b2b destek hizmeti
B2B Yazılımı ile Satış Arttırma Stratejileri
12 Haziran 2020
b2b destek hizmeti
B2B Destek Hizmeti Nasıl Olmalı?
14 Haziran 2020

B2B Müşterileri için Güncel Sosyal Medya Kılavuzu

b2b ile sosyal medya kılavuzu

b2b ile sosyal medya kılavuzu

B2B’nin birçok satış kolları vardır. Bu satış kolları arasında en hızlı dönüt aldığı ve kitle olarak da en geniş kesime ulaşma adına sosyal medyalar bulunmaz fırsattır. Elbette bu mecraları da doğru kullanmak için bazı metotları bilmekte fayda olacaktır.

Sosyal medya günümüzün belli bir saatini harcadığımız bir platformdur. Yediden yetmişe her kesim bu deneyimi yaşamıştır. Bu kadar insanın uğrak yeri olan sosyal mecralar, son dönemde pazar yeri olarak da sıklıkla kullanılmaktadır. Ürünlerin bilinmesi, tanıtılması ve tüketici ile anında iletişime geçme adına da büyük faydalar sağlamaktadır. Marka olma sürecinde de firmaların önemli bir adımı olmuştur. Bunun için de sosyal medyalardan da bir çalışma takvimi hazırlamanızda fayda olacaktır. Hazırlanan bu çalışmanın düzenli ve günlük olması firmanıza artı değer katan bir süreçtir. Günlük takipler, paylaşım amaçları, hedeflenen kitleye ulaşılıp ulaşılamadığı istatistliği yapılması gereken çalışmaların başında yer almaktadır. Ürünlerinizin artışında paylaşımlarınızın katkısını fark ettiğinizde ne kadar dikkatli paylaşım yapmanız gerektiğini göreceksiniz. B2B dünyası sizler için ticarette sosyal medya kılavuzu hazırladı. Bu kılavuz doğrultusunda kazancınızı ikiye katlayıp başarınızı arttırabilirsiniz.

Pazar yerinizi sosyal mecralara taşımak isteyen bir girişimcinin yapması gereken bazı ödev ve görevleri vardır. Sosyal medya günlük olarak takip edilmeli ve bunun için bir zaman ayrılmalıdır. Bilmeniz gerekenleri şöyle kısaca maddelersek şu şekilde olacaktır.

Güncel kalın

Sosyal medya kullanıcısı güncellik bekler. Çok önce yapılan bir paylaşımı dikkate almaz. Ürünün satış süresinin geçip geçmediği bu sayfanın hala kullanılıp kullanılmadığını bilemez. Bu sebeple sizin ile etkileşimi bırakır. Bununla birlikte gündem de olan konuların dışında kalmamanız bu süreçte önemli bir noktadır.

Belli aralıklarla paylaşım yapın

Sayfanızda yapacağınız paylaşımın belli bir durma süresi olmalıdır. Uzun süre aralıklar ile yapılan paylaşımların bir faydasını görmeniz mümkün değildir. Siz ne kadar online olursanız tüketici de sizinle etkileşime geçmede o kadar istekli olur. Belli aralıklarla arası çok soğumadan paylaşımda bulunmanız sizin yararınıza olacaktır. Bu süreçte ürün odaklı paylaşımlar yapmanız gerekmektedir. B2B yazılımı ile Paylaşımlarınız amacına uygun olmalıdır. Güncel kalmak ve günlük sık sık paylaşım yapmak önemlidir ama asıl önemli olan paylaşımlar arasında bir bütünlük olması ve ürün odaklı olmasıdır.

Tüketiciler ile sürekli etkileşimde kalmalısınız

Kullanıcılarla etkileşimde kalmanız onları diri tutmanızı sağlayacak bir yöntemdir. Paylaşımlara yorum yapın. Ya da yapılan her yoruma cevap verin. Gönderilerin altına sorulan sorulara önem verip geri dönüş sağlayın. Bunlar kullanıcının aktifliğini arttıracak bir metottur. Olumlu ya da olumsuz yorumlara aynı tutarlılıkta cevap vermeniz de son derece önemli bir husustur. Farklı bir sayfada da kendi reklamınızı yapmanız fayda sağlayacaktır. Aynı zamanda sizin hakkınızda yapılan paylaşımlara ya da yorumlara kayıtsız kalmayın. Gerekli gördüğünüz paylaşımları ya da yorumları kendi sitenizde paylaşın. Bu sizin reklamınızda önemli bir rol oynayacaktır.

Diğer siteleri takip edin

Bu süreçte sadece kendiniz ile bağlantıda kalmayın. Farklı siteleri de takip edin. Bu size rakiplerinizin neler yaptığı hakkında bilgi verecektir. Rakip firmalar neler paylaşmış hangi gönderileri beğenmiş gibi istatistikler size yol haritası sunacaktır. Bu sayede yaptığınız bir hata varsa bunu saptamış olacaksınız.

Kendi istatistliğinizi yapın

Hedef kitlenin hangi gönderiniz beğenip hangi gönderinizi beğenmediğinin takibi son derece önemlidir. Eğer bir yerde yaptığınız hata varsa onun fark edip düzeltmeniz için büyük bir fırsat sunmaktadır. Gelecekte hazırladığınız gönderiler arasında istatistikliğin altında kalan gönderilere benzeyen bir gönderi varsa kalitesini arttırabilir ya da istatistiğin üstünde olan paylaşıma benzetebilirsiniz.E-Tahsilat sistemi ile bunu destekleyin.

Birden fazla reklam performansı

Hangi reklamın ürününüzün satışını arttıracağını saptamanız gerekmektedir. Bu bağlamda sosyal medyayı birden fazla reklam ile deneyebilirsiniz. Günlük analizler ile de hangi reklamın performansı tüketici ile ürün arasındaki etkileşimi arttırdı bunu öğrenilirsiniz.