B2B Sektöründe Satışları Arttırmanı 6 Kritik Yolu
10 Aralık 2020
B2B Sektörü İçin Sosyal Medya Yönetimi
12 Aralık 2020

B2B Sektöründe Marka Değeri Nedir ve Nasıl Arttırılır?

B2B Sektöründe Marka Değeri Nedir ve Nasıl Arttırılır?

B2B sektöründe marka değeri, firmalarına yatırım yapmak isteyen girişimcilerin radarında olması gereken ve zaman içerisinde ortaya çıkan konulardan biridir. Bu konuda her markanın değerinin değişiklik göstereceğini bilmelisiniz. Sektörel bazdaki dinamiklerin yanı sıra firmanın zaman içerisinde yaptığı birtakım çalışmalar marka değerini arttıracak yatırımlardandır. Biz de bu yazımızda marka değerinden ve bu değerin nasıl arttırılması gerektiğinden bahsedeceğiz.

B2B Sektöründe Marka Değeri Nedir?

B2B sektöründe marka değeri; bir markayla, o markanın adıyla, simgesiyle bağlantılı ve bir firmaya veya firmanın müşterilerine ürün ve hizmet yoluyla sağlanan değeri arttıran ya da eksilten değerler bütünüdür. Diğer bir tanıma göre de marka değeri; markaya yapılan geçmiş pazarlama yatırımları sonucunda o markayla özdeşleşmiş olan değerler toplamıdır. Bu değer, firmanın yıllık ciro değerlerinin yanı sıra müşteri tabanı, tüketiciler ile olan iletişimi ve marka bilinirliğini de içerisine almaktadır.

B2B sektöründe yatırım yapmak isteyen girişimci firmaların marka değerini iyi anlamaları çok önemlidir. Bu değeri arttırmak için de birtakım çalışmalar yapmaları gereklidir. Bu çalışmaların uzun zaman alacağının da bilinmesi gerekir.

B2B Sektöründe Marka Değeri Nasıl Arttırılır?

Kullanıcıların gözünde bir marka imajı oluşturun

B2B sektöründe marka değerinizi arttırmak için kullanıcılarım gözünde bir marka imajı oluşturmalısınız. Marka imajı; ürün kişiliği ve hafızada oluşan çağırışımlar gibi belirleyici unsurları içerecek şekilde markanın algılanmasıdır. Diğer bir tanımla da tüketicilerin marka hakkında sahip olduğu inançlardır.

Marka değeri, marka imajını da içine alan geniş bir kavram olarak kabul edilmelidir. Marka imajı, yansıtılan marka hakkında algılamalarla tüketici zihninde oluşarak bu değeri oluşturmaktadır.

Hedef kitlenizin belirleyin

 B2B firmaları arasında marka değerinizi arttırmak için hedef kitlenizi belirlemeniz son derece önemlidir. Bunun için de öncelikli olarak ürün ve hizmetlerinizin hangi hedef kitleye yönelik olduğunu bilmelisiniz.

Marka değerini arttırmak için hedef kitlenizle olan ilişkilerinizin sağlam olması da oldukça önemlidir. Bunu sağlamak için de hedef kitlenizi iyi tanımanız ve onların beklentilerini anlamanız gerekir. Satış, reklam ve pazarlama çalışmalarınızı da bu yönde yürütmelisiniz.

Kaliteli müşteri hizmeti sunun

B2B sektöründe marka değeri müşteri tabanıyla doğru orantılı olduğu için satış öncesi ve sonrasında yüksek kaliteli ve her müşteriye aynı standartta hizmet vermeniz en doğru yaklaşımlardan biridir. Müşteri memnuniyeti de bu marka değerini etkilemektedir.

Hem web siteniz üzerinden hem de sosyal medya platformları üzerinden kullanıcılara destek olarak, Google Mesaj özelliği ile mobil arama yapan kullanıcılara yanıtlar vererek müşterilere kaliteli hizmet sunabilirsiniz. Bunun yanı sıra hızlı bir hizmet sunabilir ve tüketicilerin sorunlarına çözüm odaklı yaklaşabilirsiniz. Böylelikle de uzun vadede sadık müşteriler edinebilirsiniz.

Web sitenizdeki içerik sayınızı arttırın

B2B sektöründe marka değerini arttırmak için yapılması gereken çalışmalardan biri de internetteki görünürlüğünüzü arttırmaktır. Google gibi arama motorlarındaki ve çeşitli sosyal medya platformlarındaki içeriklerde farklı anahtar kelimelere yer vererek içerik pazarlama çalışmaları yapabilirsiniz. Bu sayede kullanıcıların internette markanızla ilgili daha fazla içerikle karşılaşmalarını sağlayabilirsiniz.

Sadık müşteri kitlesi oluşturun

Marka değerini arttırmak aynı zamanda sadık müşteri kitleleri oluşturmuş olmak demektir. Bir ürüne odaklanmak sadık müşterilere ulaşmayı mümkün kılmayabilir; ancak bir marka değeri oluşturarak sadık müşteri kitleleri edinilmesini kolaylaştırabilirsiniz.

Sadık müşteri kitlesi oluşturmak; markaya kattığı değerin yanı sıra sunulan hizmet kalitesine, standart hale gelen çözümlere ve teknik desteklere de katkı sağlayacaktır. Bir kez memnun ayrılan müşteriler de uzun vadede başka markalarla çalışmak istemeyeceklerdir.

Reklam ve pazarlama çalışmaları yürütün

Marka değerini arttırmak için en etkili yöntemlerden biri de reklam ve pazarlama çalışmalarıdır. Günümüzde reklam ve pazarlama çalışmalarına yatırım yapmanız gereklidir. Bu çalışmalara gerekli yatırımı yaparak yeni kitlelere ulaşabilir, ürün ve hizmetlerinizi onlara tanıtabilir ve bu çalışmalar sonrasında web sitenize trafik çekebilirsiniz.