B2B Sektöründe Marka Değeri Nedir ve Nasıl Arttırılır?
11 Aralık 2020
B2B Sektöründe Etkili 6 Farklı Yol
14 Aralık 2020

B2B Sektörü İçin Sosyal Medya Yönetimi

B2B Sektörü İçin Sosyal Medya Yönetimi

B2B sektörü için etkili bir sosyal medya yönetimi, uzun vadede daha fazla geri dönüşüm sağlayacağı için oldukça önemlidir. Daha fazla kişiye erişim sağlamak ve ürün, hizmet ve markanızı daha fazla kişiye ulaştırmak için B2B sektöründe sosyal medya yönetimi yaparken bazı kurallara dikkat etmeniz ve bazı standartlar oluşturmanız yararlı olacaktır. Bu kural ve standartlar sosyal medya yönetiminde bir rehber olacağı için doğru bir şekilde bilinmesi ve uygulanması gereklidir. Peki, B2B sektörü için sosyal medya yönetimi nasıl olmalıdır? Nelere dikkat edilmelidir? Bu yazımızda B2B sektörü için sosyal medya yönetimi hakkında detaylı bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Profil bilgilerinizi güncel bir şekilde tamamlayın

B2B sektörü için sosyal medya yönetimi sürecinde öncelikli olarak yapmanız gerekenlerden biri profilinizi eksiksiz bir şekilde tamamlamak ve bilgilerinizi güncel tutmaktır. Profil bilgilerinizde B2B markanız, ürün ve hizmetleriniz hakkında bir açıklama metnine yer verebilirsiniz. Web site linkinizi de buraya ekleyerek kullanıcıları sitenize yönlendirebilirsiniz. Aynı zamanda iletişim bilgilerinizi de ekleyerek kullanıcıların size ulaşmalarını sağlayabilirsiniz.

Sosyal medya yönetimi sırasında dikkat çekici bir profil fotoğrafı da hazırlamanız gereklidir. Profil fotoğrafınızda markanızı yansıtan bir logo tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra da hikâye bölümleri için de öne çıkan sabitlenmiş hikâye içeriklerini de kategorize edebilirsiniz. Böylelikle de profilinizi ziyaret eden kişilere marka ve ürünleriniz hakkında bilgi verebilirsiniz.

Hedef kitlenizi belirleyin

B2B sektöründe sosyal medya yönetimi sırasında hedef kitlenizi belirlemeniz bir hayli önemlidir. Hedef kitlenizi belirlerken de kitleniz hakkında mümkün olduğunca bilgi toplamanız gerekir. Böylelikle onların beklentilerini ve ilgi alanlarını anlayarak daha iyi tanımış olacaksınız.

Hedef kitlenizi belirleyerek onları tanımanız; içerik stratejilerinizi, iletişim dilinizi, reklam kampanyalarınızı doğrudan etkileyeceği için bu süreçte özellikle bu konu üzerinde durmanız gereklidir. Zaman içerisinde de bu hususları kontrol ederek profilinizin büyümesinin nasıl bir doğrultuda olduğunu analiz edebilirsiniz. Bu sayede hedef kitleniz genişlemeye başladığında yeni stratejiler geliştirmeye de başlayabilirsiniz.

İçerik planınızı oluşturun

Sosyal medya yönetimi sırasında yapacağınız paylaşımlarla ilgili içerik planınızı oluşturmanız B2B sektöründe oldukça etkilidir. Ne tür içeriklere yer vereceğiniz, ne sıklıkla içerik paylaşımları yapacağınız, nasıl bir görsel tasarımlar oluşturacağınız bu noktada belirlemeniz gereken unsurlardır.

Sosyal medya yönetiminde içerik planınızı oluştururken farklı konseptlere yer vermelisiniz. Hikâye paylaşımlarınızın yanı sıra videolu içerikler için de ne gibi çalışmalar yapabileceğinize karar vermelisiniz. Bu tür içerikler Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında yüksek etkileşim ve geri dönüşüm sağlayacağı için içerik planınıza dahil etmelisiniz.

Çekiliş ve yarışmalar düzenleyin

B2B firmaları için sosyal medya platformlarına çok fazla ziyaretçi sağlamak ve organik trafik elde etmek için çekiliş ve yarışmalar düzenlemek doğru bir yaklaşım olacaktır. Sosyal medya kullanıcılarının ilgisini çekebilecek ve beklentilerini karşılayabilecek ürünler için çekiliş ve yarışmalar düzenleyebilirsiniz. Beğeni, takip, paylaşım ya da yorum gibi şartlar koyarak etkileşim ve geri dönüşüm elde edebilirsiniz.

Çekiliş ve yarışmalar düzenlerken bunu belirli zaman aralıklarıyla yapmanız da bir hayli önemlidir. Sık sık düzenleyeceğiniz bu etkinlikler kullanıcıları sıkabileceği gibi; uzun zaman aralıklarında düzenleyeceğiniz etkinlikler de sizi unutmalarına neden olabilecektir. Bu nedenle çekiliş ve yarışmalar düzenlerken ortalama bir zaman aralığına karar vermelisiniz.

Reklam ve pazarlama çalışmalarına odaklanın

B2B sektörü için sosyal medya yönetimi yaparken reklam ve pazarlama çalışmalarına odaklanmanız da gerekli çalışmalardan biridir. Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında ve web sitenizde reklam ve pazarlama çalışmalarını yürüterek hedeflediğiniz geri dönüşüme ulaşabilirsiniz.

Reklam ve pazarlama çalışmalarında doğru hedeflemeler yapmanız oldukça önemlidir. Reklam içeriklerinizi doğru seçmeniz ve doğru zamanlarda bu kampanyaları sunmanız, reklamlarınızın performansını ciddi bir şekilde arttıracağı için bu çalışmalar üzerinde durmalısınız.