B2B Müşteri Tanıma Yöntemleri
16 Ekim 2020
B2B Sektörel Gelişimde 3 Önemli Yol
17 Ekim 2020

Neden B2B Tercih Etmeliyiz?

Neden B2B Tercih Etmeliyiz?

B2B sistemi günümüz çağında ticaretle uğraşanlar arasında çok popüler bir konudur. Yeni başlayanlar bu konuda bilgilerini arttırmaya eskiler ise kendilerine bir şeyler katmaya devam etmek ister. Bizler de bu yazımızda B2B ve B2C arasındaki farklara değinerek biraz da olsa fikir sahibi olmanızı sağlayacağız.

B2B Sisteminin Önemi

B2B sisteminde şirketler birbirlerinden online olarak alışveriş yaparlar. Bu alanda Dünya çapında bilinen ünlü web siteleri bulunmaktadır. Türkiye’de de birçok firma veya şirket bu yöntemi kullanmaktadır. Türkiye’de yeni gelişmeye başlayan bir sistem olduğu için bilinmeyen eksik bilgiler çok fazladır. Gelin yabancı kaynaklardan da karıştırdığımız yazımızda B2B’nin derinliklerine inelim.

Online ticaret dendiğinde akla ilk gelen sektör B2C olsa da B2B de yavaş yavaş kendisini göstermeye başlıyor. B2C’de mantık firmanın tüketiciye ulaşmasıdır. B2B’de firmalar birbirleriyle yarışarak birbirlerine ulaşır. Durum böyle olunca ekstra stratejiler kurgulamak gerekir.

Bir firma olarak sadece B2B alanı ile uğraşıyor olabilirsiniz veya hem B2B hem de B2C ile uğraş veriyor olabilirsiniz. B2C sisteminde pazarlamacılar daha hızlı sonuç alabilir. Hızlı sonuç alınmasında direkt tüketiciye ulaşmak etkilidir. Ancak B2B modelinde firma müşterisine çözümler sunarsa daha etkili bir yol çizmiş olur. Yani B2B ticaret modelinde firmalar müşterilerinin ihtiyaçlarına yönelik olarak stratejiler geliştirmelidir. B2B alanında başarılı olan harika bir örnek karşımızda bulunuyor ki AliExpress.com sitesini bilmeyen yoktur.

B2B sisteminde rakiplerden farklı olarak özgün çalışmalar yapmak çok kısa sürede başarı getirecektir. Sıradan bir firma olmak işleri zorlaştıracaktır. B2B sisteminde veya B2C sisteminde yapacağınız çalışmalar ve uygulayacağınız stratejiler sizi başarıya götürecektir. Bunun için aslında iki alanda başarı getiren yoldur ancak yürümesini bilmek gerekir.

Öncelikle B2B sistemini tercih etmek isteyenler ya da bu yolda yürümek isteyenler mutlaka bir e-ticaret alt yapısına sahip olmalıdır. Bu e-ticaret alt yapısında mutlaka bir ihracat sistemi de yer almalıdır. Çünkü markalaşma yolunda sesinizi duyurabilmeniz için daha geniş kitlelere seslenmeniz gerekecektir. Tüm dünyada bulunan alıcılarınıza ulaşmak istemez miydiniz? Dünya’ya kapılarınızı açmak çok daha kısa sürede büyümenizi sağlayacaktır.

B2B’de Ürün Stoğu

B2B alanında en önemli konulardan biri de ürün stoğunun takip edilmesidir. Ürünler takip edilmediğinde müşterilerinizin başka sitelere yönelmesine sebep olursunuz. Bir ürünün stoğu bitmişse ve elinizde yoksa ne zaman geleceğini alıcılarınıza bildirmeniz gerekir. Bu sayede müşterileriniz size güven duyarak beklemeye devam eder. Bitek stokların hızlı bir şekilde tedarik edilmesi de çok önemlidir. Araya uzun bir mesafe koyarsanız müşterileriniz kaybedebilirsiniz. Sürekli sizden alışveriş yapan müşteriler size güven duyarak stoklarınızın tamamlanmasını bekleyecektir ancak yeni müşteriler hızlı bir şekilde ürünlerine ulaşmak isteyecektir. Ürün stoklarınızı güncel tutmayın unutmayın.

B2B Ödeme Seçenekleri

B2B modelinde müşterilerinize güven sağlamanız için ödeme koşullarlını açık ve net bir şekilde belirtmeniz gerekir. Farklı ödeme seçenekleri sunabilmeniz daha çok kişini güvenini kazanabilmeniz manasına gelecektir. Özellikle B2B’de ödemeler sanal POS sistemleri ve mikro krediler sayesinde yapılmaktadır. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde güven duygusu çok önemlidir. Bu yüzden tüm seçeneklerin sunulması çok faydalı olacaktır.

Ürün Sevkiyatının Önemi

Gelen siparişleriniz doğrultusunda ürünlerin gerekli yere ulaştırılması yani lojistik kısmı da son derece önemlidir. Ürünler zamanında gitmezse veya hatalı ürünler müşteriye ulaşırsa müşteri bundan dolayı firmayı sorumlu tutacak ve güvenini kaybedecektir. Müşterilerinize ürün sevkiyatı hakkında detaylar vererek onların güvenini kazanabilirsiniz. Her alanda olduğu gibi bu alanda da modern stratejiler üretmeniz çok önemlidir.

B2B Sisteminde Sosyal Medyanın Önemi

B2B ticaret yönteminde sosyal medyanın etkisi oldukça fazladır. Bu yüzden sosyal medya hesabı oluşturarak burada müşterilerinizle bir araya gelin ve ürün tanıtımlarınızı gerçekleştirin. Ürün tanıtımlarınızı yapmak için hikaye kısmını kullanabilir ve çeşitli videolara oluşturabilirsiniz. Bu sayede müşterilerinize daha gerçekçi bir ticaretin yollarını aralayabilirsiniz.