B2B Sektörü İçin Sosyal Medya Yönetimi
12 Aralık 2020
B2B Sektöründe Yapılan Yanlışlar Nelerdir?
15 Aralık 2020

B2B Sektöründe Etkili 6 Farklı Yol

B2B Sektöründe Etkili 6 Farklı Yol

Her geçen gün büyüyen B2B sektöründe ilerleyebilmek için etkili stratejiler izlemeniz gereklidir. Bu stratejiler firmadan firmaya gösterir ama ortak yönleri de mevcuttur. Ortak yönlerinizi doğru bir şekilde ortaya çıkarabilecek etkili stratejileri iyi değerlendirebilirseniz firmanızı hedeflediğiniz noktaya kısa sürede getirebilmeniz mümkün. Biz de bu yazımızda sizler için harekete geçerek B2B sektöründe etkili 6 farklı yoldan bahsedeceğiz. Gelin birlikte neler yapabileceğimize göz atalım.,

Web sitenizdeki ‘hakkımızda’ bölümünü detaylandırın

B2B sektöründe yeni kitlelere ulaşmak ve onlarda güven kavramını oluşturabilmek kimi zaman zor olduğu için onlara markanız, ürün ve hizmetleriniz hakkında bilgi vermeniz gereklidir. Böylelikle sizi tanımalarını sağlayabilir, ne zamandır bu sektörü içerisinde yer aldığınızı ve ürünlerinizi nasıl temin ettiğinizi onlara gösterebilirsiniz.

B2B sektöründe güven kavramını karşı tarafa hissettirmek bir hayli önemlidir. Çünkü ortalama sepet tutarının yüksek olması ve toptan alışveriş yapılması gereklidir. Bunun için de web sitenizdeki ‘hakkımızda’ bölümünü detaylandırmalı ve açıklama metinlerinizi kapsamlı bir hale getirmelisiniz.

Hakkımızda bölümünde ürün ve hizmetlerinizle ilgili kısa bir açıklama metni oluşturabilirsiniz. Adres ve iletişim bilgilerinizi, çalışma saatlerinizi buraya ekleyebilirsiniz. Yaptığınız çalışmalardan, katıldığınız etkinliklerden, firmanızın misyonu ve vizyonundan detaylı bir şekilde bahsedebilirsiniz.

Site düzenine önem verin

B2B sektöründe site düzeniniz sizin kimliğinizi yansıtacağı için oldukça özen gösterilmesi gereken bir stratejidir. Müşteriler sitenizi açtıklarında karmaşık bir yapıyla karşı karşıya kalmamalıdır. Bunun için sade bir web site tasarımından faydalanabilirsiniz. Dikkat çekmesi gereken noktaları farklı renk tonlarıyla gösterebilirsiniz. Ancak sitede çok fazla farklı renk kullanmamaya dikkat ederek göz yormayan bir tasarım ortaya çıkarmalısınız. Bunların yanı sıra da ürünlerin hızlı bir şekilde alınabilmesi için miktarları hemen yan tarafında yazılmalı ve sepete at, hemen satın al gibi butonlar belirgin bir şekilde görünmelidir.

Kullanıcı sayfalarını kişiselleştirin

B2B web sitelerde kullanıcı sayfalarını kişiselleştirmek oldukça faydalı olacaktır. Bunun nedeni de, müşterilerinizin sizden alışveriş yaparken devamlılığı korumalarıdır. Onlar elinizdeki stoklar tükendiğinde aynı ürünlerin siparişlerini verebilirler. Bu durumda onların alışveriş süreçlerini yönetmek ve kolaylaştırmak için onlara kendilerine ait bir profil sunmanız gereklidir.

Müşterilerinize firma hesaplarında ayırımlar yapma hizmeti de sunabilirsiniz. Firma içinde birden fazla kişi ürün siparişi ile ilgilendiği zaman farklı kişiler olarak hesap oluşturulabilir ancak bunlar belli bir firmaya bağlı hale getirilebilir. Bu sayede hem müşterileriniz hangi çalışanın nasıl bir sipariş oluşturduğunu kontrol edebilir hem de farklı hesaplar üzerinden birden fazla şirket çalışanı sitenizden oluşturabilme imkanına sahip olabilir.

Kapsamlı site içi ürün arama özelliği ekleyin

B2B sitelerden kapsamlı site içi ürün arama özelliği en çok ihtiyaç duyulan özelliklerden biridir. Çünkü firmalar, farklı ürün veya hizmetleri aramak ve incelemek isteyeceklerdir. Bunun için de kapsamlı bir arama özelliğine sahip olmak gereklidir.

Site üzerindeki ürün veya hizmetlerinizin arama sonuçlarında hızlı bir şekilde kullanıcıların karşısına çıkmaları bir hayli önemlidir. Bu nedenle yanlış yazımları göz önünde bulundurmalı ve alternatif sonuçları da kullanıcılara sunmalısınız.

Gelişmiş filtreleme seçeneklerine yer verin

B2B sektöründe geniş bir ürün kataloğunuz mevcutsa gelişmiş bir filtreleme seçeneğine yer vermeniz doğru bir strateji olacaktır. Bunun için renk, teknik özellik, marka, model, cinsiyet ve fiyat gibi çeşitli filtreleme özellikleri sunabilirsiniz. Bu sayede müşterilerin aradıkları ürünlere daha kolay ulaşmalarını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda filtreleri sıfırlama gibi bir seçenek de sunarak değişikliklerin geri alınmasını sağlayabilirsiniz.

Navigasyon kolaylığı sunun

B2B sektöründe ürünlerinizin iyi bir şekilde kategorize edilmesi, bu kategorilere kolay bir şekilde ulaşabilmesi ve tüm kategorilere erişilebilmesi, sitenizin navigasyonunu kolaylaştıracak özelliklerdendir. Bu sayede müşteriler, site üzerinde daha hızlı ve rahat bir şekilde gezinerek sitenizi inceleme fırsatı bulabilirler. Bu durumda siz de hedeflediğiniz geri dönüşümü elde edebilirsiniz.