek, ihtiyaçlarına cevap bulabilecektir.

Sosyal Medya Etkinlikleri Yapın

Web sitenizde aktif olduğunuz kadar sosyal medyada da sık sık aktif çalışmalar yapmanız gerekmektedir. Bunun için de bir hesap açarak paylaşımlar yapmanız gerekir. Özellikle videolu içerikler yayımlayarak müşterilerinizin dikkatini çekebilirsiniz. İçeriklerin hazırlanması noktasında rakip firmaların neler yaptığına bakarak ilham alabilirsiniz. B2B alanında ün yapmış kişilerin sözlerinden faydalanabilirsiniz. Gündemi takip ederek sürekli güncel kalmak çok önemlidir. İçeriklerinizi düzenli olarak paylaşın ve müşterilerinizin sorularına yanıtlar verin. Canlı yayınlar yaparak müşterilerinizle iletişim kurun. Direkt olarak müşteriyle yapılan iletişimler çok faydalı olacaktır. Müşterilerden gelen öneriler doğrultusunda onların ihtiyaçlarına cevap veren nitelikte içerikler oluşturabilirsiniz. Müşterileriniz onlar için faydalı olan içerikleri okuyarak size daha fazla güven duyacaktır. Bütün sosyal medya ağlarına üye olmanız ve aktif kalmanız çok önemlidir. Potansiyel müşterilerinize bu alanlardan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.