B2B Sektöründe İlk Adımlar Nasıl Atılmalı?
8 Ekim 2020
B2B’nin Şirketlere Sağladığı En Kritik Faydalar
13 Ekim 2020

B2B’de En Önemli Adımlar

B2B’de En Önemli Adımlar

B2B alanında başarıya gidebilmek için firmalar veya şirketler bazı stratejileri gözden geçirmelidir. Bu alandaki bilgi birikimi rakipleri elemek için son derece önemlidir. Her geçen gün gelişen teknolojiye ayak uyduran ve güncel kalan şirketler varlığını sürdürebilmektedir. B2B alanında bazı aşamalar vardır ki çok önemlidir ve muhakkak dikkat edilmesi gerekmektedir. Bizler de bu yazımızda B2B için kritik bazı adımlardan bahsettik. Gelin beraber neler yapabileceğimize göz atalım.

İyi Bir Ekibin Varlığı

B2B alanında iyi bir ekibin varlığı son derece önemlidir. Bu ekibin varlığı için seçeceğiniz kişileri bazı süzgeçlerden geçirmeniz gerekecektir. Bilgi birikimi ve tecrübe son derece önemli ayrıntılardır. Ekibinizin bilgi birikimini arttırabilmek adına onlara eğitimler verebilirsiniz. Güler yüzlü, durum kurtaran bireyler seçmeniz çok önemlidir. Bu sayede kriz zamanlarını bile iyi bir şekilde atlatabilirsiniz. Ekibinizin koordine çalışması, birbiriyle iletişimde olması çok önemlidir. Bu konuda sık sık onlara yardımcı olabilirsiniz. Ekip bu işte bel kemik diyebiliriz. Büyüyebilmeniz ve markalaşabilmeniz iyi bir ekibin varlığına dayalıdır.

Yaratıcı ve İlgi Çekici İçerik Oluşturma

B2B sisteminde en fazla zorlanılan konuların başında içerik üretmek gelir. İçerik üretirken müşteri ihtiyaçlarına yönelmeniz çok daha hızlı sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Müşterilerin sorduğu sorulardan onların ihtiyaçlarını anlayabilir ve bunlar üzerine içerikler üretebilirsiniz. Ayrıca rakip analizleri yaparak gündemde en fazla üretilen içerikleri görebilir, kendinize göre bir strateji geliştirebilirsiniz. Bu konuda güncel bilgilerden faydalanmak son derece önemlidir. İçeriklerinizi uzun tutmaya ve anlaşılır cümleler kurmaya da özen gösterin. Bu sayede Google üzerinde ön plana çıkma şansınız artacaktır. İçeriklerinizde doğru anahtar kelimeler kullanarak iyi bir SEO çalışması yapabilirsiniz. SEO çalışmaları rakiplerinizin önüne geçmeniz açısından son derece önemlidir. İçeriklerinizde kendi firmanızdan, neler yaptığınızdan, ürünleri nasıl tedarik ettiğinizden de bahsedebilirsiniz. Bu durum müşteri güveni kazanmanıza yardımcı olacaktır. Sizin de en fazla ihtiyacınız olan sadık müşteriler bulmaktır.

Blog Sayfasının Varlığı

Ürün içerikleri dışında bilgi verici yazılar hazırlamanız müşterilerin size daha fazla güvenmesini sağlayacaktır. Bunun için mutlaka bir blog sayfanız olmalıdır. Blog sayfasının varlığı ne kadar kurumsal olduğunuzu da ortaya koyacaktır. Müşteriler hem kafasındaki sorulara sayfanızda yanıt bulur hem de size güven duyar. Bu alanda müşterilerinizle iyi iletişim kurabilirseniz markalaşma yolunda hızlı adımlar atabilirsiniz. Blog yazılarının 600 kelime altında olmaması çok önemlidir. Çünkü Google 600 kelim altındaki yazıları iyi olarak değerlendirmez. Ayrıca kopyala yapıştır gibi içerikler üretmekten kesinlikle uzak durun. Tamamen size özgü, sizi anlatabilecek yazılar yaratın. Bunun için ekibinizden yardım alabilirsiniz.

Sosyal Medya Aktifliği

B2B alanında başarıya gidebilmeniz ve potansiyel müşterilere ulaşabilmeniz için mutlaka sosyal ağlarda aktif olmanız gerekmektedir. Bütün sosyal medya ağlarına üye olarak, bu alanlarda içerikler paylaşmanız, takipçi kazanmanız gerekmektedir. Birçok kullanıcı sosyal medyayı aktif olarak kullanmaktadır ve ihtiyaçlarına bu alandan ulaşmaktadır. Bu yüzden sosyal medyanın büyük bir katkısı olacaktır. Özellikle Instagram B2B açısından en popüler ağlar arasındadır. Burada farklı hikayeler, video içerikler paylaşarak müşterilerinizle iletişim kurabilirsiniz. Ayrıca canlı yayınlar yaparak müşterilerin sorularına cevaplar verebilirsiniz. Müşterileriniz onlarla ilgilenmenizden hoşlanacak ve size gereken değeri verecektir. Sosyal medyada aktif olurken belirli aralıklarla paylaşımlar yapmaya özen gösterin. Bir gün içerik paylaşıp 3 gün içerik paylaşmazsanız takipçilerinizi ve müşterilerinizi kaybedebilirsiniz. Çünkü müşteriler sizin aktif bir şirket olmadığınızı düşünür. Sistemi takip ederek yeniliklerden haberdar, yenilikçi bir firma olduğunuzu kanıtlamanız gerekmektedir. Bu yüzden içeriklerinizi kontrol ederek, sık sık paylaşın. Eskiden paylaştığınız bir içeriği biraz daha geliştirerek sosyal medya ağlarından yeniden paylaşabilirsiniz. Müşteri önceden paylaştığınız bir şeyi unutmuş olabilir, onlara yeniden hatırlatmalar yapabilirsiniz. Ne olursa olsun mücadeleyi elden bırakmazsanız mutlaka başarı sizi bulacaktır. B2B alanında daha fazla bilgi için diğer yazılarımızı kontrol edebilirsiniz.